Placenta – ampułki na włosy osłabione i wypadające. Kiedy i jak stosować?
Placenta to wyciąg z łożyska zwierząt, stosowany w kosmetologii. Dzięki wysokiej zawartości związków aktywnych, ampułki z placentą wykorzystywane są w celu wzmocnienia włosów, ograniczenia ich wypadania oraz pobudzenia tempa wzrostu. Placenta pojawia się także jako składnik kremów odmładzających do twarzy. Co to jest placenta i jak stosować ampułki zawierające wyciąg z łożyska?
Placenta – co to jest?
Łożysko to narząd wewnętrzny rozwijający się w organizmie ssaków podczas ciąży. Zadaniem łożyska jest wytworzenie bariery łożyskowej, czyli oddzielenie krwiobiegu matki i płodu. Jednocześnie – narząd ten odpowiada za sprawny przebieg wymiany tlenu i substancji odżywczych między organizmem matki i płodu. Oznacza to, że łożysko to tkanka wybitnie bogata w liczne związki aktywne. Placenta po polsku oznacza właśnie łożysko. Wyciąg pozyskiwany z łożyska stanowi ceniony składnik wielu kosmetyków.
Najczęściej w kosmetologii wykorzystywany jest wyciąg z łożyska owczego. Niektórzy producenci deklarują, że ich preparaty zawierają wyciąg z łożyska ludzkiego. Ma to stanowić gwarancję najskuteczniejszego działania i składu jak najbardziej zbliżonego do zapotrzebowania organizmu człowieka.
Skład placenty
Placenta stanowi naturalne źródło licznych związków aktywnych. Najważniejsze składniki placenty to:
- kwas hialuronowy, wykazujący działanie nawilżające i uelastyczniające skórę
- witamina A, wspomagająca regenerację skóry
- witamina E wykazująca aktywność antyoksydacyjną i chroniąca skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników
- witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy oraz witamina B12, które wspomagają regenerację komórek
- witamina C, która chroni przed wolnymi rodnikami, działa na skórę rozjaśniająco i uczestniczy w procesie syntezy włókien kolagenowych
- koenzym Q10, spowalniający procesy starzenia się skóry
- kwas bursztynowy, działający nawilżająco i regeneracyjnie
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe, odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy skóry
- składniki mineralne (magnez, krzem, mangan, cynk), które regulują procesy metaboliczne w komórkach
Dzięki tak szerokiemu spektrum związków aktywnych placenta kompleksowo chroni przed działaniem wolnych rodników i spowalnia starzenie się skóry. Wspomagając syntezę kolagenu, wyciąg z łożyska wzmacnia strukturę skóry i wspomaga procesy regeneracyjne.
Placenta – ampułki do włosów
Najczęstszym zastosowaniem placenty jest wykorzystanie wyciągu z łożyska w terapii wzmacniającej włosy. Wskazania do stosowania ampułek z placentą na włosy są następujące:
- nadmierne wypadanie włosów
- łysienie poporodowe, spowodowane stresem, łysienie androgenowe, łysienie plackowate
- utrata włosów po chemioterapii
- nasilona łamliwość włosów
- cienkie i delikatne włosy, pozbawione objętości
- zbyt wolne tempo wzrostu włosa.
Placenta oddziałuje na mieszki włosowe, czyli struktury skóry odżywiające cebulki włosowe. Dzięki dostarczeniu do mieszków włosowych licznych związków aktywnych, włosy stają się grubsze i bardziej błyszczące, a fryzura zyskuje na objętości. Ograniczone zostaje też wypadanie włosów i zwiększa się tempo ich wzrostu.
Placenta ampułki – jak stosować?
Ampułki z placentą można stosować samodzielnie w domu lub poddać się profesjonalnym zabiegom w gabinecie trychologicznym czy medycyny estetycznej. Zawartość ampułki należy zaaplikować na skórę głowy. Aby związki aktywne placenty przeniknęły w głąb skóry, zalecane jest połączenie aplikacji z nakłuwaniem skóry głowy, np. przy pomocy dermo rollera.
Kuracja domowa placentą
Domowa kuracja wzmacniająca włosy, wykorzystująca wyciąg z łożyska polega na wcieraniu ampułki w skórę głowy. Zabieg należy rozpocząć od dokładnego umycia głowy oraz wykonania peelingu trychologicznego. Dzięki złuszczaniu martwych komórek naskórka związki aktywne preparatu mają możliwość przenikania w głąb skóry. Zawartość jednej ampułki placenty należy rozprowadzić równomiernie na skórze głowy i wmasować ją delikatnie. Aby zwiększyć przyswajalność związków aktywnych, można połączyć aplikację placenty na skórę z nakłuwaniem.
W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się Derma roller z igiełkami o długości 0,25 mm. Aplikację ampułek warto powtarzać do 2-3 dni, a pełna kuracja trwa 4 tygodnie. Nakłuwanie skóry głowy można natomiast powtarzać raz na dwa tygodnie. Ampułki można zakupić w salonach fryzjerskich, aptekach czy online.
Zabiegi trychologiczne z placentą
Ampułki zawierające placentę wykorzystywane są w profesjonalnych zabiegach trychologicznych, takich jak Derma roller czy Dermapen. Wówczas aplikacja preparatu na skórę głowy połączona jest z jej nakłuwaniem na określoną głębokość. Zabieg trwa około 30 minut. Taka mezoterapia mikroigłowa skóry głowy powinna być powtórzona około 6-8 razy z częstotliwością jednego zabiegu na cztery tygodnie.
Placenta – skutki uboczne
Wyciąg z łożyska jest bezpieczny dla organizmu i doskonale tolerowany. Bardzo rzadko pojawia się reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia, wysypki czy świądu.
Przeciwwskazania do stosowania placenty
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania placenty jest uczulenie na ten preparat. Aby oszacować ryzyko wystąpienia alergii, przed zastosowaniem ampułki z placentą warto wykonać próbę uczuleniową. Polega ona na zaaplikowaniu niewielkiej ilości preparatu na skórę za uchem i pozostawienie go na kwadrans. Jeśli po upływie 24 godzin na skórze nie pojawią się objawy alergii – można bez obaw zastosować placentę. Warto pamiętać, aby nie stosować preparatu na skórę uszkodzoną, na której występuje stan zapalny czy infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza skóry.
Bibliografia:
- Kim, M.H., Kim, K., Lee, H. et al. Human placenta induces hair regrowth in chemotherapy-induced alopecia via inhibition of apoptotic factors and proliferation of hair follicles. BMC Complement Med Ther 20, 230 (2020); https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-020-03025-z (dostęp online 14.09.2022 r.)
- Barat T. i in., Evaluation of the efficacy and safety of cow placenta extract lotion versus minoxidil 2% in the treatment of female pattern androgenetic alopecia; International Journal of Women’s Dermatology, Volume 6, Issue 4, September 2020, Pages 318-321 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352647520300836 (dostęp online 14.09.2022 r.)
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
się ten artykuł?