Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy?
Nawet najlepiej dobrane kosmetyki nawilżające, odżywcze, czy przeciwzmarszczkowe nie spełnią swojego zadania, jeśli nałożysz je na nieodpowiednio przygotowaną skórę. Jak zatem to zrobić? Wypróbuj dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które swoje źródło ma w dalekowschodnich rytuałach pielęgnacyjnych.
Co to jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy?
O tym, że codzienne i dokładne oczyszczenie twarzy to podstawa pielęgnacji nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet najlepiej dobrane kremy nie spełnią bowiem swojego zadania, jeśli uprzednio nie zadbasz o odpowiednie przygotowanie skóry. Jak podkreślają jego entuzjastki, idealnym rozwiązaniem jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które zakłada nie tylko dokładny demakijaż, ale też usunięcie wszystkich zanieczyszczeń.
Z czego składa się dwuetapowe oczyszczanie twarzy? Jak sama nazwa wskazuje obejmuje ono dwa etapy:
- olejowy, czyli demakijaż;
- wodny, czyli dokładne mycie.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – produkty do demakijażu
Pierwszą fazą dwuetapowego oczyszczania twarzy jest demakijaż. Często można spotkać się z opinią, że powinnaś wykonać go za pomocą olejków. Zgodnie z zasadą OCM, czyli Oil Cleansing Method, oleje rozpuszczają bowiem tłuszcz, a zatem makijaż i zgromadzony nadmiar sebum. Pamiętać należy jednak, że nie każdy rodzaj skóry dobrze toleruje olejki, stąd na tym etapie oczyszczania twarzy możesz wybrać także inny produkt.
Do dyspozycji masz zatem:
- olejki,
- płyny micelarne,
- olejki do demakijażu,
- mleczka.
Na rynku dostępnych jest wiele olejków pochodzenia roślinnego, które doskonale sprawdzą się do demakijażu. Jaki olejek wybrać do dwuetapowego oczyszczania twarzy? Do skóry normalnej doskonale sprawdzi się olejek z awokado, do suchej zaś – olejek z migdałów, olejek z pestek arbuza, czy arganowy. Olejek z pestek malin i olejek jojoba polecany jest posiadaczkom cery mieszanej, a olejek konopny – tłustej.
Na rynku dostępne są także olejki z dodatkiem emulgatora, dzięki czemu łączą się one z wodą, usuwają nawet wodoodporny makijaż i znacznie łatwiej zmywają. Płyny micelarne i mleczka to rozwiązanie, które wymaga użycia jedno- lub wielorazowego wacika, choć można spotkać się także z opinią, że warto nakładać je na twarz dłońmi i za pomocą delikatnego masażu usunąć makijaż.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – kosmetyki do mycia
Drugą fazą dwuetapowego oczyszczania twarzy jest jej dokładne umycie wodą. Choć przez wiele lat pokutowała opinia, że woda wysusza skórę, współcześnie podkreśla się, że nie można dogłębnie oczyścić twarzy bez jej użycia. Niezwykle ważny jest jednak dobór żelu, pianki, emulsji, czy mydła, którym myjesz twarz. Na rynku dostępne są także tzw. syndety, nazywane niekiedy „mydłami bez mydła”. Są to preparaty myjące, których bazą są syntetyczne składniki, a dodatkiem naturalne oleje, substancje nawilżające lub wyciągi z roślin.
Wybierając kosmetyk do mycia twarzy, w ramach dwuetapowego jej oczyszczania, warto sięgać po produkty nie zawierające zbyt mocnych detergentów – aby nie podrażnić, zbytnio nie wysuszyć i nie powodować uczucia nadmiernego ściągnięcia. Taki błąd często popełniany jest zaś przede wszystkim przez posiadaczki tłustej cery. Pamiętaj jednak, że nadmiernie wysuszając, stymulujesz produkcję sebum, a tym samym pogarszasz kondycję swojej skóry.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – efekty
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy uznawane jest za sposób na dokładne usunięcie makijażu, nadmiaru sebum, a także wszelkich zanieczyszczeń, które zebrały się na skórze przez cały dzień. Metoda ta może być stosowana przez posiadaczki każdego rodzaju skóry – wystarczy jedynie odpowiednio dobrać produkty do demakijażu i mycia, a także pamiętać o kilku zasadach:
- Równie ważna, jak demakijaż i mycie, jest tonizacja. Prawidłowe pH skóry możesz przywrócić tonikiem, który po nałożeniu na wacik delikatnie rozprowadzisz na twarzy lub hydrolatem, którym ją spryskasz.
- Jeśli używasz wacików, czy to jedno-, czy wielorazowych, pamiętaj, aby nie pocierać nimi skóry zbyt mocno. Przyłóż je do powierzchni, pozwól preparatowi zadziałać i delikatnie przetrzyj twarz.
- Zawsze wycieraj twarz ręcznikiem lub ściereczką, które dedykowane są tej części ciała. Najlepiej, aby były one wykonane z naturalnych tkanin.
Źródła:
- P. Prząda, A. Stasiurka-Dudek, Rozwiązania do demakijażu, Chemia i Biznes 1/2021,
- Podstawy świadomej pielęgnacji, Drogeria Pigment.
Zobacz także
„Pielęgnacja musi być szyta na miarę, czyli produktami, które będą dopasowane do rodzaju naszej skóry twarzy”. Rozmawiamy z kosmetolog o tym, jak zadbać o naszą twarz po zimie
„Masz trądzik? Zrób sobie czekoladowy detoks”. Dermatolożki o wpływie czekolady na trądzik
„Szczotkując ciało na sucho, przyspieszamy samooczyszczanie się organizmu. W czasie szczotkowania wykonywany jest peeling, a z organizmu szybko zostają usunięte toksyny”
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?