Rodzaje prostownic – czym się kierować przy zakupie?
Prostownica do włosów to popularne urządzenie, które, jak sama nazwa wskazuje, służy do prostowania i wygładzania pasm. Obecnie jednak prostownicą można także zrobić stylowe fale i delikatne loki. Dobór urządzenia powinien być zgodny z potrzebami i rodzajem włosów. Podpowiadamy, jak wybrać prostownicę, aby maksymalnie wykorzystać zalety tego urządzenia i zaspokoić swoje oczekiwania.
Prostownice do włosów – jaką powinny mieć moc?
Moc prostownicy do włosów determinuje to, jak szybko urządzenie się nagrzewa. Jeśli korzystasz z tego typu urządzeń do codziennej stylizacji (np. przed wyjściem do pracy), z pewnością każda minuta jest dla ciebie cenna i nie możesz pozwolić sobie na długie oczekiwanie, aż prostownica będzie gotowa do użycia.
Jeśli natomiast będziesz niecierpliwa i zaczniesz stylizować włosy przy pomocy nie w pełni nagrzanych płytek – pasma włosów bardzo szybko odzyskają swój naturalny kształt.
Jaką prostownica powinna mieć moc? Rozpiętość jest bardzo duża, bo waha się od 20 W do nawet 200 W. Pierwsza z nich nagrzeje się dopiero po kilku minutach, druga będzie potrzebować zaledwie kilkunastu sekund. Jeśli więc zmagasz się z niedostatkiem czasu – zdecyduj się na urządzenie o dużej mocy.
Temperatura nagrzewania prostownic do włosów
Niezwykle istotna dla bezpiecznych stylizacji jest temperatura maksymalna, osiągana przez prostownicę. Nie jest prawdą, że im on wyższa, tym lepiej dla włosów (bo szybciej się je wyprostuje, a więc krócej będą poddawane działaniu ciepła). Nic bardziej mylnego! Jak używać prostownicy, by nie zaszkodzić fryzurze? Musisz dobrać urządzenie, kierując się zarówno rodzajem, jak i kondycją pasm.
Jeśli masz włosy cienkie, zniszczone przez wcześniejsze stylizacje – zdecyduj się na prostownicę rozgrzewającą się do maksymalnie 150-160 st. Celsjusza.
W przypadku włosów normalnych i delikatnie pofalowanych – wybierz urządzenie o temperaturze 160-200 st. Celsjusza.
Wyłącznie posiadaczki pasm w bardzo dobrej kondycji, mocno skręconych i grubych mogą używać prostownic rozgrzewających się do 240 st. Celsjusza, bez ryzyka, że zniszczą lub spalą pasma.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenie z możliwością regulacji temperatury. Zakładając, że kupujesz tego typu sprzęt raz na kilka lat – będziesz mogła dostosowywać jego parametry do aktualnej kondycji pasm.
Jakie płytki w prostownicy wybrać? Rodzaje prostownic
Zastanawiając się jaki rodzaj płytek będzie najbardziej odpowiedni dla twoich włosów – rozważ nie tylko materiał, z jakiego są wykonane, ale również ich szerokość. Przy włosach krótkich sprawdzą się płytki dwucentymetrowe, natomiast do długich pasm użyj nawet dwukrotnie szerszych – czterocentymetrowych.
Jakie płytki w prostownicy wybrać? Dostępnych jest kilka wariantów.
- Prostownice teflonowe – są najtańszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Niestety za niskim kosztem zakupu idzie niska jakość urządzenia. Teflon jest bowiem nietrwały (szybko się zarysowuje) i nierównomiernie się nagrzewa, co zwiększa ryzyko spalenia włosów cienkich i już zniszczonych wcześniejszymi stylizacjami.
- Prostownice ceramiczne – są rozwiązaniem ekonomicznym, ale i bezpiecznym dla włosów. Ceramika ma przy tym gładką powierzchnię, co sprawia, że pasma zostają nie tylko wyprostowane, ale również wygładzone i są przez to przyjemne w dotyku.
- Prostownice z jonizacją (turmalinowe) – sprawiają, że włosy stają się gładkie i nie elektryzują się. Dzieje się tak, ponieważ turmaliny (minerały z grupy krzemianów) uwalniają jony ujemne, które przedostają się do łuski włosa i zamykają ją. W efekcie fryzura wygląda naturalnie i nie puszy się.
- Prostownica keratynowa – w czasie nagrzewania utrwala substancje odżywcze, które wnikają w głąb włosa. Dzięki temu pasma nie tylko nie zostają wysuszone czy spalone, ale wręcz stają się mocniejsze i zdrowsze.
- Prostownice tytanowe – są wyjątkowo odporne na zniszczenia, a przy tym świetnie radzą sobie z prostowaniem nawet tych włosów, które z trudem poddają się zabiegom stylizacyjnym.
- Prostownice lustrzane – wykonane są z wypolerowanego tytanu. Dzięki temu włosy bardzo szybko poddają się stylizacji, a przy tym zyskują miłą w dotyku gładkość i estetyczny blask.
- Prostownice diamentowe – są odporne na uszkodzenia i mają gładką powierzchnię, co sprawia, że perfekcyjnie wygładzają pasma, bez szkody dla ich struktury. Tego typu urządzenia wyprostują nawet grube i kręcone włosy.
Wiele dostępnych urządzeń łączy w sobie różne rodzaje płytek (np. ceramiczno-turmalinowe). Wszystko po to, by w jak największym stopniu zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur, a jednocześnie jak najbardziej ułatwić wykonywanie stylizacji.
Prostownice do włosów – dodatkowe funkcje, które ułatwiają stylizację
Moc, temperatura nagrzewania i rodzaj płytek w prostownicy do włosów to nie wszystko. Dostępne na rynku urządzenia mają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają stylizację nawet posiadaczkom włosów niepoddających się modelowaniu.
Jeśli szukasz dla siebie najlepszej prostownicy, umożliwiającej stylizowanie fryzury krótko po wzięciu prysznica – wybierz taką, która przeznaczona jest do włosów mokrych.
Równie ciekawym rozwiązaniem jest prostownica parowa. Dzięki wytwarzaniu pary w czasie nagrzewania, włosy nie są nadmiernie niszczone. Skorzystaj z tego rozwiązania, jeśli twoje włosy nie są w najlepszej kondycji.
Godną uwagi prostownicą do włosów zniszczonych są urządzenia w technologii infrared (na podczerwień). Ich zaletą jest nie tylko równomierne nagrzewanie, ale przede wszystkim zdolność do pobudzania włosów do odbudowy.
Najbardziej innowacyjna jest obecnie prostownica ultradźwiękowa, która wytwarza chłodną parę, przywierająca do włosów. Dzięki temu pasma mają zapewnioną ochronę w czasie stylizacji.
Bibliografia:
- M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne środki kondycjonujące i regenerujące, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 2011, nr 1, s. 36–40.
- G. Niewiński (red.), Rodzaje urządzeń do stylizacji włosów, Info Market, 2018, nr 12, s. 4–5.
- G. Niewiński (red.), 10 pytań. Czym się kierować przy zakupie odpowiedniego sprzętu, Info Market, 2018, nr 12, s. 6.
- M. Strzykalska (red.), Jaką suszarkę, prostownice, lokówkę wybrać, Info Market, 2016, nr 9, s. 6–8.
- M. Strzykalska (red.), Klasyfikacja urządzeń do stylizacji włosów, Info Market, 2016, nr 9, s. 10–12.
Polecamy
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
Tonowanie włosów poprawia ich koloryt. Czy warto je wykonać?
Jak zrobić warkocz? Sprawdzone triki i efektowne wariacje
Krople żołądkowe zapewnią lśniące i mocne włosy? – Taka wcierka może powodować przerost mikroorganizmów dermofitowych – ostrzega trycholożka Natalia Lenarczyk
się ten artykuł?