Przejdź do treści

Rodzaje gąbek do kąpieli. Właściwości gąbek morskich

gąbka do kąpieli
Rodzaje gąbek do kąpieli. Właściwości gąbek morskich Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jedni nie wyobrażają sobie bez nich codziennej pielęgnacji, dla innych to zbyteczny gadżet – gąbki do kąpieli, bo o nich mowa, mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy podkreślają przede wszystkim, że gąbki do kąpieli to siedlisko bakterii. Entuzjaści wskazują zaś, że wystarczy przestrzegać zasad higieny i dbać o czystość gąbki. Wiele zależy także od jej rodzaju. Zatem jaką gąbkę wybrać? Co to jest gąbka naturalna? Czy gąbka do kąpieli niemowlaka różni się od tej wykorzystywanej przez dorosłych?

Gąbki do kąpieli – rodzaje

Gąbki do kąpieli co do zasady podzielić można na dwa rodzaje:

  • gąbki syntetyczne,
  • gąbki naturalne.

Gąbki syntetyczne to gąbki powszechnie używane. Wykonane są one z tworzyw sztucznych, niedrogie, często kolorowe i o fantazyjnych kształtach. Tego rodzaju gąbki dość szybko się zużywają, konieczna jest zatem ich częsta wymiana – co z uwagi na higienę – jest bardzo korzystne.

Naturalne gąbki do mycia to zaś wydobywane z dna morskiego gąbki, czyli rodzaj beztkankowych zwierząt morskich. Gąbki morskie są wprawdzie znacznie droższe niż syntetyczne, jednak są także dużo bardziej wytrzymałe, a ponadto hipoalergiczne i całkowicie biodegradowalne.

kobieta w wannie

Naturalne gąbki morskie

Z czego wykonane są naturalne gąbki morskie? Choć brzmi to dość zaskakująco, są to prymitywne, jedne z najstarszych zwierząt beztkankowych. Cenione są one przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Gąbki morskie nie tylko doskonale myją, ale i wygładzają naskórek, pobudzają mikrokrążenie, pozostając przy tym niezwykle delikatne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że suche gąbki morskie są szorstkie, dopiero kiedy zamoczysz je w wodzie stają się zaś bardzo miękkie. Warto wspomnieć także o tym, że są one niezwykle chłonne.

Do naturalnych gąbek morskich zalicza się m.in. gąbki honeycomb i gąbki fine silk.

Wśród gąbek naturalnych na szczególną uwagę zasługują także gąbki konjac, czyli gąbki z dziko rosnącej byliny, które szczególnie polecane są do pielęgnacji twarzy. Warto sięgnąć po nie, jeśli borykasz się z niedoskonałościami, trądzikiem i tłustą skórą. Gąbki luffa, czyli naturalne myjki wykonane z trukwy egipskiej, polecane są zaś do masażu i peelingu ciała. Pomocne mogą być także w walce z cellulitem.

Gąbka do wanienki – jaką myjkę dla dziecka wybrać?

Choć producenci gąbek syntetycznych dla dzieci prześcigają się w pomysłach na nowe wzory i kolory myjek dla najmłodszych, należy pamiętać, że gąbka dla niemowląt i dzieci powinna być przede wszystkim delikatna i hipoalergiczna. Takie wymogi spełniają naturalne gąbki morskie. Szczególnie polecane są gąbki fine silk, którymi można myć skórę niemowląt od pierwszego dnia życia.

Źródła:

  1. M. Kucia, Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii,Kosmetologia Estetyczna, 6/2017.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: