Przejdź do treści

Papaina – właściwości i zastosowanie. Na co suplementy z bromelainą i papainą

Papaina – właściwości i zastosowanie w kosmetyce Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Produkty pochodzenia roślinnego często znajdują zastosowanie we współczesnej kosmetyce. Należą do nich między innymi papaina i bromelaina. Co to za substancje? Jakie są właściwości papainy? Jak działa peeling enzymatyczny z papainą?

Co to jest papaina?

Papaina to enzym proteolityczny (rozkładający białka) pochodzenia roślinnego. Papaina otrzymywana jest z melonowca właściwego (Carica papaya L.), nazywanego potocznie papają. Papaina ma zdolność rozkładu białek aminokwasów i polipeptydów. Ponadto hydrolizuje białko, to znaczy zmniejsza jego alergogenne właściwości.

Jakie właściwości ma papaina?

Papaina wykazuje szerokie dobroczynne działanie na funkcjonowanie organizmu. Wśród jej właściwości wymienia się działania:

  • bakteriobójcze i przeciwzapalne,
  • przeciwrobacze,
  • proteolityczne,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwkoagulacyjne (przeciwzakrzepowe).

Ze względu na swoje działanie papaina wykorzystywana jest w wielu specjalizacjach medycznych: chirurgii, neurochirurgii, gastrologii, urologii, okulistyce, stomatologii, ortopedii, laryngologii. Najczęściej właściwości papainy są wykorzystywane w dermatologii do leczenia chorób skóry. Papaina rozpuszcza martwe tkanki i wydzielinę ropną, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran i regenerację tkanki. Papaina pozwala też na oczyszczanie ran z drobnoustrojów, co znajduje zastosowanie w zmniejszeniu odczynów zapalnych. W latach 50. papainę stosowano do zwalczania pasożytów u dzieci i dorosłych, a także zwierząt.

Kobieta leży na stole w gabinecie kosmetycznym, ma zamknięte oczy; kosmetyczka robi jej peeling enzymatyczny.

Papaina w kosmetyce

Papaina znalazła zastosowanie w kosmetyce, gdzie jest wykorzystywana głównie do produkcji peelingów enzymatycznych. Peeling enzymatyczny to peeling, który usuwa zrogowaciały naskórek, rozpuszczając go za pomocą kwasów owoców i enzymów, a nie ścierając przy pomocy drobinek. Peelingi enzymatyczne są polecane do skóry wrażliwej i naczynkowej, ponieważ są delikatniejsze od peelingów mechanicznych, które „zdzierają” martwy naskórek i przez to mogą wywoływać podrażnienia. Peeling enzymatyczny z papainą zbiera opinie peelingu silniejszego niż inne enzymatyczne peelingi, ale delikatniejszego od mechanicznego.

Właściwości kosmetyczne papainy

Kosmetyki z papainy polecane są do osiągnięcia następujących efektów kosmetycznych:

  • redukcji przebarwień skóry
  • wyrównania kolorytu skóry
  • drobnej redukcji blizn
  • redukcji cellulitu
  • zwalczaniu niedoskonałości skóry
  • dogłębnym oczyszczeniu skóry
  • złuszczaniu martwego naskórka (także skóry głowy)

Inne kosmetyki z papainą

Poza peelingiem papainę można znaleźć także w niektórych preparatach antycellulitowych. Papaina występuje też w kosmetykach do włosów (odżywkach, maskach, szamponach). Kosmetyki z papainą wykazują działanie przeciwłupieżowe i przeciwzapalne, skutecznie eliminując infekcje skóry głowy. Ponadto papaina nawilża, wygładza i zmiękcza włosy.

Papaina i bromelaina

Substancją wykazującą zbliżone działanie do papainy jest bromelaina (inna nazwa bromelainy to bromelina). Bromelaina to, podobnie jak papaina, enzym proteolityczny. Źródłem bromelainy także są owoce – ananasy. Ze względu na podobne działanie papaina i bromelaina często łączone są ze sobą w tych samych produktach (kosmetykach i suplementach), ponieważ nasilają wzajemnie swoje działanie.

Suplement diety z bromelainą i papainą

Bromelaina z papainą pojawia się w aptekach jako suplement diety. Suplement z bromelainą i papainą zalecany jest szczególnie przy problemach trawiennych (niestrawności, zaparciach, zgadze, zaleganiu w przewodzie pokarmowym toksyn). Suplementy bromelainy i papainy stanowią antidotum na stany zapalne, dolegliwości bólowe, problemy stawów i mięśni. Regularne spożywanie bromelainy zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji podczas treningów. Bromelaina wzmacnia też układ krwionośny i oddechowy. Suplementy z bromelainą zalecane są także na wspomaganie odchudzania.

Na zdjęciu: Kobieta z niepokojem ogląda w lustrze wypadanie włosów i łupież

Gdzie kupić produkty z papainą i bromelainą?

Najłatwiej dostępnym produktem z papainą jest peeling enzymatyczny. Peelingi enzymatyczne różnych firm można kupić w drogeriach stacjonarnych i internetowych. Także znane firmy kosmetyczne mają w swojej ofercie peeling enzymatyczny z papainą, np. migdałowy peeling enzymatyczny z papainą Lirene czy peeling enzymatyczny do skóry z kwasami AHA Only Bio. Peeling enzymatyczny z papainą w zależności od producenta kosztuje od kilku złotych (np. peeling enzymatyczny do twarzy Ziaja Kozie Mleko) do kilkudziesięciu złotych za opakowanie.

Papainę można też często znaleźć w szamponach peelingujących do włosów, np. w peelingu trychologicznym stymulującym wzrost włosów z serii Radical firmy Farmona (20,50 zł za 75 ml) czy w szamponie peelingującym firmy Jantar (17 zł za 330 ml). Szampony z papainą kupisz w drogeriach i niektórych aptekach (np. produkty marki Pharmaceris).

Źródła:

  1. Prost, M. (1958). Roślinne fermenty proteolityczne w leczeniu robaczyc u ludzi i zwierząt. Wiadomości Parazytologiczne4(4).
  2. Wolski, T., Najda, A., Kędzia, B., & Wolska-Gawron, K. (2017). Fitoterapia chorób dermatologicznychPostępy Fitoterapii18(4), 298-308.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?