Przejdź do treści

Peeling do skóry głowy – działanie, rodzaje, stosowanie

Peeling do skóry głowy – działanie, rodzaje, stosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peelingi do skóry głowy są często pomijane w zabiegach pielęgnacyjnych. Dbanie o kondycję włosów ogranicza się zwykle do stosowania odpowiednich szamponów, odżywek i masek. Tymczasem zdrowe włosy są wytworem dobrze odżywionej skóry. Warto więc stosować preparaty złuszczające, które działają również oczyszczająco, łagodzą stany zapalne oraz normalizują pracę gruczołów łojowych.

Czym są peelingi do skóry głowy?

Peelingi trychologiczne są preparatami delikatnie złuszczającymi. Ich głównym zadaniem jest usuwanie martwego naskórka wraz z zanieczyszczeniami i pozostałościami kosmetyków oraz pobudzanie mikrokrążenia krwi. W efekcie tego wyraźnie poprawia się kondycja skóry oraz włosów

Peelingi do skóry głowy – dlaczego warto je stosować?

W przeciwieństwie do kosmetyków stosowanych miejscowo – peelingi w połączeniu z masażem wykonywanym opuszkami palców dotleniają cebulki i pobudzają mieszki. Pozwala to zahamować proces starzenia się włosów, któremu nierozerwalnie towarzyszą nie tylko coraz bardziej widoczna siwizna, ale również spadek gęstości i liczebności włosów oraz wolniejszy ich wzrost.

Stosowanie peelingu do włosów pozwala:

  • usunąć nadmiar keratyny ze skóry głowy,
  • uregulować wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe,
  • złuszczyć martwy naskórek wraz z nagromadzonymi na nim bakteriami i grzybami (w tym grzybami Malassezia furfur, które są przyczyną powstawania i rozwoju łupieżu),
  • pobudzić mikrokrążenie i tym samym dotlenić tkanki oraz odżywić włosy (w tym przede wszystkim ich cebulki).

Regularnie wykonywany peeling skóry głowy sprawia, że włosy znacznie wolniej się przetłuszczają, stają się mocniejsze, grubsze i bardziej lśniące. Przestają również intensywnie wypadać. Dzięki starciu martwego naskórka wraz z bakteriami i drożdżakami znika dokuczliwy świąd i związane z tym miejscowe zaczerwienienia i stany zapalne.

Stosowanie preparatów złuszczających przynosi szereg korzyści nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych. Z tej przyczyny są one często wykorzystywane w zabiegach trychologicznych, jako element wspomagający leczenie łysienia, łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry oraz łupieżu.

Rezygnując z regularnego wykonywania peelingów głowy, można spodziewać się niekorzystnych konsekwencji jak choćby:

  • zablokowanie łojem ujścia mieszków włosowych,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • nadmierne wypadanie i przerzedzenie włosów,
  • nieprawidłowo odżywiona skóra,
  • nieefektywne działanie preparatów kosmetycznych (odżywczych, regenerujących).
włosy

Kiedy warto wykonywać peeling do skóry głowy?

Choć głównym zadaniem włosów jest przede wszystkim zapewnienie ochrony przed promieniowaniem UV, zimnem, ukąszeniami owadów oraz urazami, odgrywają one również niebagatelną rolę kulturową, psychologiczną i społeczną. Nic więc dziwnego, że kobiety z włosami rosnącymi wolno, ciężko opadającymi i cienkimi mają zaniżoną samoocenę.

Stosowanie peelingów do skóry głowy nadaje włosom gęstość, unosi je u nasady, sprawia, że są bardziej lśniące. Wykonywanie tych  nieskomplikowanych zabiegów kosmetycznych może więc znacząco wpłynąć na jakość życia i budowanie poczucia własnej wartości.

Peeling trychologiczny może być wykorzystywany do pielęgnacji włosów, bez względu na ich kondycję i rodzaj. Jest jednak szczególnie zalecany osobom, które mają włosy słabe i łamliwe, ze skłonnością do wypadania. Problem ten dotyka w szczególności kobiety w okresie menopauzy oraz niedługo po rozwiązaniu ciąży (w czasie intensywnych zmian hormonalnych). 

Regularnym ich stosowaniem powinny również zainteresować się osoby, które:

  • zmagają się z łupieżem,
  • cierpią na łuszczycę,
  • borykają się z uporczywym świądem i podrażnieniami skóry głowy,
  • mają włosy z tendencją do przetłuszczania,
  • z licznymi krostami na głowie, będącymi wynikiem punktowych stanów zapalnych.

Jaki peeling do skóry głowy wybrać?

Decydując się na wprowadzenie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem peelingu do skóry głowy, można skorzystać z gotowych produktów lub przygotować preparat samodzielnie. Warto zwrócić uwagę na składniki, ponieważ powinny być one dobrane w taki sposób, aby możliwie najefektywniej usuwać występujące problemy skórne. Preparat powinien mieć również kwaśny odczyn (pH 3,0-5,5), który będzie odpowiedni do płaszcza hydrolipidowego.

Specjalistyczne peelingi trychologiczne – jakie wybrać?

Przewagą gotowych peelingów do skóry głowy jest wieloaspektowość ich oddziaływania. Kupując jeden preparat, można spodziewać się, że będzie on jednocześnie oczyszczał włosy, zapobiegał ich wypadaniu, normalizował pracę gruczołów łojowych, dotleniał cebulki włosów i zwalczał łupież.

Godnymi uwagi kosmetykami są te na bazie:

  • oczyszczającego i wzmacniającego rokitnika,
  • oczyszczających i normalizujących kompozycji ziołowych (rozmaryn, bazylia, imbir i oregano),
  • nawilżających i złuszczających ekstraktów owocowych (mango, papaja i ananas), 
  • oczyszczających i normalizujących glinek: zielonej i Ghassoul,
  • złuszczających i nawilżających: mocznika, kwasu mlekowego i salicylowego.

Warte uwagi są również gotowe produkty naturalne. Czarne mydło, mimo że nie ściera ani nie rozpuszcza naskórka tak, jak to ma miejsce w przypadku typowych peelingów, to oczyszcza, masuje i poprawia krążenie skóry. W przypadku włosów mocno się przetłuszczających warto sięgnąć po produkt z dodatkiem 20 proc. oleju liścia laurowego. Dla suchej skóry odpowiednie będzie natomiast czarne mydło z dodatkiem 5 proc. oleju z liścia laurowego.

kobieta po umyciu głowy

Wybierając pomiędzy peelingami do włosów, należy zwrócić również uwagę na ich typ. Na rynku dostępne są mechaniczne, enzymatyczne oraz kwasowe. Pierwszy z wymienionych preparatów charakteryzuje się wyraźną gruboziarnistą konsystencją. Jego zadaniem jest usuwania  martwego naskórka i zanieczyszczeń przez tarcie. Nie jest jednak odpowiedni do skóry łojotokowej, ponieważ może doprowadzić do zwiększonego wydzielania sebum. Peeling enzymatyczny do skóry głowy rozpuszcza martwy naskórek przez działanie zawartych w nim enzymów (najczęściej są to papaina i bromelaina). Jest to preparat zalecany osobom o wrażliwej skórze oraz z miejscowymi stanami zapalnymi i podrażnieniami. Peelingi kwasowe opierają natomiast swoje działanie na kwasach owocowych lub mlekowych.

Domowy peeling do skóry głowy

Jak zrobić peeling do skóry głowy? Najmniej skomplikowanym domowym peelingiem do skóry głowy jest połączenie gruboziarnistego cukru białego lub trzcinowego ze stosowanym na co dzień szamponem. Wykonywany przy użyciu takiej mieszanki masaż oczyszcza skórę głowy oraz delikatnie ją pobudza, sprawiając, że kosmetyki pielęgnacyjne lepiej się wchłaniają. Warto jednak mieć na uwadze, że cukier nie jest odpowiednim składnikiem do pielęgnacji skóry atopowej i łuszczycowej – może bowiem zaognić zmiany.

W przypadku włosów nadmiernie się przetłuszczających warto dodać do takiej mieszanki glinkę marokańską (glinki Ghassoul). Ta tzw. glinka wulkaniczna stosowana była już w beduińskich zabiegach pielęgnacyjnych w XII w. Ma właściwości oczyszczające i odtłuszczające, a dodatkowo łagodzi stany zapalne, jakie mogą się rozwijać przy nadmiernym drapaniu swędzących miejsc.

Mężczyzna odsłania czoło z łuszczycą głowy

Jeśli często używa się odżywek i masek do włosów, to warto wykonać raz na jakiś czas peeling oczyszczający. Wystarczy dodać do szamponu zmieloną kawę. Im grubsze drobinki, tym lepsze właściwości ścierające (pobudzające mikrokrążenie) i oczyszczające. Warto jednak pamiętać, że nie jest to kosmetyk odpowiedni do skóry z zaczerwienieniami, ponieważ może ją dodatkowo podrażnić.

Najbardziej złożonych preparatów domowych wymaga skóra głowy z nadproduktywnymi gruczołami łojowymi. Aby unormować ich pracę, można stosować mieszankę składającą się z cukru, siemienia lnianego i kilku kropli octu jabłkowego. Już po kilku sesjach pielęgnacyjnych z użyciem tak wykonanego peelingu zarówno skóra, jak i włosy będą lepiej odżywione i nawilżone.

Jak zrobić peeling skóry głowy – czy metoda ma znaczenie?

Sam zakup lub samodzielne wykonanie odpowiedniego peelingu trychologicznego nie wystarczy, aby przywrócić skórze głowy i włosom dobrą kondycję. Niezwykle istotne jest właściwe wykonywanie zabiegu.

Preparat należy nakładać na mokre włosy. Po rozprowadzeniu peelingu na skórze wykonuje się opuszkami palców kilkuminutowy, delikatny masaż ruchami okrężnymi. Nie należy wykonywać przy tym gwałtownych ruchów, ponieważ może to nadmiernie pobudzić gruczoły łojowe, zamiast unormować ich pracę. Ponadto zbyt intensywne szarpanie włosów doprowadzi do ich wypadania.

Po spłukaniu kosmetyku warto nałożyć regenerującą maskę lub odżywkę. Składniki aktywne będą wówczas szybciej się wchłaniać.

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Peeling skóry głowy – jak często wykonywać zabieg?

Częstotliwość stosowania peelingów trychologicznych jest zależna od problemu z włosami i kondycji samej skóry głowy.

W przypadku łupieżu, łuszczycy, nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły czy tendencji do wypadania włosów warto stosować preparaty złuszczające raz  w tygodniu. Dzięki temu martwy naskórek, sebum, bakterie i grzyby będą odpowiednio często usuwane, by nie doprowadzić do rozwoju bardziej doskwierających dolegliwości. Jeśli zarówno skóra, jak i włosy są w dobrej formie, wówczas stosowanie peelingu raz w miesiącu będzie wystarczające.

Jeśli występuje uporczywe swędzenie i w wyniku drapania powstają miejscowe podrażnienia i stany zapalne, warto początkowo wykonywać tego typu zabiegi pielęgnacyjne nieco częściej i dopiero po wyraźnym ustąpieniu dolegliwości ograniczyć je do jednorazowych comiesięcznych sesji. Tak jak w przypadku przeprowadzania innych zabiegów estetycznych, tak i tutaj konieczne jest obserwowanie reakcji organizmu na wprowadzoną innowację pielęgnacyjną, by zwiększać lub zmniejszać częstotliwość wykonywania peelingu głowy w zależności od potrzeb.

Bibliografia:

  1. P. Styczeń, Włosom na ratunek [w:] Art of Beauty, Nr 2 2015
  2. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej [w:] Kosmetologia Estetyczna 6 / 2015 / vol. 4
  3. M. Matysek-Nawrocka, M. Bernat, M. Koziarski, Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyk, Lublin 2018
  4. B. Bruś, Argilloterapia w medycynie i kosmetologii [w:] Art of Beauty 04/2020

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: