Przejdź do treści

Sok z ziemniaka – niedoceniany produkt do codziennej pielęgnacji

Sok z ziemniaka – niedoceniany produkt do codziennej pielęgnacji Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ziemniak, czyli  w rożnych rejonach: barabola, bulba, kompera, kartofel, pyra, grula, bulwa, perka to warzywo, które w ostatnich latach nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Jak się jednak okazuje produkty z niego uzyskiwane, a przede wszystkim sok z ziemniaka mają liczne właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Jak wykorzystać go w codziennej rutynie? Kiedy warto sięgnąć po sok z surowego ziemniaka? 

Sok z ziemniaka – zastosowanie 

Ziemniaki i produkty pochodzące bezpośrednio z tych warzyw – w tym sok z ziemniaka – znajdują swoje zastosowanie nie tylko w kuchni. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywane mogą być także w celach prozdrowotnych, a według medycyny chińskiej nawet leczniczych. Jak się okazuje ziemniaki, a przede wszystkim sok z surowych ziemniaków, jest też doskonałym produktem pielęgnacyjnym. Z powodzeniem możesz stosować go na włosy i twarz, w tym na delikatną skórę wokół oczu. 

Jak go przygotować? Możesz wykorzystać do tego sokowirówkę i umieścić w niej dowolną ilość ziemniaków. Jeśli nie masz takiego sprzętu w domu, wystarczy blender. Trzy lub cztery ziemniaki zalej szklanką wody, zblenduj i gotowe. Jeśli chcesz, aby sok z ziemniaka nie zawierał w sobie drobinek warzywa, możesz przecedzić go np. przez gazę lub zrezygnować z dodawania wody, ale dokładnie wycisnąć zblendowane ziemniaki. Nie masz blendera? To także nie problem. Możesz zastąpić go zwykłą tarką o bardzo małych oczkach 

Zawartość białka w bulwach to jedynie 2% w świeżej masie i ok. 8% w suchej masie. Wydaje się to wartością niewielką w porównaniu z innymi roślinami. Warto jednak zwrócić uwagę na jego wartość odżywczą. To, co wyróżnia ziemniaki, to białka, które zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne (aminokwasy, których organizm człowieka nie jest w stanie sam zsyntetyzować) i są jedynymi białkami roślinnymi o wartości odżywczej porównywalnej z białkami pochodzenia zwierzęcego.

Paulina Dederko-Kantowicz, Prozdrowotne właściwości ziemniaków

Właściwości soku z ziemniaka 

Co kryją w sobie ziemniaki i sok z tych warzyw? Wokół ziemniaków w ostatnich latach narosło wiele mitów – są niezdrowe, pozbawione wartości odżywczych i tuczące. Nic bardziej mylnego. To bogactwo witaminy C, witamin z grupy B (w tym niacyny), witaminy K, kwasu foliowego, a także antyoksydantów. Znajdziesz w nich także potas, magnez, fosfor, wapń, chrom, jod, fluor, selen i molibden 

Sok z ziemniaka na włosy 

Twoje włosy są suche, łamliwe i pozbawione blasku? Remedium na te dolegliwości może okazać się sok z surowych ziemniaków. Doskonale oczyszcza on skórę głowy i pasma, dodatkowo odżywiając je. Dzięki temu staną się one gładkie, nawilżone i błyszczące, a dodatkowo zauważysz wyraźne zmniejszenie ich wypadania. Za sprawą dokładnego oczyszczenia skóry głowy i przywrócenia jej optymalnego pH, twoje włosy będą także szybciej rosły. Co więcej, pozbędziesz się też niechcianego łupieżu 

Jak stosować sok z surowych ziemniaków na włosy? Możesz używać go regularnie jako wcierki, delikatnie wmasowując w skórę głowy i pasma, pozostawiając na 30 do 60 minut, a następnie dokładnie spłukując lub wykorzystać do domowej maseczki na włosy. Sprawdzi się jako dodatek maski z jajkiem, aloesem czy miodem.  

Sok z ziemniaka na twarz 

Witamina C to naturalny przeciwutleniacz neutralizujący wolne rodniki. Dzięki jej zawartości sok z buraka może być zatem stosowany w codziennej pielęgnacji skóry jako produkt opóźniający procesy starzenia. Sok z ziemniaka nakładany na płytkie zmarszczki pomoże ci je wygładzić, zwłaszcza gdy połączysz go z innymi naturalnymi cennymi źródłami witamin z grupy B, witaminy A i E. Warto pamiętać też o właściwościach nawilżających soku, które pozwolą przywrócić odpowiednie napięcie wysuszonej skórze. 

Sok z ziemniaka sprawdzi się w pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami. Wszystko to za sprawą właściwości nawilżających, przeciwzmarszczkowych, ale też rozjaśniających. Zawarta w nim witamina C zmniejsza produkcję barwnika i stosowany regularnie likwiduje przebarwienia i rozjaśnia skórę. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym soku z ziemniaka z powodzeniem możesz włączyć go ponadto do rutyny pielęgnacyjnej skóry trądzikowej i problematycznej.   

Jak wykorzystać sok z ziemniaka w dbaniu o kondycję skóry twarzy? Stosuj go jako tonik, delikatnie przecierając skórę wacikiem lub przelej do butelki z atomizerem i rozpylaj mgiełkę na twarz, szyję, dekolt. Sok z surowego ziemniaka możesz także wykorzystać jako składnik maseczek, dodając do niego najróżniejsze składniki o dobroczynnym działaniu.  

Składnik mineralny Zawartość w 100 g Dzienne zapotrzebowanie  (%)

 

Potas 150-1386 mg 16 16
Fosfor 42-120 mg 11
Żelazo 0,25-0,83 mg 10
Magnez 16-40 mg 11
Molibden 2-50 μg 50
Żelazo 0,25-0,83 mg 10
Miedź 14-660 μg 25
Wapń 2-20 mg 2
Chrom 0,2-90 μg 25
Jod 2-380 μg 10
Fluor 0,2-29 μg 8
Selen 0,2-29 μg 10
Cynk 0,23-0,39 μg 6

 

Sok z ziemniaka – skutki uboczne 

Zewnętrzne stosowanie soku z ziemniaka w zasadzie nie wiąże się z wystąpieniem żadnych skutków ubocznych. Warto jedynie pamiętać, że niemal każdy produkt może wywołać potencjalną reakcję alergiczną, stąd przed zastosowaniem soku z ziemniaka należy wykonać test na skórze.  

Jeżeli jednak zdecydujesz się na doustne stosowanie soku z surowego ziemniaka – możesz bowiem nie tylko nakładać go na skórę lub włosy, ale też pić – pamiętaj o umiarze. Zbyt duża ilość, głównie za sprawą wysokiej zawartości błonnika, może spowodować biegunkę, mdłości, a nawet wymioty. Istnieją też okoliczności stanowiące przeciwwskazania do picia soku z ziemniaka. Są to: 

  • ciąża, 
  • stany zapalne żołądka, 
  • cukrzyca – ziemniaki mają bowiem wysoki indeks glikemiczny. 

Bibliografia:

1. Dederko-Kantowicz P., Przewodowski W., Prozdrowotne właściwości ziemniaków, Ziemniak Polski 2021, nr 2. 

2. Matejunas A., Odzyskaj zdrowe włosy. Skuteczne domowe sposoby i przepisy na zdrowe włosy, e-book. 

3. Piskała-Topczwska A., Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj, jedz (dostęp na stronie: https://ziemniakiczykartofle.com.pl/wp-content/uploads/2021/12/eksiazka-kulinarna.pdf

4. Sawica B., Hulail Noaema A., Krochmal-Marczak B., Ziemniak (solanum tuberosum L.) jako roślina o wysokich wartościach odżywczych i właściwościach leczniczych, 2018, wydawnictwo TYGIEL. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: