5 min.
Olej lniany na włosy – właściwości i zastosowanie

Olej lniany na włosy – właściwości i zastosowanie Istock.com
13.08.2022
Plopping, czyli ręcznikowanie włosów – co to, jak wykonać?
13.08.2022
Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?
13.08.2022
Poranny trening na czczo – spalacz tłuszczu czy kiepski pomysł?
06.08.2022
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
05.08.2022
Nie wiesz, ile kremu z filtrem powinnaś nałożyć, by twoja skóra była bezpieczna? Poznaj „KremówKę Janiny”, czyli kalkulator kremów UV
Olej lniany znany jest przede wszystkim jako składnik zdrowej diety, jednak olej z nasion lnu ma także zastosowanie w kosmetyce. Czy olej lniany jest dobry na włosy? Jakie oleje do wysokoporowatych włosów są wskazane? Jaki będzie najlepszy olej do włosów rozjaśnianych i włosów blond?
Spis treści
Właściwości lnu i oleju lnianego
Olej lniany to olej tłoczony na zimno, pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego (linum usitatissimum). Właściwości oleju lnianego wykorzystywano już w starożytności jako roślinę włókienniczą (z lnu pozyskuje się włókninę), spożywczą i leczniczą. Współcześnie używa się nasion lnu (siemion lnu) w celach leczniczych, dietetycznych, spożywczych i kosmetycznych.
Siemię lniane wykorzystywane jest w chorobach skóry i w chorobie wrzodowej. Spożywanie oleju lnianego obniża poziom cholesterolu, zapobiegając chorobom układu krwionośnego, a także obniża poziom cukru we krwi. Olej z nasion lnu pozwala suplementować kwasy omega-3, które stanowią aż 50 proc. jego składu. Ponadto jest źródłem witaminy E należącej do grupy tokoferoli, które wykazują pozytywny wpływ na skórę i paznokcie, a także mają właściwości antyoksydacyjne.
W skład oleju lnianego wchodzą:
- 57 proc. – kwas α-linolenowy (omega-3),
- 18 proc. – jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-6),
- 16 proc. – wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
- 9 proc. – nasycone kwasy tłuszczowe.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Olej lniany na włosy – w czym pomaga?
Olej lniany na włosy ma wiele pozytywnych właściwości:
- hamuje wydzielanie sebum, dzięki czemu zapobiega przetłuszczaniu się włosów;
- nawilża i wygładza włosy;
- łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, w tym zmiany łuszczycowe;
- hamuje powstawanie łupieżu;
- wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost.
Olejowanie włosów olejem lnianym
Jak powinno wyglądać właściwe olejowanie włosów olejem lnianym? W zależności od technik olejowania, postępuj według poniższych wskazówek:
Olejowanie włosów olejem lnianym na sucho
Olejek lniany na suche, oczyszczone włosy aplikuj przed snem. Nałóż na włosy kilka kropli oleju i rozprowadź go na włosach grzebieniem o grubych, szeroko rozstawionych zębach. Dla wzmocnienia efektu nałóż na włosy foliowy czepek, który wzmocni działanie kosmetyku. Rano dokładnie umyj głowę.
Olejowanie włosów olejem lnianym na mokro
Olejem lnianym możesz też olejować włosy na mokro. Najpierw delikatnie zwilż włosy, a następnie nałóż na nie olej – najpierw opuszkami palców, następnie grzebieniem. Pozostaw olej na włosach na minimum pół godziny, nawet na kilka godzin.
Olejowanie włosów olejem lnianym w misce
Nalej wodę do niewielkiej miski i dodaj do niej kilka kropli oleju. Zanurz w misce włosy na całej długości, delikatnie odciśnij i nałóż czepek fryzjerski. Pozostaw olej na włosach przez godzinę.
Olej lniany do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate to włosy o największych potrzebach. Mają mocno rozchylone łuski, co powoduje, że bardzo łatwo wnikają w nie różne substancje, ale równie szybko z nich uciekają. Tak dzieje się z m.in. z wodą, która błyskawicznie odparowuje, przez co włosy wysokoporowate to często włosy wysuszone. Włosy wysokoporowate bardzo lubią się z olejem lnianym. Olej lniany sprawia, że włosy wysokoporowate stają się gładkie, miękkie, miłe w dotyku i nie puszą się. Podobnie olej lniany działa na włosy kręcone.
Inne oleje na włosy wysokoporowate
Do włosów wysokoporowatych można stosować też inne oleje. Przy tej strukturze włosa najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone. Poza olejem lnianym do olejów wielonienasyconych należą:
- olej kukurydziany,
- olej z nasion chia,
- olej z nasion maku,
- olej z pestek dyni,
- olej sojowy,
- olej z orzechów włoskich,
- olej z czarnuszki,
- olej słonecznikowy,
- olej z wiesiołka,
- olej konopny,
- olej z pestek winogron.
Jakie oleje do rozjaśnianych włosów blond?
Niestety włosów spalonych rozjaśniaczem nie da się całkowicie uratować. Można jedynie przywrócić częściowo ich elastyczność, jak w przypadku włosów suchych. Najlepszym olejem będzie olej kokosowy i tłuszcze nasycone, np. masło klarowane. Należy też sięgnąć po keratynę i proteiny. Na efekty takiej pielęgnacji trzeba jednak poczekać kilka miesięcy.
Gdzie kupić olej lniany?
Olej lniany, ze względu na właściwości zdrowotne, kupisz nie tylko w sklepach spożywczych, ale też w aptekach. Olej lniany możesz stosować jako do włosów albo, podobnie jak siemię lniane z którego powstaje, wprowadzić do codziennej diety. Dietetycy zalecają spożywanie oleju lnianego przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3, które mają działanie antynowotworowe i obniżają poziom cholesterolu. Pamiętaj, aby spożywać go wyłącznie na zimno, np. jako dodatek do sałatek, sosów, kaszy i ziemniaków i twarogów. Możesz także pić olej lniany. Zalecana ilość to 16 łyżek (10-60ml) dziennie. Nigdy nie smaż na oleju lnianym ani nie piecz, ponieważ ten olej nie może być używany na ciepło. Olej lniany przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce w zacienionym, suchym i chłodnym pomieszczeniu.
Źródła:
- Jankowiak, W., Schaschner K., Surowce roślinne w kosmetyce – fito kosmetyki, Postępy Fitoterapii 3/2019, s. 204-207,
- Kaniewski, R., Jankowiak, J., & Zajączek, J. (2019). Nowe możliwości wykorzystania oleju lnianego tłoczonego na zimno. Post Fitoter, 3, 204-7.
Udostępnij!
Zobacz także

„Cudowny” olej z wiesiołka – prawdziwe remedium na kobiece dolegliwości?

„Każda roślina jest cenna i użyteczna. Dotyczy to również tych uznawanych za niepożądane na trawnikach czy w ogrodach”

„Mam wrażenie, że nowocześni ludzie widzą w olejkach coś czarodziejskiego i nie mogą się z tym pogodzić. A one mają moc! I to jaką!”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk

05.07.2022
„To jest ludzkie i nie powinniśmy się tego wstydzić”. Aleksandra Pochopień zebrała 14 osób, by pokazały, że w chorobach skóry kryje się piękno

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022