Olejek złodziei® – skład, przepis i zastosowanie
Olejek złodziei® to mieszanka naturalnych olejków eterycznych, która stworzona została już w średniowieczu. Od tego czasu powstało wprawdzie wiele wersji tej mikstury, jednak bez względu na to, który dokładnie przepis na olejek złodziei® zastosujesz, możesz być pewna, że otrzymasz wyjątkowe połączenie. Jakie są jego właściwości i jak go stosować?
Olejek złodziei® – pochodzenie i nazwa
Olejek złodziei® to mieszanka kilku olejków eterycznych. Można spotkać także przepis na olejek złodziei, który jest w istocie ziołową herbatą o właściwościach leczniczych. Skąd ta nazwa? Według legendy, wywodzi się ona ze średniowiecznej Francji dotkniętej epidemią dżumy. Podupadający handel, wstrzymana żegluga i coraz trudniejsza sytuacja finansowa miała zmusić kilku kupców do licznych kradzieży. Okradali oni jednak wyłącznie chorych lub grabili domy zmarłych. Co ciekawe, żaden z nich nie zachorował na dżumę. Kiedy zostali złapani, to właśnie sposób zabezpieczenia się przed chorobą budził największe zainteresowanie króla. Okazało się, że złodzieje nacierali swoje stopy, dłonie, skronie i skórę wokół ust mieszanką ziół. Miksturę tę zaczęto wykorzystywać od tamtej pory na szerszą skalę. To właśnie stąd nazwa – olejek złodziei.
Olejek złodziei® – przepis
Do dzisiejszego dnia nie zachował się wprawdzie oryginalny przepis na olejek złodziei®, ale znamy wiele innych sposobów łączenia olejków w celu uzyskania jak najbliższych oryginałowi właściwości. Dlatego właśnie możemy dziś spotkać:
- olejek czterech złodziei,
- olejek pięciu złodziei,
- olejek siedmiu złodziei.
Różnią się one nieco składem, co ma także pewien wpływ na właściwości olejku.
Olejek złodziei® – skład
Jednym z najczęściej spotykanych jest olejek złodziei, który składa się z:
- olejku goździkowego,
- olejku cytrynowego,
- olejku eukaliptusowego,
- olejku rozmarynowego,
- olejku cynamonowego.
Olejek złodziei® – właściwości
Właściwości olejku złodziei® są ściśle związane z właściwościami , jakie posiadają zawarte w nim olejki eteryczne. Mając na uwadze fakt, że dostępne na rynku produkty mogą nieco różnić się składem, warto przeanalizować cechy poszczególnych składników olejku złodziei.
Olejek goździkowy
Działa silnie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ponadto posiada właściwości antyseptyczne i znieczulające. Stosowany jako naturalny środek łagodzący ból zęba, ale też bóle mięśni i stawów. Sprawdzi się też jako sposób na owady – nie tylko łagodzi nieprzyjemne dolegliwości po ich ukąszeniu, ale też skutecznie je odstrasza.
Olejek cytrynowy
Olejek cytrynowy działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo. Złagodzi także ból gardła i kaszel, dlatego warto po niego sięgnąć w przypadku chorób górnych dróg oddechowych. Wzmacnia ponadto układ odpornościowy, zmniejsza podrażnienie i swędzenie występujące podczas egzemy.
Olejek eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy ma silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest doskonałym naturalnym sposobem walki z infekcjami górnych dróg oddechowych – działa rozkurczowo, wykrztuśnie, pomaga na zapalenie zatok. Z jego właściwości rozgrzewających możesz skorzystać przy bólach reumatycznych. Stosowany jest także przy zapaleniu śluzówki i na opryszczkę.
Olejek rozmarynowy
Olejek rozmarynowy działa bakteriobójczo i antyseptycznie. Łagodzi także bóle głowy, objawy zmęczenia, zwiększa koncentrację. Posiada także właściwości rozgrzewające.
Olejek cynamonowy
Olejek cynamonowy działa przede wszystkim antyseptycznie. Jest też naturalnym sposobem do walki z grzybami i bakteriami, przeciwdziałając ich namnażaniu. Przyspiesza ponadto gojenie się ran. Możesz też stosować go rozgrzewająco.
Olejek kardamonowy
Olejek kardamonowy wykazuje silne działanie antyseptyczne, ale też rozkurczające i moczopędne. Sprawdzi się zatem, jeśli cierpisz na wzdęcia. Wpływa ponadto pozytywnie na apetyt, dolegliwości żołądkowe i niestrawność.
Olejek pomarańczowy
Olejek pomarańczowy działa przeciwskurczowo. Znany jest ponadto ze swoich właściwości uspokajających, antydepresyjnych i poprawiających nastrój.
Olejek cynamonowy z kory
Olejek cynamonowy z kory uważany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych antyseptyków. Wykazuje także silne właściwości rozgrzewające, łagodzi stany zapalne. Ponieważ działa też ściągająco, wykorzystywany jest w produktach na kurzajki.
Olejek złodziei® – zastosowanie
Jak stosować olejek złodziei®? Sposobów jego wykorzystania jest wiele. Kilka jego kropel możesz wlać do dyfuzora do olejków eterycznych. Zapach będzie unosił się wówczas po całym pomieszczeniu, zadziała jednak nie tylko na zmysły, ale i na zatoki, zredukuje stres i wpłynie pozytywnie na górne drogi oddechowe. Możesz zastosować go także do inhalacji, kiedy borykasz się z zapaleniem zatok lub inną infekcją górnych dróg oddechowych. Olejek złodziei sprawdzi się też jako olejek do masażu oraz dodatek kremów lub balsamów.
Jak zrobić olejek złodziei®?
Olejek złodziei® znajdziesz w sklepach zielarskich i wielu aptekach, możesz także przygotować go samodzielnie. Musisz zaopatrzyć się w niezbędne olejki eteryczne i wymieszać je w odpowiednich proporcjach. Jednym z często wykorzystywanych przepisów na olejek złodziei® jest:
- 40 kropli olejku goździkowego,
- 35 kropli olejku cytrynowego,
- 20 kropli olejku cynamonowego,
- 15 kropli olejku eukaliptusowego,
- 10 kropli olejku rozmarynowego.
Wlej wszystkie składniki do butelki z ciemnego szkła, wymieszaj i przechowuj w chłodnym miejscu. Pamiętaj jednak, że wielu producentów olejku złodziei i aromaterapeutów opracowuje swoje autorskie mieszanki, zmieniając nieco proporcje.
Olejek złodziei® cena
Dostępne na rynku produkty bardzo różnią się ceną. Znajdziesz bowiem olejki złodziei® w cenie dwudziestu złotych za dwadzieścia mililitrów mikstury, ale też za kilkaset złotych. Wszystko to zależy od producenta i pochodzenia olejków wchodzących w skład olejku złodziei®.
Źródła:
- V. A. Worwood, Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Białystok, 2010.
- A. Zadencka, Olejek czterech złodziei, Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy, 2020-2021.
***
Oznaczenie „Olejek Złodziei” nie stanowi nazwy rodzajowej i zostało zarejestrowane w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej jako znak towarowy słowny na rzecz Optima Natura Sp. z o.o.
Polecamy
Płynne złoto, ziele fasolowe i błotne kąpiele
Olej marula – doskonała pielęgnacja skóry i włosów prosto z Afryki
Olej z kiełków pszenicy – cenne źródło witaminy młodości
Geraniol – właściwości i zastosowanie w olejkach eterycznych i kosmetykach
się ten artykuł?