Przejdź do treści

Mydło cedrowe – skład, właściwości i sposób działania

Tekst o składzie, właściwościach i użyciu mydła cedrowego. Na zdjęciu: Kobieta z krótkimi włosami nosząca kolczyki - HelloZdrowie
Mydło cedrowe – skład, właściwości i sposób działania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mydło cedrowe zawiera kilka olejków i wyciągów z ziół, które są bardzo cenione przez miłośników naturalnego dbania o włosy. Nic dziwnego, ich dobroczynne właściwości były wykorzystywane już w czasach starożytnych. Dlaczego mydło cedrowe jest tak popularne? Jakie są jego właściwości?

Cedrowe mydło

Mydło cedrowe to naturalny kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji skóry całego ciała, jak i włosów. Kosmetyk zawdzięcza swoją nazwę zawartości olejku cedru syberyjskiego (Pinus Sibirica Seed Oil) i cedrowego olejku eterycznego (Cedrus Deodara Wood Oil), którego właściwości pielęgnacyjne znane były już w starożytności. Mydło cedrowe ma charakterystyczną, bardzo gęstą, lepiącą się konsystencję.

Mydło cedrowe – skład

Mydło cedrowe zawiera kilka olejków i wyciągów z ziół, które są bardzo cenione przez miłośników naturalnego dbania o włosy. Poniższa tabela przedstawia właściwości głównych składników mydła.

Składnik Działanie
Arnika Przeciwgrzybicze, bakteriobójcze, wirusobójcze, przeciwzapalne, złuszczające
Bażyna bajkalska Antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwgrzybiczne. Bogate źródło flawonoidów.
Cedrowy olejek eteryczny Antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwświądowe, przeciwwypryskowe. Ze względu na intensywny zapach olejek cedrowy jest wykorzystywany w perfumiarstwie i aromaterapii.
Olejek z nasion syberyjskiego cedru Wzmacniające, odmładzające, bakteriobójcze, ściągające, odświeżające, antywirusowe, wykrztuśne. Stosowany jest w aromaterapii, w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Poprawia nastrój, działa relaksująco. Poprawia krążenie krwi. Koi ból  w reumatyzmie i artretyzmie.
Żywica sosnowa Antybakteryjne, antyseptyczne, dezynfekujące, przeciwgrzybicze.

Pełen skład mydła cedrowego jest następujący:

Aqua, Sorbitol, Sodium Cocoyl Isethionate, Polyquaternium-44, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Stearic Acid, Pinus Sibirica Seed Oil (olej syberyjskiego cedru), Empetrum Sibiricum Extract (bażyna bajkalska), Juniperus Oxycedrus Fruit Extract (jałowiec), Arnica Montana Flower Oil (arnika), Saponaria Officinalis Root Extract (mydlnica lekarska), Pinus Palustris Tar Oil (żywica sosnowa), Cedrus Deodara Wood Oil (cedrowy olejek eteryczny), Citric Acid, Benzyl Alcohol, Parfum, Hexyl Cinnamal, Caramel.

Właściwości mydła cedrowego

Za właściwości mydła cedrowego odpowiadają zioła zawarte w jego składzie – olejek cedrowy, arnika, żywica sosnowa, bażyna bajkalska. Mydłu cedrowemu przypisywane są następujące właściwości:

Jak myć włosy mydłem cedrowym?

Aby umyć włosy mydłem cedrowym należy nabrać w dłonie niewielką ilość preparatu, spienić rękami i nałożyć na wilgotne włosy. Dalsze kroki są takie same jak w przypadku mycia głowy szamponem – mydło należy wmasować w skórę głowy, aby dobrze umyć skalp, następnie przeciągnąć na całej długości włosów i spłukać.

Zaletą wykorzystania mydła cedrowego do pielęgnacji skóry głowy jest możliwość wykorzystania go do naturalnego peelingu skóry głowy z użyciem cukru. W gęstym mydle cedrowym cukier będzie się wolniej rozpuszczał i dłużej oddziaływał na skórę głowy. Mydło cedrowe jest też bardzo wydajne.

Mydło cedrowe – opinie

Na portalach z opiniami o kosmetykach mydło cedrowe jest bardzo chwalone. Osoby, które go używały, piszą, że mydło delikatnie oczyszcza (bez przesuszania skóry) pomaga pozbyć się łupieżu. Często wspominaną zaletą mydła jest jego niska cena i wydajność.

Wśród wad wymienia się specyficzną, galaretowatą konsystencję kosmetyku do której trzeba przywyknąć. Niektórym kobietom nie odpowiada też intensywny, leśny zapach, kojarzący się z męskimi wodami toaletowymi. Wśród osób używających mydła zdarzały się także reakcje uczuleniowe objawiające się wypryskami na skórze i świądem.

Mydło cedrowe – gdzie kupić?

W Polsce mydło cedrowe jest dostępne przede wszystkim w serii kosmetyków produkowanych w Rosji, a od lat już doskonale znanych w Polsce. Znajdziesz je w drogeriach internetowych i sklepach z produktami BIO. Cena za jedno opakowanie mydła o pojemności 300 ml to ok. 14 zł.

 

Źródła:

  1. Jurikova T. et al., Black Crowberry (Empetrum nigrum L.) Flavonoids and Their Health Promoting Activity. „Molecules” (Basel, Switzerland) vol. 21,12 1685. 7 Dec. 2016, doi:10.3390/molecules21121685
  2. Posz E., Znaczenie roślin kosmetycznych w utrzymaniu higieny w kulturach starożytnych, w: Czystość i brud. Higiena w starożytności, Wydawnictwo Naukowe UMK, 2013.
  3. Różański H., Zielarstwo i metody fitoterapii. O ziołach i preparatach ziołowych, dzieje fitoterapii, dostępny: http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?