Przejdź do treści

Plopping, czyli ręcznikowanie włosów – co to, jak wykonać?

Plopping, czyli ręcznikowanie włosów – co to, jak wykonać? PExels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Marzysz o pięknych lokach lub falach? Zastanawiasz się, jak je uzyskać, nie niszcząc włosów? Jeśli tak, przypadnie ci do gustu plopping – prosta, skuteczna i zarazem całkowicie bezpieczna metoda stylizacji. Co więcej, wymaga ona jedynie ulubionego kosmetyku do stylizacji oraz ręcznika lub bawełnianej koszulki. Warto ją wypróbować, ponieważ efekty robią wrażenie!

Co to jest plopping?

Plopping, czyli koszulkowanie lub ręcznikowanie włosów, to metoda ich stylizacji oraz suszenia. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo zyskała na popularności. I nic dziwnego, ponieważ pięknie podkreśla ona kręcone lub falowane kosmyki. Dzięki niej loki przestają opadać, a pasma unoszą się u nasady głowy. Jednocześnie przeciwdziała puszeniu i plątaniu się włosów, co często jest problemem kobiet z włosami kręconymi i porowatymi – zazwyczaj źle reagują one na rozmaite czynniki zewnętrzne, np. wilgoć, suchość czy nawet wysokie temperatury. To z kolei nie ułatwia ani ich rozczesywania, ani stylizacji. Ich rozchylone łuski sprawiają też, że zatrzymywanie nawilżenia w strukturze włosa jest znacznie trudniejsze niż w przypadku włosów prostych.

Co więcej, plopping pomaga szybciej wysuszyć włosy – wilgoć zostaje wchłonięta w zastosowany na kosmykach materiał. Warto dodać, że wchłania on również nadmiar produktów do stylizacji, które nieraz są sporym obciążeniem dla włosów. Ważne jest także to, że – ze względu na fakt, iż ów rytuał pielęgnacyjny jest całkowicie bezpieczny – możesz go wykonywać nawet codziennie. Ponadto, jeśli będziesz to robić systematycznie, zauważysz ogromną różnicę w kondycji włosów, będą one również lepiej nawilżone. Dzięki odpowiednio wykonanemu turbanowi preparaty do stylizacji będą lepiej wchłaniały się w strukturę kosmyków.

Plopping na włosach – jak go zrobić?

Co jeszcze potrzebne jest do ploppingu? Powinnaś zaopatrzyć się w:

  • ręcznik lub koszulkę bawełnianą,
  • szampon i odżywkę,
  • produkty do stylizacji.

Poniżej podajemy instrukcję wykonywania ploppingu.

  1. Umyj włosy i precyzyjnie je spłucz, a następnie odsącz je z nadmiaru wody i dokładnie rozczesz.
  2. Pochyl głowę w dół i zaaplikuj odżywkę (bez spłukiwania) na lekko odciśnięte włosy.
  3. Kosmetyk rozprowadź na całej długości włosów – wykorzystaj do tego grzebień, najlepiej drewniany, z szeroko rozstawionymi ząbkami.
  4. Zaaplikuj krem stylizujący na włosy – jeśli chcesz, możesz to zrobić bez wcześniejszego aplikowania odżywki. Bez kremu się jednak nie obędzie. Nie przesadzaj jednak z jego ilością – nadmiar kosmetyku sprawi, że włosy przestaną być sprężyste i nie będą wyglądać świeżo. Kosmetyk dokładnie wgnieć w pasma włosów – tak aby głowa była cały czas pochylona do przodu. W ramach profilaktyki możesz również na końcówkach włosów nałożyć jedwab lub olejek pielęgnacyjny – dzięki temu nie będą się one rozdwajać.
  5. Rozłóż ręcznik lub koszulkę na płaskiej powierzchni, np. na tapczanie, krześle lub stoliku – w tym przypadku użycia koszulki należy rozłożyć ją do góry nogami, z rękawkami bliżej siebie.
  6. Powoli schyl głowę do ręcznika lub koszulki i dociśnij włosy tak, aby ułożyły się one razem warstwami na czubku głowy (i na środku tkaniny).
  7. Następnie zacznij nakrywać włosy z tyłu ręcznikiem lub górną częścią koszulki, aż do karku – tak aby całe były zakryte.
  8. Chwyć i zacznij skręcać rękawy lub rogi, tak aby koszulka lub ręcznik szczelnie przykryły całą głowę i nie było przestrzeni między nimi a włosami. Im bardziej materiał będzie przylegał do głowy, tym lepszy efekt uzyskasz.
  9. Zwiąż rękawy lub rogi ręcznika w supeł przy karku, tak aby powstał dość ciasny turban. Pozostałą część materiału zawiń pod spód, aby dobrze się trzymał.
  10. Pozostań w turbanie przez około pół godziny, a najlepiej – dwie lub trzy godziny (choć jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy m.in. od długości i gęstości włosów). Możesz też spróbować pozostawić go na noc – pamiętaj jednak, że nie dla każdego spanie z turbanem będzie komfortowe. Pamiętaj też, że dłuższe trzymanie turbanu może skutkować lekkim rozprostowaniem skrętu. Z kolei jeśli będziesz trzymać w nim włosy zbyt krótko, nie wydobędziesz z nich pełnego potencjału.
  11. Po wykonaniu poprzedniej czynności zdejmij koszulkę lub ręcznik. Ze względu na to, że włosy będą lekko wilgotne, poczekaj, aż wyschną – możesz cały proces przyspieszyć, korzystając z suszarki jonizującej z dyfuzorem. Włosów nie musisz rozczesywać, ale jeśli chcesz, możesz je lekko ugnieść – dzięki temu uzyskasz jeszcze lepszy efekt.
Marta Klowan

Jeśli zdecydujesz się wykonać plopping na włosach przy pomocy ręcznika, pamiętaj, aby wybrać model lekki, który będziesz mogła szczelnie zawiązać na głowie i który z pewnością z niej nie spadnie. Zapomnij o ciężkich ręcznikach frotte, które mogą uszkodzić strukturę twoich włosów. Zdecydowanie lepiej wybrać model wykonany z mikrofibry bądź z bawełny.

Po ściągnięciu ręcznika możesz na końcówki zaaplikować olejek, który zapobiegnie rozdwajaniu kosmyków i skutecznie je zregeneruje, chyba że zrobiłaś to już wcześniej. W sklepach znajdziemy również specjalne turbany lub ręczniki do ploppingu, jednak nie musisz w nie inwestować.

Ręcznikowanie włosów – dla kogo jest przeznaczone?

Plopping to technika dedykowana głównie posiadaczkom fal i włosów kręconych. Z powodzeniem możesz jednak wypróbować ją nawet wtedy, jeśli twoje włosy są proste, ale wywijają się na samych końcach. Cóż, jeśli nie zastosujesz lokówki, z pewnością zbyt mocno się one wówczas nie skręcą, ale jeżeli podobają ci się delikatne fale, jak najbardziej warto plopping przetestować. Koszulkowanie szczególnie dobrze sprawdzi się u kobiet, które mają włosy cienkie i delikatne.

Omawiana metoda stylizacji przypadnie do gustu również osobom, u których ugniatanie włosów produktem stylizującym nie przynosi pożądanych efektów. W przypadku dziewczyn z całkowicie prostymi kosmykami ręcznikowanie włosów zapobiegnie ich puszeniu i zapewni im większą objętość u nasady. Pamiętaj, że tę metodę mogą stosować również kobiety obcięte na krótko – jeśli i ty do nich należysz, powinnaś jednak uważać na to, aby objąć materiałem wszystkie włosy, nawet te najkrótsze.

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Jak jeszcze można podkreślić naturalny skręt włosów?

Co jeszcze możesz zrobić, aby wyeksponować piękno swoich loków lub fal? Przede wszystkim:

  • odpowiednio dobieraj kosmetyki – najlepiej z dużą ilością emolientów i humektantów,
  • stosuj satynową poduszkę – dzięki temu włosy nie będą się puszyć,
  • wypróbuj olejowanie – wykonuj je przynajmniej raz na tydzień.

Dobrym sposobem na pielęgnację włosów kręconych jest również metoda OMO, dzięki której ochronisz je przed nadmiernym wysuszaniem.


Bibliografia:

  1. Massey, Curly Girl The Handbook, 2010.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: