Przejdź do treści

Popularne szampony przeciwłupieżowe znikną z półek sklepowych i aptecznych. Zmiany wejdą w życie 1 marca

Kosmetyki
1 marca z półek sklepowych znikną popularne szampony przeciwłupieżowe/ Pexels, fot. Alesia Kozik
Podoba Ci
się ten artykuł?

1 marca w Polsce wejdzie w życie ustawa zakazująca sprzedaży kosmetyków, w których składzie są pirytionian cynku i lilial. Ze sklepów i aptek zniknie więc wiele popularnych szamponów przeciwłupieżowych i produktów pielęgnacyjnych.

Popularne produkty przeciwłupieżowe znikną ze sklepów i aptek

Zmiany są wynikiem długo wyczekiwanego rozporządzenia Komisji Europejskiej, zgodnie z którym substancje takie jak lilian i pirytionian cynku, stosowane w produktach kosmetycznych, zostały uznane za szkodliwe, rakotwórcze, mutagenne i działające szkodliwie na rozrodczość.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca, w związku z tym substancje te nie mogą być wprowadzane do obrotu ani udostępniane konsumentom w postaci bezpłatnych próbek. Z początkiem marca ze sklepowych i aptecznych półek znikną więc popularne szampony przeciwłupieżowe, mydła i inne produkty pielęgnacyjne.

Nie przewidziano jednak specjalnej procedury, która umożliwiłaby zwrot zakupionych wcześniej kosmetyków do sklepu czy apteki. Klienci, którzy zaopatrzyli się w produkty z powyżej wymienionymi substancjami, mogą wciąż ich używać. Niektóre sklepy w celu wyprzedania produktów, których zakup będzie niemożliwy od 1 marca, organizowały nawet promocje na te towary.

Kobieta w kręconych włosach

Jakie substancje zostały wycofane?

Lilial to organiczny związek chemiczny charakteryzujący się kwiatowym zapachem. Jest również jednym z 26 alergenów zapachowych, często występującym pod nazwą Butylphenyl Methylpropional, p-BMHCA, aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy czy też Lily Aldehyde. Powszechnie wykorzystywany jest w aromatach i kompozycjach zapachowych w preparatach pielęgnacyjnych i myjących. Często spotykany jest również w składzie proszków do prania.

„Zakaz stosowania lilialu nie jest zaskoczeniem dla branży kosmetycznej, choć duża skala wykorzystania tej substancji w kompozycjach zapachowych była oczywiście ogromnym wyzwaniem. Epidemia COVID-19 spotęgowała to wyzwanie ze względu na powszechne problemy z dostawami surowców, jakie obserwowane były na świecie. Jednak większość producentów podjęła odpowiednie działania wiele miesięcy – niektórzy nawet kilka lat temu” – wskazuje Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.

Drugą wycofaną z użycia substancją jest pirytionian cynku stosowany na szeroką skalę w składzie szamponów do włosów. Ten popularny składnik wykazuje działanie przeciwłupieżowe, przeciwświądowe i przeciwbakteryjne. Stosuje się go w szamponach przeciwłupieżowych oraz w produktach leczniczych przy wypadaniu włosów lub chorobach skóry, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, łuszczyca i egzema.

Związek ten od lat budził wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa, a kilka lat temu został sklasyfikowany jako działający szkodliwe na rozrodczość (CMR kategorii 1B). Wciąż mógł jednak być stosowany w produktach pielęgnacyjnych, jednak jego zawartość nie mogła przekraczać 1 proc.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?