Przejdź do treści

Odżywka do paznokci – wzmocnienie i ochrona naturalnej płytki paznokciowej

Odżywka do paznokci - wzmocnienie i ochrona naturalnej płytki paznokciowej Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odżywka do paznokci pozwala nie tylko zachować naturalną płytkę w dobrej kondycji, nawet jeśli zbyt często nakładasz na nią hybrydę. To też ratunek dla zniszczonych paznokci. Pamiętaj jednak, że rozdwajanie się, łamliwość i powolny ich wzrost mogą być symptomem niedoborów witamin oraz mikro- i makroelementów, a także poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Jeśli problem z paznokciami nawraca – skonsultuj się z lekarzem.

Odżywka do paznokci – czym jest i kiedy po nią sięgnąć?

Odżywka do paznokci jest preparatem do pielęgnacji naturalnej płytki paznokciowej. Wzmacnia i regeneruje paznokcie oraz przyspiesza ich wzrost. Dzięki temu nawet te łamliwe i rozdwajające się mogą odzyskać estetyczny wygląd. Choć odżywkę warto stosować na co dzień, to jest szczególnie zalecana do odbudowy płytki obciążonej częstymi stylizacjami, w tym przede wszystkim hybrydą.

Poszukując najlepszej odżywki do paznokci, warto sięgnąć po taki preparat, który zawiera w składzie m.in.: keratynę, krzem, wapń, żelazo i witaminy. Zwróć również uwagę, czy w kosmetyku znajdują się antyutleniacze i ekstrakty roślinne. Taka kompozycja sprawi, że pierwsze efekty zauważysz już po tygodniu regularnego stosowania odżywki do paznokci.

Łamliwe i kruche paznokcie? Sięgnij po siemie lniane, oliwę, czosnek, jajka

Co osłabia płytkę paznokciową?

Wpływ na kondycję płytki paznokciowej ma szereg czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć: wiek, styl życia i sposób odżywiania. Osłabiona płytka paznokciowa staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Paznokcie wolniej też rosną, kruszą się i rozwarstwiają oraz matowieją.

Problemy te szczególnie nasilają się u osób, które:

  • zbyt często poddają dłonie działaniu wody i detergentów (np. często zmywają naczynia bez rękawic ochronnych),
  • zbyt często stosują lakiery i zmywacze z acetonem,
  • zażywają leki fotouczulające,
  • pracują fizyczne, przez co dłonie narażone są urazy,
  • stosują nieprawidłowo zbilansowaną dietę, która nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników (przede wszystkim: witaminy C i witamin z grupy B, a także mikro- i makroelementów: żelaza, magnezu, cynku, miedzi, wapnia, jodu).
Dlaczego łamią się paznokcie?

Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?

Paznokcie hybrydowe to najmodniejszy manicure, który nadaje estetyczny wygląd dłoniom i wydłuża naturalną płytkę. Choć obecnie produkowane lakiery nie zawierają już ftalanu, toluenu i formaldehydu, które powodowały uszkodzenia powierzchni płytki, to jeśli stylizacja ta wykonywana jest zbyt często (lub usuwana nieumiejętnie), również może zniszczyć paznokcie.

Aby wzmocnić naturalną płytkę po hybrydzie, konieczne jest regularne nakładanie odżywki do paznokci. Preparat aplikuje się tak, jak zwykły lakier – rozprowadza się go przy pomocy wygodnego, małego pędzelka.  Kosmetyk nie tylko zabezpieczy powierzchnię paznokcia, ale również przyspieszy regenerację. Pamięta o tym każda stylistka. Niestety podczas samodzielnie wykonanego manicure krok ten jest często pomijany, czego konsekwencje szybko dają o sobie znać w postaci łamliwych i matowych paznokci.

Przedłużanie paznokci - czy ma wpływ na zdrowie?

Jak przyspieszyć wzrost paznokci?

Paznokcie u dłoni rosną w tempie około 2-3 milimetrów na miesiąc. Na szybkość przyrostu wpływ mają: tryb życia, wiek, stosowana dieta oraz pora roku.

Co zrobić, żeby paznokcie szybciej rosły? Czy można wpływać na ten proces? Okazuje się, że tak! Kluczem jest dostarczenie witamin oraz mikro- i makroelementów, które poprawią kondycję naturalnej płytki. Sięgnij w takim wypadku po odżywkę do paznokci, która zawiera witaminy C i z grupy B oraz żelazo, magnez, cynk, miedź, wapń, jod. Zwróć również uwagę, czy wybrany przez ciebie preparat zawiera substancje nawilżające w postaci naturalnych olejów roślinnych, a także antyoksydanty i keratynę.

Pamiętaj jednak, że powolny wzrost paznokci może być sygnałem, że twoja dieta jest nieprawidłowo zbilansowana. Odżywka do paznokci szybko je odżywi i zregeneruje, jednak nie uzupełnił brakujących składników w twoim organizmie. Co zrobić, żeby paznokcie szybko rosły już stale? Zatroszcz się o dietę, a unikniesz nawracającego problemu z paznokciami w przyszłości.

 

Bibliografia:

  1. A. Surma, P. Nockowski, Wpływ zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 2016, vol. 5, nr 1, s. 27–33.
  2. S. Gregoriou, G. Argyriou, G.Larios, D. Rigopoulos, Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?, Forum Medycyny Rodzinnej, 2009, t. 3, nr 2, 129–135.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: