Przejdź do treści

Pilnik do paznokci – rodzaje, gradacja. Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Tekst o rodzajach, gradacji i wyborze pilników. Na zdjęciu: Osoba otrzymująca manicure - HelloZdrowie
Pilnik do paznokci - rodzaje, gradacja. Jaki pilnik do paznokci wybrać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pilniki do paznokci to akcesoria, których nie może zabraknąć w żadnej kosmetyczce. Pilniczek umożliwia nadanie paznokciom pożądanego kształtu. Jaki pilnik do paznokci wybrać? Przede wszystkim należy ocenić, czy będzie używany do naturalnej płytki, czy np. do paznokci hybrydowych. Ważna jest gradacja pilnika, czyli ziarnistość powierzchni ścierającej.

Pilnik do paznokci – rodzaje

Pilnik do paznokci wykorzystywany jest do nadania płytce paznokciowej pożądanego kształtu. Z kolei bloki polerskie pozwalają na wygładzenie powierzchni paznokcia. Pilniczki mogą różnić się kształtem. Pilnik prosty służy do równego piłowania paznokci, a pilnik banan ma lekko wygięty kształt, dzięki temu idealnie sprawdza się do piłowania trudno dostępnych miejsc przy krawędziach paznokcia. Kolejny wariant to pilnik trapez czy pilnik łódka, także wykorzystywane do podstawowej obróbki paznokci.

Kolejnym kryterium podziału jest materiał, z jakiego wykonany został pilniczek. Jakie pilniki do paznokci możemy wyróżnić? Jednymi z najpopularniejszych są pilniczki papierowe, których zewnętrzną warstwę ścierającą stanowi papier pokryty opiłkami wykonanymi m. in. z:

  • tlenku aluminium,
  • drewna skandynawskiego,
  • węgliku krzemu,
  • nasypu cyrkonowego,
  • mylaru.

Papierowy pilniczek do paznokci jest tani, zatem wykorzystywany jest często jako pilnik jednorazowy w salonach manicure. Nieco droższą, ale jednocześnie trwalszą opcją jest szklany pilnik. Wykonany jest on z hartowanego szkła, wytrawionego następnie kwasami. Z kolei pilniczek metalowy wyróżnia się elastycznością i pozyskiwany jest na drodze zgrzewania drobnych opiłków stali. Inne rodzaje to pilnik szafirowy, krzemowy czy teflonowy.

Paznokcie

Gradacja pilnika – co to?

Gradacja pilniczków to ziarnistość powierzchni ścierającej, wyrażona ilością ziarnistości znajdujących się na powierzchni 1 cm kwadratowego. Im większa gradacja, czyli im więcej ziarnistości, tym mniej ostry jest pilniczek. Gradacja może przyjmować wielkość od 80 do 400. Pilniczki o gradacji 80 są gruboziarniste, umożliwiają ścieranie takich twardych powierzchni jak akryl lub żel. Gradacja 100 pozwala na piłowanie naturalnych, twardych paznokci oraz tipsów. Pilniczki do paznokci o gradacji 180 to pilniczki drobnoziarniste, sprawdzające się w przypadku paznokci naturalnych lub przedłużanych. Dzięki gradacji 240 możliwe jest piłowanie naturalnej płytki paznokcia, a gradacja 400 sprawdza się do delikatnego polerowania i matowienia powierzchni płytki paznokciowej.

Dlaczego łamią się paznokcie?

Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Dokonując wyboru pilnika do paznokci należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Istotne jest przeznaczenie pilniczka – to, czy użyty będzie do piłowania płytki naturalnej lub hybrydy, a może do polerowania powierzchni paznokcia. Jaka gradacja pilnika najlepiej sprawdzi się w przypadku naturalnej płytki? Zalecane są pilniki i ziarnistości 100-180. Pozwoli on na delikatne opiłowanie krawędzi paznokcia. W przypadku bardzo cienkiej i kruchej płytki można sięgnąć po pilniczek o gradacji 240. Natomiast gradacja w przedziale 240-400 pozwala na wygładzanie płytki powierzchniowej.

Pilnik do paznokci naturalnych

Wybierając pilniczek należy zwrócić uwagę nie tylko na jego gradację, ale także materiał, z jakiego wykonany jest pilniczek. Do piłowania naturalnej płytki paznokciowej najlepiej sprawdzają się pilniczki szklane oraz papierowe. Odradzane jest używanie pilniczków metalowych, gdyż mogą uszkadzać płytkę i prowadzić do jej rozdwojenia.

Pilniki do hybryd

Jakie pilniki do hybryd sprawdzą się najlepiej? Warto zdecydować się zarówno na pilniczki gruboziarniste, jak i drobnoziarniste. Te pierwsze idealnie sprawdzają się do zdejmowania hybrydy, z kolei te drugie – do wygładzania i polerowania powierzchni płytki po usunięciu lakieru. W celu usunięcia hybrydy można wykorzystać także elektryczny pilnik do paznokci.

Łamliwe i kruche paznokcie? Sięgnij po siemie lniane, oliwę, czosnek, jajka

Jak używać pilniczka do paznokci?

Aby płytka paznokciowa nie została uszkodzona podczas piłowania, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim – ogromne znaczenie ma to, jakie ruchy są wykonywane podczas nadawania paznokciom pożądanego kształtu. Zaleca się piłować paznokcie w jednym kierunku, niewskazane jest natomiast poruszanie pilniczkiem w obu kierunkach, tam i z powrotem. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko rozdwajania płytki paznokcia.

Paznokci nie należy piłować po kąpieli, gdy płytka jest miękka – a przez to bardziej podatna na uszkodzenie. Ręka powinna być oparta na stabilnej powierzchni tak, aby palce nie poruszały się podczas nadawania im kształtu. Ruchy powinny być płynne, a pilniczek nie powinien być zbyt mocno dociskany do paznokci.

Jak wyczyścić pilnik do paznokci? Pilniczek należy wyczyścić przy pomocy szczoteczki do paznokci i wody, po czym wskazana jest jego dezynfekcja. Wystarczy spryskać pilniczek płynem dezynfekującym i pozostawić na kilka minut.

 

Bibliografia:

  1. Gabryel M., Kosmetyka. Stylizacja i pielęgnowanie paznokci, Wydawnictwo Dragon, 2020

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?