Przejdź do treści

Higiena skóry – dlaczego higiena osobista jest ważna? Jak dbać o cerę?

Kobieta pielęgnująca twarz
Higiena skóry - dlaczego higiena osobista jest ważna? Jak dbać o cerę? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Higiena skóry jest czynnością, o której nie powinniśmy zapominać. Regularne, prawidłowe dbanie o skórę pozwala na właściwe pełnienie jej funkcji i chroni ją przed chorobami. Co to jest higiena osobista i jak dbać o cerę?

Dlaczego higiena osobista jest ważna?

Higiena osobista to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które powinny być wykonywane każdego dnia. Higiena osobista dotyczy przede wszystkim skóry, jamy ustnej i miejsc intymnych. Mycie skóry pozwala pozbyć się z niej zanieczyszczeń, zarówno tych pochodzących z zewnątrz, jak pył i kurz, jak i tych produkowanych przez organizm, czyli pot, łój i złuszczony naskórek. W „sprzyjających” warunkach (np. przy podrażnieniu skóry, otarciach, skaleczeniach) zanieczyszczenia te będą sprzyjać rozwojowi chorób skóry.

Jak dbać o higienę skóry?

Dbanie o higienę skóry polega głównie na jej regularnym (codziennym) oczyszczaniu. Do oczyszczania skóry całego ciała najlepiej sprawdza się ciepła woda z mydłem. W zależności od indywidualnych preferencji można sięgać po różne preparaty myjące – żele i pianki, jednak warto wiedzieć, że niektóre z nich, zwłaszcza te silnie barwione, mogą wywołać alergię. W ramach higieny ciała zaleca się ciepłe (ale nie za gorące) kąpiele wieczorem. Kąpiel w ciepłej wodzie działa odprężająco, relaksująco i ułatwia zasypianie. Wieczorna kąpiel pomaga pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze w ciągu całego dnia.

Do higieny skóry należy także dbanie o odpowiedni strój i bieliznę – przewiewny, pozwalający skórze oddychać, najlepiej wykonany z naturalnych materiałów Do dbania o skórę wlicza się także zdrowy styl życia, m.in. wystawianie skóry na działanie świeżego powietrza i promieni słonecznych podczas spacerów.

Jak dbać o cerę?

Szczególnym rodzajem skóry jest cera, czyli skóra pokrywająca twarz. Ten rodzaj skóry wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest tak dlatego, że odsłonięta skóra twarzy jest bardziej niż skóra na pozostałych fragmentach ciała narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i zanieczyszczenia. O tym, jak zadbać o skórę twarzy powinien decydować typ cery.

Typy cery

Wyróżnia się trzy rodzaje cery:

To, jaki masz typ cery możesz rozpoznać po ilości sebum, jakie wytwarza twoja skóra. Przy cerze mieszanej najwięcej sebum gromadzi się w strefach T (czoło, nos, broda). Cera tłusta, jaką ma wiele osób w okresie dojrzewania, to ta, która wydziela najwięcej sebum. Skóra błyszczy się nawet krótko po umyciu, ma niezdrowy, zielonkawo odcień, a jej pory są rozszerzone. Najmniej sebum wydziela skóra sucha, którą charakteryzują mało widoczne pory, silne napięcie skóry, drobne zmarszczki i niekiedy wyczuwalna szorstkość.

kobieta w ręczniku na głowie nakładająca ocet jabłkowy

Pielęgnacja różnych typów cery

Cerę mieszaną należy myć delikatnymi preparatami, na przykład mydłem nawilżającym. Pielęgnacja cery suchej wymaga użycia kosmetyków silnie nawilżających i natłuszczających, w tym mleczka kosmetycznego. Najbardziej trzeba dbać o cerę w okresie dojrzewania, czyli skórę tłustą. W tym przypadku higiena skóry polega na używaniu peelingów enzymatycznych i częstym myciu delikatnymi preparatami. Nie powinno się przy niej używać kosmetyków komedogennych czy toników o wysokiej zawartości alkoholu.

 

Źródło:

  1. Noszczyk M., Medycyna piękności, wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2011.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: