Przejdź do treści

Puszące się włosy – przyczyny, stylizacje, jak sobie z nimi poradzić?

Puszące się włosy
Puszące się włosy – przyczyny, stylizacje, jak sobie z nimi poradzić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Puszące się włosy, które są dodatkowo matowe, sztywne i łamliwe, to następstwo rozchylenia łusek. W efekcie tego każdy pojedynczy włos (w dużym zbliżeniu) przypomina nieco szyszkę sosnową. Nie są to jednak uszkodzenia, którym nie możesz skutecznie zaradzić. Blask, elastyczność i zdrowy wygląd przywrócisz swoim pasmom stosując regularnie oleje, odżywki, maski i delikatne szampony. Jak dobrać odpowiednią kurację na puszące się włosy?

Puszenie się włosów – przyczyny

Ludzki włos zbudowany jest z  rdzenia (łac. medulla pili), kory (łac. cortex pili) i osłonki (łac. cuticula). To właśnie osłonka nazywana jest potocznie łuskami włosowymi. Stopień ich rozchylenia wpływa na ocenę włosów jako wysoko, średnio lub niskoporowatych.

Puszące włosy świadczą o wysokiej lub średniej ich porowatości. Najczęściej jest to skutek zbyt częstych i szkodliwych dla włosów zabiegów stylizacyjnych, które niszczą osłonkę włosów. Mogą to być wykonywane u fryzjera: farbowanie czy trwała ondulacja, ale i codzienne zabiegi przy użyciu prostownicy i lokówki.

Jak sprawdzić porowatość włosów? Wrzuć do naczynia z wodą jeden włos i pozostaw go na około dziesięć minut. Jeśli w tym czasie, zamiast pływać po powierzchni, zanurzy się lub opadnie na dno, oznaczać to będzie, że masz włosy średnio lub wysokoporowate. W takim wypadku konieczne będzie wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków na puszące się włosy.

Co zrobić, żeby włosy się nie puszyły?

Jeśli jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych i wysokoporowatych z pewnością nie raz zastanawiałeś się, co zrobić, aby włosy się nie puszyły. Aby przestały być kruche i łamliwe oraz matowe – zadbaj o to, by je odżywić i odbudować. Innymi słowy – zamknąć łuski włosów. W tym celu stosuj kosmetyki, które zawierają proteiny, emolienty i humektanty. Ogranicz również częstotliwość i intensywność zabiegów stylizacyjnych w czasie regeneracji. Dzięki temu szybciej przywrócisz włosom zdrowy wygląd.

Olejowanie włosów

Oleje naturalne możesz nakładać na włosy zarówno przed ich umyciem, jak i tuż po. Ważne jest, by substancja okrywała pasma przez co najmniej 30 minut. Jakie oleje do włosów warto stosować? Najszybsze efekty zauważysz, wykonując zabiegi co drugie mycie z wykorzystaniem oleju:

  • kokosowego, który regeneruje, nawilża i dodaje blasku,
  • jojoba, który nadaje miękkości i zapobiega łamaniu,
  • z orzechów makadamia, który nadaje sprężystości,
  • z wiesiołka, który działa wzmacniająco oraz nadaje połysk,
  • ze słodkich migdałów, który natłuszcza, nadaje połysk i chroni przed uszkodzeniem,
  • rycynowy, który zapobiega nadmiernemu wypadaniu,
  • arganowy, który chroni przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury,
  • z awokado, który nadaje sprężystości i działa antyoksydacyjnie.

Stosowanie masek i odżywek do włosów puszących się

Włosy średnioporowate i wysokoporowate wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Maseczki i odżywka na puszące się włosy, w przeciwieństwie do olejów, możesz stosować po każdym myciu. Zwróć przy tym uwagę, czy stosowany przez ciebie produkt zawiera naturalne olejki oraz silikony. Tylko wówczas możliwe będzie domknięcie łusek włosów i tym samym przywrócenie pasmom blasku i miękkości.

Serum silikonowe

Po każdym myciu wcieraj we włosy serum silikonowe, które poza tym, że przyczyni się do odbudowy osłonki włosów, to również zabezpieczy rozdwajające się końcówki i nabłyszczy pasma. Pamiętaj jednak, aby wybierać takie kosmetyki, które nie zawierają w składzie alkoholu, ponieważ wysusza on włosy.

Używanie szamponów do włosów puszących się 

Do mycia włosów wybieraj delikatne szampony na puszące się włosy. Nie nakładaj przy tym preparatu bezpośrednio na pasma, ale wcześniej rozcieńcz kosmetyk wodą. Do spłukiwania używaj chłodnej wody, która nie tylko zmniejszy aktywność gruczołów łojowych, ale również domknie rozchylone łuski włosów. Po umyciu pozwól fryzurze wyschnąć naturalnie. Jeśli jednak się spieszysz i musisz użyć suszarki – stosuj do tego celu nie ciepłe, lecz zimne powietrze. Włosy rozczesz dopiero po wysuszeniu. Dzięki temu nie uszkodzisz ich nadmiernie. 

Spuszone włosy – jak je stylizować?

Wykonanie fryzury dla gęstych puszących się włosów stanowi nie lada wyzwanie. Liczy się nie tylko odpowiednie cięcie wykonane w salonie fryzjerskim, ale również rodzaj upięcia, które sprawi, że pasma przestaną nieestetycznie się układać.

Fryzury dla włosów falowanych, puszących się

Puszące się włosy to sprawdzian dla stylisty fryzur. Pasma rozpuszczone i wyprostowane zwykle zaczynają falować i odkształcać się, co sprawia wrażenie, jakby w ogóle nie zostały rozczesane. Zanim więc zregenerujesz w pełni swoje włosy, upinaj fryzurę w warkocze lub koki. Są to bardzo modne stylizacje, które w zależności od formy możesz wykonać do pracy, na spotkanie ze znajomymi czy nawet na wielkie wyjście.

Puszyste włosy – jak obciąć?

Jeśli twoje włosy się puszą – unikaj drastycznych cięć. W przeciwnym razie efekt niedbałej fryzury będzie bardziej wyraźny. Im krótsze fryzury, tym zwykle włosy bardziej się puszą. Choć ścięcie powinno być dopasowane do kształtu twarzy, nie decyduj się na długość powyżej ramion.

Źródło:

  1. E. Małek, Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
  2. A. Bednarczyk, Do olejowania, gotowi, start!, http://www.apteka-niezapominajka.pl/wp-content/uploads/2018/10/Do_olejowania_gotowi_start.pdf, dostęp: 11.10.2021 r.
  3. A. Mackojć, Kiedy porowatość włosów może stać się problemem, „Art of Beauty” 2021, nr 2, s. 46–47.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: