Przejdź do treści

Masło do ciała – shea, kakaowe, arganowe. Jakie wybrać?

Masło do ciała
Masło do ciała – shea, kakaowe, arganowe. Jakie wybrać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masło do ciała to wspaniały kosmetyk dla kobiet, które pragną nawilżyć skórę, a także zniwelować rozstępy oraz zmniejszyć oznaki starzenia. W sklepach można znaleźć wiele jego rodzajów, przez co możemy mieć problemy, by wybrać masło odpowiednie dla naszej skóry. Na jakie masło do ciała zwrócić uwagę? Które z nich będzie najlepsze w twoim przypadku? Sprawdź.

Jakie masło do ciała wybrać?

Poniżej opisujemy pokrótce masła do ciała, które mogą Cię zainteresować.

Masło shea

W rankingu najpopularniejszych maseł do ciała zdecydowanie wygrywa masło shea. Warto je mieć w swojej kosmetyczce, jeśli twoja skóra wymaga regeneracji, nawilżenia i odżywienia. Doskonale sprawdzi się ono u kobiet posiadających skórę suchą i skłonną do podrażnień. Czym właściwie jest masło shea? Tak naprawdę jest to olej wydobywany z nasion afrykańskiego drzewa Masłosz Parka. Najlepszym działaniem cechuje się masło shea nierafinowane – wynika to z tego, że w procesie rafinacji kosmetyki tego typu tracą wiele cennych właściwości.

masło shea

Masło kakaowe

Masło kakaowe, wbrew pozorom, kusi nie tylko cudownym zapachem. Przede wszystkim sprawia, że skóra staje się aksamitnie miękka i gładka. Podobnie jak w przypadku masła shea, jest to rodzaj oleju, z tym że pozyskuje się go z nasion dojrzałych owoców kakaowca. Zawierają one 3 razy tyle antyoksydantów, co zielona herbata! Ogromną zaletą masła kakaowego jest to, że przeciwdziała powstawaniu rozstępów, a jeśli już do tego dojdzie, pomaga je zwalczyć. Dzięki niemu zmarszczki i blizny również stają się mniej widoczne.

Masło arganowe

Masło arganowe to olej arganowy o konsystencji masła. Pomaga ono w regeneracji uszkodzonych tkanek, doskonale zdaje egzamin w przypadku silnej łuszczycy. Świetnie sprawdza się także, jeśli chodzi o rany pooperacyjne. Hamuje ponadto wytwarzanie sebum oraz wykwit zmian trądzikowych. Wysoki poziom naturalnych tokoferoli w maśle sprawia, że zapobiega ono powstawaniu nowotworów skóry. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach olej arganowy jest jedynie dodatkiem do masła, wówczas właściwości tego produktu są trochę inne.

Masło jojoba

Głównym składnikiem masła jojoba jest olej pozyskiwany z ziaren krzewu jojoba. Kosmetyk ten stanowi prawdziwe bogactwo witaminy E i F, fitosteroli, a także skwalenu. Sprawia on, że skóra staje się miękka i wygładzona. Kosmetyk chroni ją także przed nadmierna utratą wody. Co więcej, dzięki niemu procesy starzenia przebiegają znacznie wolniej. Docenią je osoby ze skórą atopową, a także wszyscy zmagający się z łuszczycą oraz egzemą. Z powodzeniem mogą korzystać z niego również posiadaczki cery mieszanej: suchej na policzkach, ale przetłuszczającej się w strefie T.

Masło kawowe

W maśle kawowym znajduje się sporo kofeiny, dzięki której dochodzi do pobudzenia krążenia oraz pozbywania się złogów. Co więcej, jest to kosmetyk, będący doskonałym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Ponadto ujędrnia on, uelastycznia, nawilża i regeneruje skórę, wyrównując przy okazji jej koloryt. Można więc powiedzieć, że działa on przeciwstarzeniowo. Ogromnym jego atutem jest to, że pomaga także w walce z cellulitem, przy okazji modelując pięknie sylwetkę. Warto dodać, że masło kawowe zawiera sporo antyoksydantów, chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników. Masło pozyskiwane jest z oleju z nasion kawy, dzięki czemu posiada piękny, intensywny aromat, kojarzący się z pysznym, czarnym napojem.

Masło ghee

Masło cupuacu

Masło cupuacu często porównuje się do klasycznego masła kakaowego. Nie dzieje się tak bez powodu – je także pozyskuje się z kakaowca, z tym że z innej odmiany. Owoce cupuacu można znaleźć na drzewach rosnących w Amazonii. Wytworzone z nich masło silnie natłuszcza skórę, tworząc na niej skuteczną barierę ochronną. Poprawia również jej elastyczność oraz skutecznie ją nawilża, a także chroni przed wiotczeniem. Cechuje się działaniem przeciwzapalnym i regenerującym. Doskonale sprawdza się przy wszystkich typach skóry, w tym również wrażliwej i atopowej. Zawarte w nim składniki nie powodują alergii.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4631807/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7231202/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: