Przejdź do treści

Peeling chemiczny – rodzaje, zastosowanie, efekty

Peeling chemiczny
Peeling chemiczny – rodzaje, zastosowanie, efekty Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peeling chemiczny, w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych i fizycznych, wykorzystuje związki chemiczne o właściwościach złuszczających, najczęściej kwasy chemiczne. Choć coraz więcej kobiet decyduje się na wykonanie peelingu chemicznego w domu, specjaliści uważają, że zabieg bezpieczniej przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Czym dokładnie jest peeling chemiczny i jakie daje efekty? Jakie substancje wykorzystywane są do jego wykonania?

Co to jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to środek chemiczny nakładany na skórę, który powoduje kontrolowane niszczenie części lub całego naskórka, a nawet skóry właściwej i prowadzi do złuszczania i usuwania powierzchownych uszkodzeń, w konsekwencji zaś do regeneracji nowych tkanek. Zaliczany jest on do tzw. kosmoceutyków, czyli kosmetyków, które w założeniu wykraczają nieco poza zwykłą pielęgnację i poprawę wyglądu.

Peelingi chemiczne uznaje się za zabiegi pielęgnacyjne, ale i lecznicze. Po zaaplikowaniu substancji, która reaguje z powierzchniowymi warstwami skóry i powoduje ich złuszczenie, dochodzi bowiem do naturalnego procesu gojenia i odbudowy zniszczonych komórek.

Ze względu na to, jak głęboko niszczone są komórki, peelingi chemiczne dzielimy na:

  • powierzchniowe – nazywane niekiedy „odświeżającymi”, penetracja obejmuje bowiem naskórek;
  • średnio głębokie – dotyczą naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej,
  • głębokie – obejmują te samy warstwy, przy czym do ich wykonania używa się silniej działających substancji.

Peeling chemiczny – efekty i zastosowanie

Peeling chemiczny jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej o bardzo szerokim zastosowaniu. Wskazaniem do jego wykonania są:

  • zaburzenia pigmentowe,
  • zmiany skórne,
  • powierzchowne blizny potrądzikowe,
  • rozszerzone pory,
  • starzenie się skóry, w tym cienkie zmarszczki i zmarszczki mimiczne;
  • blizny innego pochodzenia i rozstępy,
  • rogowacenie naskórka.

O tym, jakiego efektu peelingu chemicznego się spodziewać, decyduje rodzaj zabiegu i wykorzystanej substancji. Peelingi powierzchniowe przyniosą redukcję niewielkich zmarszczek, zmian potrądzikowych i przebarwień. Skóra stanie się zaś odżywiona i odświeżona. Peelingi średnio głębokie i głębokie pozwalają zaś na usunięcie nawet dużych przebarwień, blizn, czy zmarszczek.

Peeling chemiczny – o czym musisz pamiętać?

Warto pamiętać, że w zależności od głębokości penetracji peelingu po jego zastosowaniu skóra będzie wyglądać inaczej. Peeling powierzchniowy spowoduje bowiem lekkie pieczenie w trakcie zabiegu i zaczerwienie tuż po nim. Peelingi głębokie zaś skutkują tym, że skóra pozostanie zaczerwieniona nawet do sześciu tygodni. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja po zabiegu z użyciem kwasów chemicznych.

Jaki krem po peelingu chemicznym nakładać na twarz? Przede wszystkim pamiętaj o myciu twarzy delikatnymi preparatami – żele, toniki, mleczka powinny mieć niski poziom pH. Niezwykle ważne jest także intensywne i regularne nawilżanie. Warto, aby w składzie kremu poza witaminami A, czy E oraz substancjami nawilżającymi znalazły się także kojące np. pantenol. Jeśli wykonywałaś peeling głęboki, dermatolog lub kosmetolog może polecić ci także zimne okłady, a w skrajnych przypadkach nawet przyjęcie leków przeciwbólowych.

Jak często wykonywać peeling chemiczny? Wszystko zależy od rodzaju zabiegu, efektów, które chcesz osiągnąć, czy zmian, które chcesz usunąć. Optymalnym rozwiązaniem jest zaś zaplanowanie serii zabiegów, co ważne – nie należy ich wykonywać częściej niż co dziesięć, a niekiedy nawet 30 dni.

Młoda kobieta / istockphoto.com

Kwasy chemiczne wykorzystywane w peelingach chemicznych

Peelingi chemiczne wykorzystują na ogół kwasy chemiczne. Przy czym, o ile przed kilkoma laty wykorzystywano monoskładnikowe roztwory, o tyle obecnie często stosuje się mieszaninę kwasów.

Do najczęściej stosowanych w peelingach chemicznych kwasach zaliczają się:

  • kwas glikolowy AHA,
  • kwas mlekowy,
  • kwas TCA, czyli kwas trójchlorooctowy,
  • kwas salicylowy BHA,
  • kwas azelainowy.

Kwas glikolowy AHA

To kwas, który zaliczany jest do alfahydroksykwasów. Jako pierwszy z tej grupy wykorzystywany był w peelingach chemicznych. Zakres jego zastosowania jest bardzo szeroki – leczy trądzik, zmiany barwnikowe, objawy fotostarzenia, rogowacenie mieszkowe.

Warto wspomnieć, że często występujące oznaczenie „kwas AHA 30” to nie tylko kwas glikolowy, ale kwas z grupy alfahydroksykwasów o stężeniu 30 proc.

Kwas mlekowy

To kwas, który w małych stężeniach działa nawilżająco, słabiej penetruje, działa łagodnie i złuszcza powierzchniowo. Wpływa także na produkcję kolagenu. Często łączony jest z kwasem salicylowym.

Eksfoliacja w praktyce. Zabieg krok po kroku, przeciwwskazania, efekty; na zdjęciu kobieta w trakcie zabiegu kosmetycznego- Hello Zdrowie

Kwasy TCA

Kwasy TCA można wykorzystywać zarówno do powierzchniowego, jak i średnio głębokiego peelingu chemicznego. Wskutek niskiego pH wywołuje uszkodzenie i śmierć komórek, łatwo i szybko penetrując naskórek oraz skórę właściwą. Efekty kwasów TCA zależą od ich stężenia – w niskim niweluje drobne zmarszczki i nadaje skórze zdrowy wygląd, w wysokim zaś powoduje martwicę naskórka.

Kwas salicylowy BHA

To betahydroksykwas, który charakteryzuje się lipofilnością, dzięki której przenika do gruczołów łojowych zmniejszając poziom bakterii. Polecany jest zatem głównie w przypadku trądziku pospolitego, łojotokowego, grudkowo-zaskórnikowego, łuszczycy, a także do niwelowania blizn i rozstępów.

Kwas azelainowy

To kwas otrzymywany z ziaren zbóż, który reguluje pracę gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Stosowany szczególnie w terapiach trądziku różowatego.

Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym

Peeling chemiczny – cena

Jak podkreślają specjaliści peeling chemiczny warto wykonywać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Cena zabiegu zależy od rodzaju kwasu oraz obszaru, jakim zostanie wykonany. Wynosi ona od 150 zł do nawet kilku tysięcy.

 

Źródła:

  1. A. Czarnota, Chemoeksfoliacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  2. A. Leśniewska, K. Kordus, Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer, Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii, Poznań, 2017.
  3. A. Palacz, „Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych” , Poznań, 2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: