Przejdź do treści

Mydlnica lekarska i jej wpływ na ciało i włosy

Mydlnica lekarska
Mydlnica lekarska i jej wpływ na ciało i włosy Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis)  jest powszechnie występującą w Polsce byliną. Właściwości myjące, od których wzięła swoją nazwę, znane są od setek lat. W starożytności i średniowieczu właśnie tej rośliny używano jako zamiennik mydła, przeznaczony do prania wyjątkowo delikatnych materiałów lub mycia suchej skóry.

Mydlnica lekarska na włosy – co oznacza dodatek tej rośliny w szamponie?

Wiele szamponów szczycących się naturalnym składem zawiera dodatek mydlnicy lekarskiej. Zazwyczaj znajduje się on na czwartym, bądź piątym miejscu listy składników, co oznacza, że nie dominuje ona produktu. Nic dziwnego – ze względu na jej fantastyczne właściwości zmydlające, mydlnicę można z powodzeniem stosować w niewielkich ilościach.  

Wyciąg z mydlnicy zawiera saponiny, substancje z grupy glikozydów, wykazujące właściwości pieniące i delikatnie oczyszczające. Saponiny działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, dlatego polecane są dla osób cierpiących na różnego rodzaju grzybice owłosionej skóry głowy.

Szampon z dodatkiem mydlnicy lekarskiej mogą z powodzeniem stosować osoby z nadwrażliwością czy uczuleniem na mydło oraz na mocniejsze substancje myjące, takie jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) czy SCS (Sodium Coco Sulfate). Saponiny regulują także wydzielanie sebum, idealnie działają więc na włosy nadmiernie przetłuszczające się.

Mydlnica lekarska nie będzie jednak dobrym wyborem, jeśli masz suche i zniszczone włosy. Może je wtedy dodatkowo przesuszyć. Warto także pamiętać, że saponiny wykazują delikatne właściwości myjące, nie zmyją więc nawarstwionych na włosach warstw silikonów.

Kozieradka – panaceum na kobiece dolegliwości

Przepis na prosty szampon z mydlnicy lekarskiej

Zrobienie szamponu z mydlnicy lekarskiej sprowadza się w zasadzie do sporządzenia odwaru z korzeni tej rośliny. Potrzebne nam będą:

  1. 3 łyżki drobno posiekanego korzenia mydlnicy;
  2. 1 kubek (250ml) wody, destylowanej lub deszczówki;
  3. Bandaż bądź rajstopy do odsączania.

Korzeń mydlnicy należy gotować pod przykryciem od 15 do 30 minut. Otrzymany wywar wystudzić, odsączyć dokładnie resztki korzenia. Przechowywać w lodówce do tygodnia. Uwaga! Tak sporządzony szampon należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz poinformować domowników o jego przeznaczeniu. Saponiny spożyte w dużych ilościach mają właściwości wymiotne.

Szampon można wzbogacić też różnymi dodatkami, w tym innymi naturalnymi substancjami myjącymi, takimi jak kasztany czy korzeń żywokostu. Olejki eteryczne z kolei nadadzą przyjemny zapach.

Co na zły nastrój, PMS i bóle głowy? Szafran!

Zastosowanie mydlnicy w higienie ciała

Wiele marek z powodzeniem stosuje wyciąg z mydlnicy jako składnik naturalnych żeli do higieny intymnej, wraz z babką lancetowatą oraz korą dębu. Ceniony jest on zwłaszcza z uwagi na wspomniane wcześniej właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Pozyskanego domowym sposobem żelu z mydlnicy nie powinno się jednak stosować w okolicach pochwy, ze względu na niekorzystne pH. Produkty drogeryjne zazwyczaj regulują pH za pomocą dodatku innych składników, zapewniających zdrowy, kwaśny odczyn okolic intymnych.

Z kolei żele do twarzy zawierające mydlnicę lekarską polecane są nade wszystko osobom o cerze tłustej, wrażliwej lub trądzikowej. Mydlnica zmniejsza skłonność do łojotoków, nadmiernego pocenia się oraz wykwitów. Wspiera również zdrową regenerację skóry, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia blizn zanikowych w przebiegu trądziku młodzieńczego.

zioła na stole

Potencjał ziołoleczniczy

Mydlnica lekarska działa wykrztuśnie, stosowana jest więc w przebiegu chorób układu oddechowego, takich jak astma, zapalenie oskrzeli lub tchawicy, nieżyt dróg oddechowych, katar, mokry kaszel. Niewielkie dawki odwaru z tej rośliny pomagają uregulować pracę żołądka i jelit, warto jednak zdawać sobie sprawę, że w większych ilościach może powodować biegunkę i wymioty. Z tego powodu nie zaleca się stosowania specyfików doustnych zawierających wyciąg z mydlnicy na własną rękę.

Zawsze pamiętaj, że zażywanie preparatów ziołowych nie powinno zastąpić diagnozy. W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów ze strony dróg oddechowych, skonsultuj się z lekarzem.

 

Źródła:

  1. Country Living Crafting Soap at Home By Mike Hulbert, Keith Scott Morton
  2. https://repozytorium.p.lodz.pl/bitstream/handle/11652/1754/Potencjal_tkwiacy_saponinach_Olczak_2017.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.