Przejdź do treści

Co twoja cera mówi o twoich włosach? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Stan cery a stan włosów / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twoje pory na twarzy to twoje mieszki na głowie. Twoje brwi i rzęsy to kierunkowe odzwierciedlenie linii granicznej włosów. Niechciane włoski nad górną wargą i przy policzkach na twarzy to informacja hormonalna. A to tylko szczyt „góry włosowej” – pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie trycholożka Marta Klowan. Czego jeszcze możemy się dowiedzieć o swoich włosach, patrząc przez pryzmat cery?

Skóra to zwierciadło całego organizmu

Masz problemy z cerą? Jest całkiem prawdopodobne, że twoja skóra głowy również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak pisze Marta Klowan, skóra to zwierciadło naszego organizmu. „Oceniając problem skóry głowy, konieczne jest szersze spojrzenie i ocena stanu cery” – dodaje trycholożka.

Specjalistka w swoim wpisie na Instagramie zwróciła uwagę na kilka miejsc na naszej twarzy, które mogą również świadczyć o kondycji włosów.

  • Suche usta, zajady, wypryski na brodzie to najczęściej niedobory cynku, witamin z grupy B lub/i witaminy D3. Problemy skórne tego typu mogą świadczyć również o łupieżu oraz świądzie skóry głowy.
  • Stany o charakterze zapalnym (takie jak strupki) pojawiają się natomiast z powodu niskiej odporności i obecności drożdżaków. Z tej samej przyczyny osoba może zmagać się z wypadaniem włosów.
  • Czoło to strefa odstresowa. Trądzik w tej części ma często podłoże hormonalne. Wysoki kortyzol skutkuje również m.in. łojotokiem skóry głowy i wypadaniem włosów.
  • Podrażnienia i stany zapalne skóry w okolicy policzków mogą świadczyć o cienkiej skórze głowy, często z pieczeniem i/lub świądem.
włosy

Badania – jakie wykonać?

Jeśli piecze nas skóra głowy, warto wykonać morfologię, sprawdzić zawartość witaminy D3 i wykonać badanie eGfR. Jeśli zauważymy rumień, sprawdźmy ferrytynę, żelazo, B6 i cholesterol. Ból skóry głowy powinien być sygnałem, by przebadać się pod kątem zawartości witaminy B12 w organizmie oraz magnezu i miedzi. Warto zrobić też próby wątrobowe

Przetłuszczona skóra głowy to znak, żeby wykonać badania na zawartość cynku, kwasu foliowego, ferrytyny oraz wykonać tzw. profil hormonów kobiecych. Z kolei przesuszona skóra głowy albo łupież sygnalizują potrzebę wykonania badań pod kątem witaminy D3 i ferrytyny oraz morfologii i posiewu kału w kierunku pasożytów oraz bakterii probiotycznych.

Marta Klowan – kim jest?

To ekspertka pielęgnacji włosów, trycholożka, autorka poradników. Włosami zajmuje się od niemal 20 lat. Jak sama o sobie pisze: 

„Łączę pracę trychologa z wybranymi elementami kosmetologii, dermatologii i fryzjerstwa. Kładę nacisk na naturalną pielęgnację i holistyczne podejście do pacjenta trychologicznego, otaczając kompleksową opieką wymagające włosy”.

Profil Marty Klowan na Instagramie obserwuje obecnie ponad 23 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marta Klowan (@marta_klowan)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: