3 min.
Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie
Sok z ziemniaka stosowany w przypadku pielęgnacji włosów, pomaga oczyścić skórę głowy. Jakie ma zastosowanie w medycynie? Do czego używany jest w kosmetyce?
Spis treści
Sok z ziemniaka – jakie ma właściwości lecznicze?
Sok z ziemniaka jest znany i wykorzystywany w medycynie ludowej od długiego czasu.
W skład wchodzi:
- Witamina C (naturalny przeciwutleniacz);
- Witaminy antyoksydacyjne z grupy E;
- Witaminy z grupy B;
- Minerały;
- Inhibitory proteaz.
Wykazuje działanie przeciwzapalne, pomaga usuwać toksyny z organizmu ludzkiego, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Skóra ma zdrowszy wygląd i opóźnione są w niej procesy starzenia.
Warto go stosować przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym (kilka łyżek soku pomaga regulować produkcję kwasów żołądkowych, dodatkowo można pozbyć się uczucia ciężkości).
Sok z ziemniaka wspomaga układ odpornościowy (zapobiega infekcjom układu moczowego oraz wspierają pracę układów trawiennych), zwiększa przyswajanie bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium (bakterie probiotyczne przyczyniające się do obniżenia poziomu “złego” cholesterolu, odpowiadającego m.in. za pojawienie się miażdżycy).
Inne właściwości lecznicze soku to:
- Działanie przeciwnowotworowe (zwłaszcza jeżeli chodzi o raka żołądka);
- Działanie przeciwzapalne pomocne przy bólach mięśni i stawów;
- Wsparcie leczenia dny moczanowej (artretyzmu);
- Ochrona przed powstawaniem kamieni nerkowych.
Sok z ziemniaka na wrzody i żołądek
Sok wspomaga pracę układu pokarmowego (warto stosować go przy nadkwasocie, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, niestrawnościach). Łagodzi bóle towarzyszące wrzodom żołądka i dwunastnicy.
Zalecane jest wypijanie pół filiżanki soku z surowego ziemniaka do czterech razy dziennie przez kilka miesięcy przez osoby ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową.
Sok z ziemniaka na włosy
Sok wspiera walkę z drożdżami będącymi przyczyną łupieżu (wykazuje właściwości przeciwgrzybicze), pomaga regulować pH na skórze głowy, poprawia kondycję włosów (ich korzystniejszy, zdrowszy wygląd, przyspieszenie wzrostu oraz zahamowanie wypadania włosów).
Sok z ziemniaka należy wykorzystać przy pomocy wcierki na włosy (w jej uzyskaniu może nam pomóc sokowirówka). Uzyskany płyn masując wciera się w skórę głowy i zostawia się na kilkanaście minut. Wszystko należy dokładnie spłukać i umyć głowę zwykłym szamponem (aby skuteczność soku była większa do soku można dodać jajko, miód, sok z aloesu).
Sok z ziemniaka na twarz i przebarwienia
Sok z ziemniaka można m używać jak tonik (działa nawilżająco i oczyszczająco). Zawiera substancje przeciwutleniające, dzięki czemu hamuje proces starzenia skóry.
Sok przyczynia się do usuwania przebarwień ze skóry. Warto do soku dodać kilka kropel soku z cytryny, aby wzmocnić jego działanie przy usuwaniu przebarwień. Sok jest dobry na worki pod oczami.
Sok z ziemniaka – jak go przygotować?
Należy mieć przygotowaną szklankę wody, trzy ziemniaki i blender. Obrane ziemniaki kroi się na mniejsze kawałki. W misce razem ze szklanką wody wszystkie składniki miksujemy przy pomocy blendera, do momentu, aż znikną wszystkie grudki od ziemniaków.
Bez wody ziemniaki można przygotować przy użyciu sokowirówki (aby jego smak był lepszy możemy do niego dodać miód, sok z marchwi lub cytrynę).
Kuracja sokiem może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy to wypijanie pół filiżanki soku przez kilka dni. Drugi to wypijanie soku z ziemniaka trzy razy dziennie po jednej łyżce przed posiłkiem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022