Przejdź do treści

Polki jako pierwsze na świecie wprowadziły ekstrakt z chmielu do kosmetyków. Ich produkty działają antytrądzikowo, przeciwstarzeniowo, rozjaśniająco i regeneracyjnie

Aneta Czaplicka i Paulina Stopczyk / arch. prywatne
Aneta Czaplicka i Paulina Stopczyk / arch. prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aneta Czaplicka i Paulina Stopczyk znalazły pomysł na to, w jaki sposób wzbogacić kosmetyki ksantohumolem. To ekstrakt zawarty m.in w szyszkach chmielu. Polki  dokonały tego pierwsze na świecie! – Zastosowany przez nas kompleks ksantohumolu, który zwiększa jego stabilność, wykazuje aż 30-krotnie silniejsze działanie antyoksydacyjne od witaminy C – mówią twórczynie kosmetyków PRO XN.

Magdalena Bury: Jako pierwsze na świecie stworzyłyście kosmetyki z ksantohumolem, czyli ekstraktem z chmielu. To powód do dumy?

Aneta Czaplicka i Paulina Stopczyk: Oczywiście, że tak (śmiech)!

Dlaczego nikt wcześniej na to nie wpadł?

Ksantohumol jako cząsteczka jest bardzo dobrze znany i przebadany. Prace nad tym związkiem trwają na świecie od wielu lat. Naturalnie związek ten występuje w szyszkach chmielu, natomiast jego ekstrakcja jest procesem długotrwałym i bardzo kosztowym.

Właśnie dlatego najbardziej kluczowym elementem jest pozyskanie ksantohumolu na drodze syntezy w taki sposób, aby uzyskać surowiec o praktycznie 100 proc. czystości i zoptymalizowanych kosztach.

Zakładamy, że chęci zastosowania ksantohumolu w kosmetykach już wcześniej się pojawiły, ale skomplikowany proces syntezy, a następnie ustabilizowania go w tzw. formulacjach kosmetycznych hamował zastosowanie tej substancji.

Jakie właściwości ma ten ekstrakt? Czy ma szansę wygrać z witaminą C, która jest jednym z najpopularniejszych antyoksydantów?

Ksantohumol jest cztery razy silniejszym antyoksydantem od witaminy C! Zastosowany przez nas kompleks ksantohumolu, który zwiększa jego stabilność, wykazuje aż 30-krotnie silniejsze działanie antyoksydacyjne od witaminy C.

Oprócz działania antyoksydacyjnego ksantohumol wykazuje także szereg innych właściwości, co czyni go niezwykle efektywną substancją i znacząco różni od witaminy C.

jedzenie na talerzu w kształcie serca

Jakie są to właściwości?

Ksantohumol wykazuje działanie przeciwzapalne, co ma znaczenie w pielęgnacji skóry objętej zmianami chorobowymi: łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym, atopowym zapaleniem skóry.

Ksantohumol zmniejsza przewlekłe kontaktowe alergiczne zapalenie skóry. Ponadto działa przeciwstarzeniowo, rozjaśniająco, regeneracyjnie oraz przyspiesza gojenie się ran.

Czy ksantohumol stosuje się w medycynie? 

Jest ponad 500 publikacji naukowych opisujących zastosowanie ksantohumolu w medycynie. To związek o silnym działaniu chemoprewencyjnym, w odniesieniu do raka cechującym się wyjątkowo szerokim spektrum mechanizmów hamowania w fazie początkowej, rozwoju i dalszego postępowania procesów rakowych.

Mówiąc prościej… ksantohumol może leczyć raka?

Mówiąc prościej, ksantohumol okazał się skuteczny w leczeniu raka prostaty i białaczki. Zapobiega też chorobie niedokrwiennej serca oraz chorobom o podłożu neurodegradacyjnym. Wykazuje także działanie przeciwwirusowe i antymalaryczne.

Ula i Ania z Ministerstwa Dobrego Mydła

Takie badania na pewno są drogie. Skąd wzięłyście środki?

Projekt finansowany jest w ramach programu Bridge Alfa. 80 proc. finansowania pochodzi z NCBiR, a 20 proc. od inwestorów prywatnych.

Jak długo trwały prace nad stworzeniem kosmetyków?

1,5 roku.

Jakie kosmetyki już powstały?

Pierwsza linia produktów PRO XN opartych o działanie ksantohumolu to przede wszystkim profesjonalny zabieg XANTHOHUMOL RECOVERY TREATMENT, który przyspiesza regenerację skóry po zabiegach inwazyjnych oraz produkt do pielęgnacji domowej ANTIOXIDANT THERAPY, który przywraca odpowiednią fizjologię skóry, ponieważ działa antyoksydacyjnie, regeneracyjnie oraz odbudowuje barierę hydro-lipidową.

… ale tych kosmetyków nie znajdziemy na drogeryjnych półkach…

Nasz model biznesowy od samego początku zakładał tworzenie produktów specjalistycznych o ukierunkowanym działaniu na konkretne problemy skórne. To produkty dostępne w formie zabiegów oraz odpowiednio dobierane do potrzeb skóry przez profesjonalistów.

A co w dalszych planach?

Najbliższa przyszłość to rozwój linii PRO XN o nowe produkty, następnie wprowadzenie marki na rynki zagraniczne.

Czy kiedyś każda z nas będzie mogła mieć w łazience kosmetyki Pro XN?

Współpracujemy z coraz większą liczbą gabinetów i klinik medycyny estetycznej, gdzie są dostępne nasze produkty. Lista jest na bieżąco uaktualniana na naszej stronie internetowej. W każdym z tych gabinetów są nasze produkty do pielęgnacji domowej i zabiegi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zakupić i skorzystać z zabiegu!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.