Przejdź do treści

Propanediol w kosmetykach – co to jest? Szkodliwość, działanie w kosmetykach

Propanediol w kosmetykach – co to jest? Szkodliwość, działanie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Propanediol to coraz bardziej ceniony składnik w świecie kosmetologii. W wielu przypadkach stanowi on świetną alternatywę dla swojego „chemicznego” odpowiednika, czyli glikolu propylenowego. Jest znakomitym nośnikiem substancji aktywnych, a przy tym doskonałym rozpuszczalnikiem. Najważniejsze jest jednak to, że jest naturalny oraz w stu procentach bezpieczny. Jakimi właściwościami się wyróżnia i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Wyjaśniamy.

Co to jest propanediol? 

Propanediol to glikol roślinny, który pozyskuje się z glukozy, a przede wszystkim – z ziaren kukurydzy. Ma on konsystencję lepkiej i oleistej cieczy, pozbawionej barwy oraz zapachu. Wyróżnia się większą ilością pozytywnych właściwości niż glikol propylenowy, dla którego stanowi genialną alternatywę. Znakomicie sprawdza się m.in. jako rozpuszczalnik (świetnie rozpuszcza się zarówno w alkoholu, jak i w wodzie) oraz regulator lepkości, a więc wpływa na finalną konsystencję produktu. 

nakładanie olejku na dłoń

Jak działa propanediol w kosmetykach? 

Propanediol wykorzystywany jest kosmetykach pielęgnacyjnych, takich jak np.: 

  • kremy, 
  • toniki, 
  • sera, 
  • mgiełki do twarzy. 

Nierzadko stosowany jest również w produktach do makijażu, takich jak: 

Dzięki małej cząsteczce propanediol bez problemu wnika w naskórek. Zastosowanie znajduje też jako składnik zwiększający przenikanie innych substancji przez skórę, zwłaszcza tych aktywnych. Propanediol może być konserwantem oraz wspierać pracę innych konserwantów, a tym samym – zwiększać skuteczność danego produktu. 

Propanediol dodaje się do kosmetyków, aby poprawić ich działanie nawilżające. Zapobiega on utracie wody w skórze. Dzięki temu pozostaje ona miękka, zdrowa i podatna na przyjmowanie różnych, wartościowych składników. Odpowiednio nawilżona sprawia również, że ewentualne występujące na niej zmiany szybciej się goją. To ważne zwłaszcza dla osób z cerą trądzikową. Dobre nawilżenie przekłada się również na większą jędrność skóry. 

Glikol roślinny potrafi wiązać wodę, dzięki czemu masy kosmetyczne nie ulegają wyschnięciu. Ważne jest również to, że nie jest komedogenny, a więc niepotrzebnie nie zapycha. Co więcej, pozytywnie wpływa on na właściwości sensoryczne, a więc aplikacyjne kosmetyku. Stymuluje powstawanie piany i odpowiednio ją stabilizuje. A dzięki temu, że ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, jest w stanie utrzymać trwałość mikrobiologiczną danego produktu.

Kobieta pielęgnująca twarz

Glikol propylenowy a propanediol – szkodliwość dla zdrowia i środowiska 

Propanediol jest powszechnie uznawany za bezpieczny składnik kosmetyków. Informacja o tym, że nie jest on szkodliwy, znalazła się m.in. w raporcie CIR. Dlatego warto go potraktować jako zdrową alternatywę dla glikolu propylenowego, który może szkodzić zarówno zdrowiu, jak i środowisku. 

Istnieje kilka powodów, dla których niektóre firmy rezygnują ze stosowania tego drugiego składnika. Przede wszystkim w niektórych warunkach produkuje on formaldehyd doprowadzający do zmniejszenia odporności układu immunologicznego. Co prawda, nie dotyczy to działania w kosmetykach, jednak warto to wiedzieć. 

Jeśli chodzi o natomiast o wpływ glikolu propylenowego na zdrowie, warto powiedzieć, że łatwo wnika on w skórę, co oznacza, że nie jest dla niej obojętny. Efektem tego mogą być reakcje alergiczne, jak również podrażnienia (problemy tego typu nie występują przy kosmetykach z propanediolem) Ponadto jest on pozyskiwany z ropy naftowej, której wydobywanie jest z kolei szkodliwe dla środowiska naturalnego.  

Źródła: 

  1. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Propanediol (7.12.22). 
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30013226/ (7.12.22).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: