Przejdź do treści

Proteza elastyczna – co to jest, rodzaje, higiena, cena

Proteza elastyczna – co to jest, rodzaje, higiena, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Proteza elastyczna to jedna z protez ruchomych, która pomaga rozwiązać problem braków w uzębieniu. Powodów kłopotów z kondycją zębów może być wiele. Bez względu jednak na to jakie mają podłoże, współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań, które pozwolą ci cieszyć się uśmiechem. Lekkie, wytrzymałe i niemal niewidoczne bezklamrowe protezy elastyczne są jednym z nich. Jak wygląda proteza elastyczna? Z czego jest wykonana? Jakie są jej zalety i czy posiada jakieś wady?

Co to jest proteza elastyczna?

Proteza elastyczna to współczesna alternatywa dla protez akrylowych i szkieletowych, które mogą wywoływać dyskomfort podczas codziennego użytkowania oraz są stosunkowo widoczne. Wszystko to za sprawą materiałów z których są wykonane oraz sposobu mocowania. Jak zatem wygląda proteza elastyczna? Przypomina ona protezę akrylową jednak utrzymuje się na klamrach osadzonych na dziąsłach lub zębach, ale jednocześnie nie podrażnia ich. Z uwagi na kolor, który przypomina barwę zęba lub dziąsła – jest niemal niewidoczna. Wyróżnić można także bezklamrowe protezy elastyczne, które mocowane są na zatrzaskach lub zasuwach.

Jeśli zastanawiasz się jaką protezę wybrać – akrylową, szkieletową czy elastyczną – musisz pamiętać, że proteza akrylowa jest wprawdzie stosunkowo tanią, a ponadto refundowaną przez NFZ protezą, może jednak wywoływać dyskomfort. Pacjenci często skarżą się na długi czas adaptacji oraz trudności w wyraźnym mówieniu. Protezy szkieletowe, mimo że cechują się odpornością na przesuwanie i większym komfortem stosowania, są mało estetyczne – klamry mocujące są bowiem na ogół widoczne.

Dentysta przygotowujący protezę zębów

Elastyczna proteza zębowa – zalety i wady

Wśród zalet protez elastycznych wskazać należy, że są one:

 • lekkie,
 • wytrzymałe,
 • odporne na uszkodzenia,
 • cieńsze, a przez to bardziej komfortowe w użytkowaniu i mniej widoczne.

Szczególnie istotne jest także to, że:

 • nie uczulają,
 • nie odkształcają się,
 • nie odbarwiają lub zdarza się to bardzo rzadko,
 • nie powodują utraty smaku.

Ich największą wadą jest koszt wykonania – ceny protezy elastycznej zaczynają się od 1500 złotych wzwyż. Zależy to rodzaju protezy elastycznej, doświadczenia lekarza, gabinetu oraz miasta, w którym mam być ona wykonana.

Rodzaje protez elastycznych

Protezy elastyczne dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od materiału z jakiego są wykonane. Są to:

 • protezy elastyczne akronowe,
 • protezy elastyczne nylonowe,
 • protezy elastyczne acetalowe,
 • protezy elastyczne silikonowe.

Protezy elastyczne akronowe wykonane są z acronitu, który charakteryzuje się wysoką sztywnością i jednocześnie sprężystością. Ponieważ jest to materiał biokompatybilny nie wchodzi on w reakcję z tkankami miękkim jamy ustnej oraz nie wywołuje reakcji alergicznych. Szczególnie polecany jest do protez elastycznych bez podniebienia.

Protezy nylonowe wykonane są zaś z elastycznego tworzywa, dzięki czemu są one odporne na złamanie i zginanie, a przy tym bardzo giętkie.

Do protezy acetalowej wykorzystywany jest acetal, czyli termoplastyczny materiał odporny na łamanie. Jego cechą jest barwa – płytka i klamry mogą być bowiem w kolorze bardzo zbliżonym do koloru zębów. Poprawia to walory estetyczne i wpływa na komfort użytkowania.

Silikonowe protezy zębowe wykorzystują silikon jako wyścielenie protezy, czym podnoszą komfort użytkowania.

Na uwagę zasługuje także proteza hybrydowa. Łączy ona dwa rodzaje materiału – twardy oraz elastyczny, określany także „pamięcią protezy”. Element ten odkształca się i może swobodnie wrócić do pierwotnego położenia.

Protezy elastyczne całkowite lub na jeden ząb

Protezy elastyczne można także podzielić na:

 • protezy elastyczne całkowite,
 • protezy elastyczne częściowe.

Protezy elastyczne całkowite stosowane są w przypadku zupełnego braku uzębienia. Przykładem jest proteza hybrydowa. Protezy elastyczne na jeden ząb lub kilka wybranych zębów są rozwiązaniem dla osób, które z jakichś powodów straciły zęba, ale nie mają większych ubytków w jamie ustnej. Zastosować można je zamiast implantu lub protezy stałej tzw. mostu.

Higiena protezy elastycznej

Bez względu na to, na jaki rodzaj protezy elastycznej się zdecydujesz, musisz pamiętać o jej odpowiedniej higienie. Do najważniejszych zasad dbania o czystość protezy zalicza się:

 • codzienne wyjmowanie protezy – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku – w celu jej umycia,
 • regularne mycie protezy – najlepiej myć ją specjalną szczoteczką do protez i używać do tego pasty o niskiej zawartości przeciwutleniaczy,
 • dezynfekcję – po każdej infekcji jamy ustnej lub gardła warto zdezynfekować protezę płynem z chlorheksydyną,
 • przechowywanie protezy w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku.
dziewczyna z lodami

Ceny protez elastycznych

Cena protezy elastycznej jest uznawana za jej największą wadę. Protezy te są bowiem stosunkowo drogie. Ich dokładny koszt różni się w zależności od rodzaju protezy, a także miejsca wykonania.

Cena protezy elastycznej całkowitej to koszt od 1500 do nawet 3000 zł. Cena protezy bez podniebienia na jeden ząb wynosi od 600 do 1200 zł, w zależności od zastosowanego materiału.

 

Źródła:

 1. T. Benke, M. Wrzesiewska „Stałe i ruchome uzupełnienia protetyczne – podział, pielęgnacja, rodzaje materiałów” Asysta Dentystyczna 2017/3,
 2. K. Polanowski „Protezy elastyczne i wykorzystanie technologii tworzyw termoplastycznych w praktyce stomatologicznej” Magazyn Stomatologiczny 2013/4.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: