Przejdź do treści

Olej z czarnuszki na twarz i na włosy – jak go stosować?

czarnuszka i olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki na twarz i na włosy - jak go stosować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej z czarnuszki wykazuje właściwości prozdrowotne. Pomaga między innymi osobom zmagającym się z grzybicami, bakteriami, czy z dną moczanową. Znajdzie zastosowanie również w kuchni i w kosmetyce. My skoncentrujemy się na tej ostatniej dziedzinie. Podpowiemy ci, w jaki sposób możesz stosować olej z czarnuszki na twarz i na włosy, aby osiągnąć, jak najlepsze rezultaty.

Olej z czarnuszki na skórę głowy – jakie ma działanie?

Warto tutaj wspomnieć o badaniu naukowym przeprowadzonym w 2016 roku. Wykazało ono, że olej z czarnuszki może być stosowany zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Wpływa korzystnie na stan skóry głowy. W oleju z czarnuszki znajdują się aminokwasy tłuszczowe. Dzięki nim zarówno twoja skóra głowy, jak i włosy są optymalnie nawilżone.

Trzeba tutaj jeszcze dodać, że stosowanie olejku z czarnuszki, może ci pomóc przy takich problemach ze skórą głowy, jak przetłuszczanie się, łupież, a nawet wypadanie włosów. Możesz go oczywiście stosować też profilaktycznie, gdy nic niepokojącego nie dzieje się z twoją skórą głowy.

Czarnuszka (źródło - istockphoto.com)

Olej z czarnuszki na włosy – jakie ma właściwości?

Olej z czarnuszki jest bardzo polecany przy nadmiernym wypadaniu włosów. Zostało to również udowodnione w badaniu naukowym. Przeprowadzono je w 2014 roku. Uczestnicy badania testowali na sobie mieszankę oleju z czarnuszki oraz oleju kokosowego. Okazało się, że taka mikstura skutecznie stymuluje wzrost włosów.

Olejek z czarnuszki można stosować również przy łysieniu. Badanie naukowe dowiodło, że używaniu tego oleju w znacznym stopniu zahamowało łysienie telogenowe. W omawianym tutaj badaniu udział wzięło 20 kobiet. Tego rodzaju łysienie jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi i często trwa tylko przez jakiś czas. Może być spowodowane na przykład przedłużającym się stresem lub niedoborem witamin lub minerałów. Zatrzymanie łysienia po stosowaniu oleju z czarnuszki może wynikać stąd, że znajdują się w nim kwasy Omega-3, które korzystnie wpływają na kondycję włosów.

olej z czarnuszki

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy?

Jednym ze sposobów używania oleju z czarnuszki na włosy jest wykonywanie masażu skóry głowy. Dzięki temu nie tylko poprawisz kondycję skóry głowy, ale również wzmocnisz cebulki i zmniejszysz wypadanie włosów. Masaż skóry głowy rozpocznij od wykorzystania soku z cytryny. Wystarczy sok z jednej lub z dwóch cytryn. Wmasuj go w skórę głowy i pozostaw na od 15 do 20 minut. Po tym czasie umyj włosy za pomocą delikatnego, ziołowego szamponu. Nie może on zawierać SLS-ów ani innych szkodliwych dla włosów i skóry głowy składników. Teraz wreszcie przyszła kolej na zastosowanie oleju z czarnuszki. Spokojnie wmasuj go w skórę głowy. W ten sposób olej z czarnuszki powinieneś stosować codziennie, aby zobaczyć rezultaty. Optymalny czas trwania takiej pielęgnacji to pięć tygodni.

Jeżeli natomiast pragniesz zahamować łysienie, to dobrym sposobem jest połączenie oleju z czarnuszki z innymi preparatami. Mamy tutaj na myśli na przykład hennę w proszku i ocet winny. Taką mieszankę wetrzyj w skórę głowy, pozostaw na godzinę, a później zmyj przy użyciu zimnej lub chłodnej wody. Jeżeli będziesz taki zabieg kosmetyczny wykonywała regularnie, to twoje włosy odwdzięczą ci się blaskiem i przyjemną miękkością.

Olej z czarnuszki i ziarno z czarnuszki na łyżeczce

Jak olejować włosy olejem z czarnuszki?

Olejowanie włosów jest bardzo popularnym zabiegiem wśród włosomaniaczek, a w szczególności wśród posiadaczek kręconych włosów. Pomaga nie tylko utrzymać je w dobrej kondycji, ale również nawilżyć, zregenerować oraz podkreślić skręt loków. Olejowanie olejem z czarnuszki należy rozpocząć od nałożenia niewielkiej ilości oleju z czarnuszki na suche włosy. Następnie należy odczekać godzinę. Ostatnim etapem jest zmycie oleju z włosów. Do tego celu najlepiej wykorzystaj silny szampon z silikonami oraz odżywkę emolientową. Taka odżywka skutecznie łączy się z wodą i emulguje tłuszcz.

Kobieta

Olej z czarnuszki na twarz

Olej z czarnuszki może działać na skórę twarzy na wiele różnych sposobów. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga ograniczyć ilość zatkanych porów i zmniejsza skłonność skóry do przetłuszczania się. W oleju z czarnuszki znajduje się po prostu mnóstwo witamin i minerałów. Jednymi z nich są na przykład witaminy: A, B i E. Wszystkie one odpowiadają za elastyczność i za optymalne nawilżenie cery. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o tym, że olej z czarnuszki jest bardzo silnym antyoksydantem. Sprawia, że skóra wygląda ładnie, młodo i świeżo. Procesy starzenia się zostają widocznie zahamowane.

Kolejnym działaniem olejku z czarnuszki jest regeneracja komórek i zmniejszanie widoczności przebarwień na skórze. Stosowanie olejku z czarnuszki na twarz pomaga też w leczeniu egzemy, co potwierdza jedno z badań naukowych. Olej z czarnuszki w takim przypadku należy stosować raz dziennie przez cztery tygodnie.

 


Bibliografia:

  1. Jurczak, J. Reguła, Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Wybrane problemy kliniczne. file:///C:/Users/mola8/AppData/Local/Temp/60445-168730-1-PB.pdf
  2. Borusiewicz, Z. Janeczko, Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Borgis – Postępy Fitoterapii 4/2015, s. 223-236, http://www.czytelniamedyczna.pl/5412,nigella-sativa-l-roslinny-surowiec-o-wlasciwosciach-plejotropowych.html
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352241015000286
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5633670/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23198836/
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352241015000286
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3785163/
  9. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2017/4517971/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: