Przejdź do treści

Puder do kąpieli – co to jest, właściwości, jak używać

Kąpiel z pudrem
Puder do kąpieli - co to jest, właściwości, jak używać Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Puder do kąpieli jest mało znaną alternatywą dla popularnych płynów i soli kąpielowych. Jak się jednak okazuje, ma on lepsze właściwości pielęgnacyjne niż dwa pozostałe kosmetyki. Nie tylko pozwala odświeżyć skórę, ale również ją nawilża. Jeśli więc zapomnisz kupić balsamu – puder do kąpieli nada twojej skórze sprężystości.

Puder do kąpieli – co to jest?

Puder do kąpieli to jeden z produktów przeznaczony do mycia ciała. Podobnie jak sól czy płyn dodaje się go do wody. Proszek niemal natychmiast się rozpuszcza, tworząc delikatną pianę. Najczęściej do pudru do kąpieli dodawane są aromaty. Dzięki temu rutynowe odświeżanie ciała pozwala również się zrelaksować.

Właściwości pudru do kąpieli

Puder do kąpieli jest dla skóry korzystniejszą alternatywą niż sól i większość płynów do kąpieli. W przeciwieństwie  do nich nie ma działania wysuszającego, a wręcz przeciwnie – nawilża skórę i działa kojąco, sprawiając, że staje się ona miękka, elastyczna i gładka.

Większość pudrów do kąpieli jest aromatyzowana. Dzięki temu możesz dobrać rodzaj produktu do pory mycia czy samopoczucia. Jeśli doskwierają ci spadki nastroju lub jesteś nerwowa – sięgnij po preparaty pachnące lawendą, melisą lub mitrą. Działanie pobudzające i dodające energii mają natomiast zapachy cytrusowe.

Długa, ciepła kąpiel z dodatkiem pieniącego się pudru to świetny sposób na relaks i redukcję stresu po całym dniu pracy umysłowej. Warto również skorzystać z tego rytuału piękna po aktywności ruchowej, by dać ukojenie napiętym mięśniom.

Puder do kąpieli – jak używać?

Puder do kąpieli przeznaczony jest do mycia ciała wyłącznie w wannie. Wystarczy wsypać do ciepłej wody około 70 gramów proszku, by ten rozpuścił się, tworząc delikatna, aromatyczną pianę.

Sięgnij po ten preparat w szczególności, gdy masz wysuszoną i skłonną do podrażnień skórę. Puder do kąpieli dzięki właściwościom kojącym i nawilżającym zmniejsza uczucie napięcia, świądu i pieczenia. Naskórek nie będzie się również tak intensywnie łuszczył, jak to ma miejsce po zastosowaniu wysuszającego mydła zasadowego.

Sam puder do kąpieli jest również odpowiedni dla alergików. Pamiętaj jednak, że często preparat ten zawiera dodatki aromatyzujące i pielęgnacyjne. Zanim więc skorzystasz z kosmetyku – sprawdź dokładnie, czy pozbawiony jest substancji, na których działanie jesteś uczulona.

 

Bibliografia:

  1. M. Cegłowski, G. Schroeder, Związki metali jako barwniki w kosmetykach, [w:] G. Schroeder (red.) Kosmetyki – chemia dla ciała, Cursiva, Inowrocław 2011, s. 198–217.
  2. J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 2015, vol. 4, nr 6, s. 525–530.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: