3 min.
Co twoja cera mówi o twoich włosach? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Stan cery a stan włosów / pexels
18.05.2022
Jak ujędrnić skórę pod oczami?
17.05.2022
Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny
13.05.2022
Wypadają Ci włosy po COVID-19? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc [WIDEO]
13.05.2022
Używasz tuszu do rzęs? Optometrystka wyjaśnia, jak bezpiecznie z niego korzystać, by zapobiec gromadzeniu się bakterii na szczoteczce
13.05.2022
10 błędów popełnianych podczas domowego farbowania włosów
Twoje pory na twarzy to twoje mieszki na głowie. Twoje brwi i rzęsy to kierunkowe odzwierciedlenie linii granicznej włosów. Niechciane włoski nad górną wargą i przy policzkach na twarzy to informacja hormonalna. A to tylko szczyt „góry włosowej” – pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie trycholożka Marta Klowan. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć o swoich włosach, patrząc przez pryzmat cery?
Skóra to zwierciadło całego organizmu
Masz problemy z cerą? Jest całkiem prawdopodobne, że twoja skóra głowy również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak pisze Marta Klowan, skóra to zwierciadło naszego organizmu. „Oceniając problem skóry głowy, konieczne jest szersze spojrzenie i ocena stanu cery” – dodaje trycholożka.
Specjalistka w swoim wpisie na Instagramie zwróciła uwagę na kilka miejsc na naszej twarzy, które mogą również świadczyć o kondycji włosów.
- Suche usta, zajady, wypryski na brodzie to najczęściej niedobory cynku, witamin z grupy B lub/i witaminy D3. Problemy skórne tego typu mogą świadczyć również o łupieżu oraz świądzie skóry głowy.
- Stany o charakterze zapalnym (takie jak strupki) pojawiają się natomiast z powodu niskiej odporności i obecności drożdżaków. Z tej samej przyczyny osoba może zmagać się z wypadaniem włosów.
- Czoło to strefa odstresowa. Trądzik w tej części ma często podłoże hormonalne. Wysoki kortyzol skutkuje również m.in. łojotokiem skóry głowy i wypadaniem włosów.
- Podrażnienia i stany zapalne skóry w okolicy policzków mogą świadczyć o cienkiej skórze głowy, często z pieczeniem i/lub świądem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Badania – jakie wykonać?
Jeśli piecze nas skóra głowy, warto wykonać morfologię, sprawdzić zawartość witaminy D3 i wykonać badanie eGfR. Jeśli zauważymy rumień, sprawdźmy ferrytynę, żelazo, B6 i cholesterol. Ból skóry głowy powinien być sygnałem, by przebadać się pod kątem zawartości witaminy B12 w organizmie oraz magnezu i miedzi. Warto zrobić też próby wątrobowe.
Przetłuszczona skóra głowy to znak, żeby wykonać badania na zawartość cynku, kwasu foliowego, ferrytyny oraz wykonać tzw. profil hormonów kobiecych. Z kolei przesuszona skóra głowy albo łupież sygnalizują potrzebę wykonania badań pod kątem witaminy D3 i ferrytyny oraz morfologii i posiewu kału w kierunku pasożytów oraz bakterii probiotycznych.
Marta Klowan – kim jest?
To ekspertka pielęgnacji włosów, trycholożka, autorka poradników. Włosami zajmuje się od niemal 20 lat. Jak sama o sobie pisze:
„Łączę pracę trychologa z wybranymi elementami kosmetologii, dermatologii i fryzjerstwa. Kładę nacisk na naturalną pielęgnację i holistyczne podejście do pacjenta trychologicznego, otaczając kompleksową opieką wymagające włosy”.
Profil Marty Klowan na Instagramie obserwuje obecnie ponad 23 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

01.04.2022
„Kiedy zaczyna się sezon, mam napięty grafik. Rośliny na mnie nie poczekają” — mówi Natalia Załęska-Pyć, Warmiaczka, która zakochała się w chwastach i ziołach

31.03.2022
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy

09.01.2022