Przejdź do treści

Olejek złodziei® – skład, przepis i zastosowanie

Olejek złodziei® – skład, przepis i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek złodziei® to mieszanka naturalnych olejków eterycznych, która stworzona została już w średniowieczu. Od tego czasu powstało wprawdzie wiele wersji tej mikstury, jednak bez względu na to, który dokładnie przepis na olejek złodziei® zastosujesz, możesz być pewna, że otrzymasz wyjątkowe połączenie. Jakie są jego właściwości i jak go stosować?

Olejek złodziei® – pochodzenie i nazwa

Olejek złodziei® to mieszanka kilku olejków eterycznych. Można spotkać także przepis na olejek złodziei, który jest w istocie ziołową herbatą o właściwościach leczniczych. Skąd ta nazwa? Według legendy, wywodzi się ona ze średniowiecznej Francji dotkniętej epidemią dżumy. Podupadający handel, wstrzymana żegluga i coraz trudniejsza sytuacja finansowa miała zmusić kilku kupców do licznych kradzieży. Okradali oni jednak wyłącznie chorych lub grabili domy zmarłych. Co ciekawe, żaden z nich nie zachorował na dżumę. Kiedy zostali złapani, to właśnie sposób zabezpieczenia się przed chorobą budził największe zainteresowanie króla. Okazało się, że złodzieje nacierali swoje stopy, dłonie, skronie i skórę wokół ust mieszanką ziół. Miksturę tę zaczęto wykorzystywać od tamtej pory na szerszą skalę. To właśnie stąd nazwa – olejek złodziei.

Olejek złodziei® – przepis

Do dzisiejszego dnia nie zachował się wprawdzie oryginalny przepis na olejek złodziei®, ale znamy wiele innych sposobów łączenia olejków w celu uzyskania jak najbliższych oryginałowi właściwości. Dlatego właśnie możemy dziś spotkać:

 • olejek czterech złodziei,
 • olejek pięciu złodziei,
 • olejek siedmiu złodziei.

Różnią się one nieco składem, co ma także pewien wpływ na właściwości olejku.

aromaterapia Nabea

Olejek złodziei® – skład

Jednym z najczęściej spotykanych jest olejek złodziei, który składa się z:

 • olejku goździkowego,
 • olejku cytrynowego,
 • olejku eukaliptusowego,
 • olejku rozmarynowego,
 • olejku cynamonowego.

Olejek złodziei® – właściwości

Właściwości olejku złodziei® są ściśle związane z właściwościami , jakie posiadają zawarte w nim olejki eteryczne. Mając na uwadze fakt, że dostępne na rynku produkty mogą nieco różnić się składem, warto przeanalizować cechy poszczególnych składników olejku złodziei.

Olejek goździkowy

Działa silnie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ponadto posiada właściwości antyseptyczne i znieczulające. Stosowany jako naturalny środek łagodzący ból zęba, ale też bóle mięśni i stawów. Sprawdzi się też jako sposób na owady – nie tylko łagodzi nieprzyjemne dolegliwości po ich ukąszeniu, ale też skutecznie je odstrasza.

Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo. Złagodzi także ból gardła i kaszel, dlatego warto po niego sięgnąć w przypadku chorób górnych dróg oddechowych. Wzmacnia ponadto układ odpornościowy, zmniejsza podrażnienie i swędzenie występujące podczas egzemy.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy ma silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest doskonałym naturalnym sposobem walki z infekcjami górnych dróg oddechowych – działa rozkurczowo, wykrztuśnie, pomaga na zapalenie zatok. Z jego właściwości rozgrzewających możesz skorzystać przy bólach reumatycznych. Stosowany jest także przy zapaleniu śluzówki i na opryszczkę.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy działa bakteriobójczo i antyseptycznie. Łagodzi także bóle głowy, objawy zmęczenia, zwiększa koncentrację. Posiada także właściwości rozgrzewające.

Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy działa przede wszystkim antyseptycznie. Jest też naturalnym sposobem do walki z grzybami i bakteriami, przeciwdziałając ich namnażaniu. Przyspiesza ponadto gojenie się ran. Możesz też stosować go rozgrzewająco.

Olejek kardamonowy

Olejek kardamonowy wykazuje silne działanie antyseptyczne, ale też rozkurczające i moczopędne. Sprawdzi się zatem, jeśli cierpisz na wzdęcia. Wpływa ponadto pozytywnie na apetyt, dolegliwości żołądkowe i niestrawność.

Olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy działa przeciwskurczowo. Znany jest ponadto ze swoich właściwości uspokajających, antydepresyjnych i poprawiających nastrój.

Olejek cynamonowy z kory

Olejek cynamonowy z kory uważany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych antyseptyków. Wykazuje także silne właściwości rozgrzewające, łagodzi stany zapalne. Ponieważ działa też ściągająco, wykorzystywany jest w produktach na kurzajki.

Olejek złodziei® – zastosowanie

Jak stosować olejek złodziei®? Sposobów jego wykorzystania jest wiele. Kilka jego kropel możesz wlać do dyfuzora do olejków eterycznych. Zapach będzie unosił się wówczas po całym pomieszczeniu, zadziała jednak nie tylko na zmysły, ale i na zatoki, zredukuje stres i wpłynie pozytywnie na górne drogi oddechowe. Możesz zastosować go także do inhalacji, kiedy borykasz się z zapaleniem zatok lub inną infekcją górnych dróg oddechowych. Olejek złodziei sprawdzi się też jako olejek do masażu oraz dodatek kremów lub balsamów.

Jak zrobić olejek złodziei®?

Olejek złodziei® znajdziesz w sklepach zielarskich i wielu aptekach, możesz także przygotować go samodzielnie. Musisz zaopatrzyć się w niezbędne olejki eteryczne i wymieszać je w odpowiednich proporcjach. Jednym z często wykorzystywanych przepisów na olejek złodziei® jest:

 • 40 kropli olejku goździkowego,
 • 35 kropli olejku cytrynowego,
 • 20 kropli olejku cynamonowego,
 • 15 kropli olejku eukaliptusowego,
 • 10 kropli olejku rozmarynowego.
ergeycauselove / Freepik

Wlej wszystkie składniki do butelki z ciemnego szkła, wymieszaj i przechowuj w chłodnym miejscu. Pamiętaj jednak, że wielu producentów olejku złodziei i aromaterapeutów opracowuje swoje autorskie mieszanki, zmieniając nieco proporcje.

Olejek złodziei® cena

Dostępne na rynku produkty bardzo różnią się ceną. Znajdziesz bowiem olejki złodziei® w cenie dwudziestu złotych za dwadzieścia mililitrów mikstury, ale też za kilkaset złotych. Wszystko to zależy od producenta i pochodzenia olejków wchodzących w skład olejku złodziei®.

Źródła:

 1. V. A. Worwood, Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Białystok, 2010.
 2. A. Zadencka, Olejek czterech złodziei, Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy, 2020-2021.

***

Oznaczenie „Olejek Złodziei” nie stanowi nazwy rodzajowej i zostało zarejestrowane w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej jako znak towarowy słowny na rzecz Optima Natura Sp. z o.o.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: