Przejdź do treści

Perfumy z feromonami – jak działają? Jakie zapachy działają na kobiety a jakie na facetów?

Perfumy z feromonami – czy działają? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Feromony to pozawerbalne komunikaty odbierane przez żywe organizmy. Czy perfumy z feromonami to chwyt marketingowy, czy rzeczywiście działają? Jakie perfumy damskie, a jakie męskie mają najlepsze opinie?

Co to są feromony?

Feromony definiuje się jako „chemiczne sygnały komunikacji pomiędzy różnymi organizmami”. Odkryto je w latach 50 XX wieku. Wtedy zauważono, że organizmy żywe wydzielają substancje, które wywołują określone emocje i reakcje u przedstawicieli tego samego gatunku.

Feromony to substancje złożone z kilku składników. Mogą mieć różne funkcje (zniechęcające, alarmujące), ale w kontekście perfum z feromonami chodzi o feromony płciowe, których funkcją jest wzbudzenie pożądania seksualnego u przedstawicieli płci przeciwnej (lub osób tej samej płci o orientacji homoseksualnej, lub biseksualnej).

kobieta wącha kwiatka

Czy feromony działają?

Działanie feromonów jest udowodnione naukowo. U kręgowców za odbieranie feromonów odpowiada narząd lemieszowo-nosowy (VNO), który u człowieka występuje w formie szczątkowej. Występuje u 46,3% dorosłych osób, w większości mężczyzn. Jednak u człowieka za odbiór feromonów odpowiedzialny jest nie tylko VNO, ale cały narząd węchu. Oznacza to, że każdy człowiek w mniejszym lub większym stopniu odbiera feromony i w pewnym stopniu jest podatny na ich wpływ.

Jak feromony działają?

Feromony są rodzajem niewerbalnej, nieuświadomionej komunikacji. Przykładowo, kiedy kobieta wydziela feromony, „komunikuje” znajdującym się w jej pobliżu ludziom, że jest atrakcyjna. Wywołuje u nich pożądanie, które odbierane jest często jako tzw. chemia. Proces ten dzieje się nieświadomie dla obu stron: nie można kontrolować wydzielania feromonów przez swój organizm, ani „oprzeć się” działaniu cudzych feromonów. Feromony są słabo wyczuwalne (lub wcale), ale działają na mózg (a konkretniej podwzgórze, które odpowiada za reakcje emocjonalne i seksualne).

Inną kwestią pozostaje to, czy feromony są skuteczne. W przypadku ludzi wybór partnera seksualnego jest bardziej złożony, ponieważ poza feromonami ważną rolę w postrzeganiu atrakcyjności odgrywa intelekt, cechy charakteru, uczucia.

istockphoto.com

Feromony męskie i damskie

Feromon męski to androstadienon. Występuje we włosach łonowych, nasieniu, pocie i krwi (w mniejszych ilościach także u kobiet). W niskim stężeniu nie jest wyczuwalny, przy wyższym odbierany jest jako zapach piżma. Wdychany powoduje wzrost tętna i podwyższenie temperatury skóry kobiet. Androstadienon poprawia samopoczucie u kobiet i niweluje uczucia negatywne, np. niepokój i stres. Inne feromony męskie to androstenon, androsteron i androstenol (produkowany w okresie dojrzewania).

Feromon damski to estratetraenol. Pod względem budowy chemicznej przypomina estrogen. Nawet w dużym stężeniu pozostaje bezwonny. Działa analogicznie do androsadienonu – wpływa na wzrost tętna, temperatury, poprawę samopoczucia. Estatetraenol pozytywnie wpływa zarówno na kobiety, jak i mężczyzn, zwiększając pobudzenie seksualne. Inny feromon damski to kopuliny, które naturalnie występują w wydzielinie pochwowej.

Gdzie kupić perfumy z feromonami?

Perfumy z feromonami można kupić w internetowych sklepach. Dostaniesz w nich takie perfumy jak BTB Supreme, Pheromax Oxytrust, Love&Desire. Te marki proponują zarówno perfumy męskie z feromonami, jak i perfumy damskie z feromonami. Perfumy z feromonami są też dostępne w sklepach z artykułami erotycznymi.

Polecane perfumy o sile feromonów

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić perfumy z feromonami, pamiętaj, że składniki większości perfum działają podobnie jak feromony. W przypadku perfum damskich najlepsze opinie mają perfumy z dodatkiem piżma, ambry, wanilii i nut orientalnych, np. kardamonu lub drzewa sandałowego. Są to m.in. Dior Hypnose Poison, Chanel Mademoiselle, Versace Crystal Noir, Gorgio Armani Si.

Także w przypadku perfum męskich najwyżej w rankingu są zapachy z nutą wanilii i piżma, a także cedru czy wetwierii. Na pytanie, „jakie męskie perfumy polecacie” najczęściej padają odpowiedzi: Chanel Sport, Hugo Boss Intense, Tom Ford Vanille.

Źródła:

  1. Antkiewicz, M. M., Dziurdzia, A., Sochaj, A., & Mika, M. (2008). Feromony-unikalny język świata przyrody. Kosmos, 57(1-2), 127-134.
  2. Jacob S, McClintock MK. Psychological state and mood effects of steroidal chemosignals in women and men. Horm Behav. 2000.
  3. Koelega HS, Köster EP. Some experiments on sex differences in odor perception. Ann N Y Acad Sci. 1974 Sep 27;237(0):234-46.
  4. Savic I., inni, Smelling of Odorous Sex Hormone-like Compounds Causes Sex-Differentiated Hypothalamic Activations in Humans, „Neuron”, 31, 2001.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: