Przejdź do treści

Pędzel do pudru – jaki wybrać? Rodzaje pędzli i zastosowanie

Pędzel do pudru
Pędzel do pudru – jaki wybrać? Rodzaje pędzli i zastosowanie Raphael Lovaski/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na rynku kosmetycznym można znaleźć pędzle o zróżnicowanych parametrach, włosiu i przeznaczeniu. Zdaniem makijażystów to od wyboru pędzla zależy łatwość aplikacji kosmetyków i jakość wykonanego nim makijażu. Kluczowe znaczenie ma pędzel do pudru, gdyż to tym kosmetykiem pokrywamy całą lub większą część twarzy. Jakie są najlepsze pędzle do pudru mineralnego? Jak dbać o pędzle do makijażu, żeby jak najdłużej zachować ich właściwości?

Jakie powinny być pędzle do pudru?

Do nakładania pudru sypkiego, czyli pudru mineralnego, stosuje się pędzle o krótkim włosiu. Pędzle o krótszym włosiu mocniej niż te z długim włosiem naciskają na skórę, co umożliwia równomierne rozprowadzenie produktu. Ponadto pędzle do pudru powinny być „puchate” (a nie płaskie) i równomiernie zaokrąglone, dzięki czemu nakładanie kosmetyku jest szybsze i dokładniejsze.

Duży pędzel do pudru można zastąpić puszkiem do pudru, który pozwala delikatnie wciskać kosmetyk w skórę. Ma to kilka zalet. Po pierwsze tak wykonany makijaż jest trwalszy i uzyskuje matowe wykończenie. Po drugie puszek do pudru jest bardziej wydajny niż pędzel do pudru i pozwala osiągnąć satysfakcjonujący efekt przy mniejszej ilości kosmetyku. Po trzecie, wykonany przy jego pomocy makijaż wygląda naturalnie. Przy aplikacji pudru  mineralnego za pomocą pędzla łatwo jest o efekt maski.

Pędzel do pudru sypkiego – syntetyczny czy naturalny?

Do nakładania pudru sypkiego, jak i innych suchych kosmetyków polecane są pędzle z włosia naturalnego, które rozprowadzają kosmetyk bardziej równomiernie niż pędzel syntetyczny. Pędzel z włosia syntetycznego utrudnia nabranie dużych ilości kosmetyku, przez co trzeba kilkukrotnie powtarzać aplikację. To z kolei wydłuża czas wykonania makijażu i wymusza większe zużycie produktu. Trzeba jednak pamiętać, że pędzle z naturalnego włosia mogą uczulać. Są też bardziej łamliwe i delikatniejsze niż włosie syntetyczne, dlatego wymagają łagodniejszej pielęgnacji.

Jaki stosować pędzel do makijażu oczu?

Do makijażu oczu wystarczą dwa rodzaje pędzli: mały, puchaty pędzel i pędzel kulkowy. Puchaty pędzel sprawdzi się jako pędzel do pudru pod oczy. Włoski takiego pędzla nie mogą być za krótkie (wtedy pędzel będzie zbyt twardy) ani zbyt gęste. Ważne, aby żaden włosek nie wystawał z pędzla (nie był dłuższy od pozostałych), ponieważ utrudni to perfekcyjne rozprowadzenie kosmetyku. Tego rodzaju pędzlem można nakładać i rozcierać cienie, a także aplikować korektor pod oczy. Z kolei pędzel kulkowy, dzięki precyzyjnej końcówce, umożliwia nakładanie cieni na dolną powiekę i w kącikach oczu, a także rozcieranie kresek.

Inne rodzaje pędzli

Wśród pędzli do makijażu znajdziemy też: spiczasty pędzel do konturowania, ścięty pędzel do różu, czy cieniutki pędzelek do nakładania kresek na linii powiek. Popularny i efektownie wyglądający pędzel wachlarz jest zbędny,  jeśli dysponuje się innymi rodzajami pędzli, ponieważ zastępuje większość z nich. Pędzel wachlarz można wykorzystać do nakładania pudru, różu, bronzera, a także do omiecenia twarzy z nadmiaru innych kosmetyków, np. cieni czy pigmentów.

pędzle do makijażu

Jak myć pędzle do makijażu?

Jeśli chcesz, żeby pędzle do makijażu służyły ci przez lata, musisz zadbać o ich właściwą pielęgnację.  Pędzle do makijażu  najlepiej czyścić  po każdym użyciu.  Stosowanie brudnych pędzli może przyczynić się do  pogorszenia stanu skóry –  wyprysków i  krostek.

Mycie pędzli do makijażu krok po kroku:

  1. Zmocz pędzel pod bieżącą wodą, trzymając go włosiem skierowanym w dół.
  2. Nałóż na pędzel detergent, najlepiej – delikatne mydło w płynie.  Chociaż dużo osób stosuje do mycia pędzli szampony do włosów, nie jest to polecane rozwiązanie.
  3. Myj włosie, wykonując na nim dłonią koliste ruchy. Możesz też delikatnie przesuwać włosie raz w prawą, raz w lewą stronę.
  4. Opłucz pędzel zgodnie z kierunkiem włosia, nie pod włos.

Aby pędzel z czasem nie zaczął się rozklejać i odkształcać, a włosie plątać, ważne jest, w jakiej pozycji suszysz pędzle. Nie powinno się ich ani kłaść całkowicie na płasko, ani ustawiać pionowo. Najlepiej kiedy umieścisz pędzel w pozycji poziomej tak, żeby włosie było lekko skierowane w dół. Pozwól wyschnąć mu naturalnie – nie  używaj suszarki do włosów czy kaloryfera.

 

Źródła:

  1. Ewa Grzelakowska-Kostoglu, Red Lipstick Monster: tajniki makijażu, Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?