Przejdź do treści

Keratynowe prostowanie włosów – co to jest, jak działa, czy warto je zrobić?

Keratynowe prostowanie włosów        Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega? Jakie daje efekty? Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega keratynowe prostowanie włosów i czy warto je zrobić, ten artykuł jest dla ciebie.

Keratynowe prostowanie włosów – co to?

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów (inaczej brazylijskie prostowanie włosów)? Dzięki temu zabiegowi włosy zyskują odżywienie, blask, gładkość. Tak działa keratyna – hydrofobowe białko w płynie. Włosy prostują się w ramach „skutków ubocznych” regeneracji przy pomocy keratyny.

Keratynowe zabiegi mają mnóstwo zwolenniczek, zachwyconych efektami. Jeśli jeszcze się wahasz, podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na ten zabieg.

Keratynowe prostowanie włosów – jak działa?

– Warto zrobić keratynę, jeśli meczy nas codzienna stylizacja, włosy puszą się lub jeśli po prostu chcemy odżywić włosy – wyjaśnia Dorota Woźniak, stylistka rzęs i włosów.

Keratynowe prostowanie włosów zapewnia trwałość fryzury. Dzięki temu zabiegowi nie trzeba każdego dnia zaczynać od czasochłonnego prostowania na szczotce lub za pomocą prostownicy. Jednocześnie odbudowanie włosów dzięki keratynie, zapewni im blask. To dlatego włosy po keratynowym prostowaniu robią tak olśniewające wrażenie!

Minusem zabiegów keratynowych jest fakt, że efekt jest tymczasowy. Po ok. 3 tygodniach gładkość włosów nieznacznie się zmniejsza. Niektóre pasma mogą zacząć znów żyć „własnym życiem”. Efekty zabiegu widoczne są zwykle przez ok. 2-3 miesiące. Natomiast z każdym kolejnym keratynowym prostowaniem rezultat utrzymuje się dłużej. Po ok. 2-3 keratynowych prostowaniach włosów można cieszyć się efektem nawet przez około pół roku.

Keratynowe prostowanie włosów – kiedy warto?

Dla kogo keratynowe prostowanie włosów? Ten zabieg przyda się na:

 • puszące się włosy;
 • zniszczone, matowe włosy bez blasku;
 • elektryzujące się włosy;
 • włosy grube, kręcone, niepodatne na układanie.

Keratynowe prostowanie włosów – przeciwwskazania

Kiedy nie zaleca się keratynowego prostowania włosów?

 • jeśli włosy są bardzo zniszczone, niewłaściwie pielęgnowane, często farbowane (szczególnie rozjaśniane);
 • jeśli włosy są bardzo kruche lub łamliwe;
 • włosy są często narażone na kontakt z wodą w basenie.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Jak przeprowadzić zabieg keratynowego prostowania włosów? Zarówno w domu, jak i u fryzjera, przeprowadza się keratynowe prostowanie włosów w podobny sposób.

 1. Umycie i oczyszczenie włosów i skóry głowy zarówno z zanieczyszczeń, jak i kosmetyków.
 2. Suszenie włosów.
 3. Na suche włosy nałożenie preparatu z keratyną. Zawierają często również inne korzystne dla kondycji włosów substancje. Mogą mieć właściwości antyoksydacyjne i nawilżające dzięki zawartości witamin, kwasów tłuszczowych, wyciągów z roślin.
 4. Preparat musi pozostać na włosach 20 do 30 minut.
 5. Ponowne suszenie włosów (bez zmywania preparatów keratynowych).
 6. Prostowanie włosów przy pomocy rozgrzanej do ponad 200 stopni Celsjusza prostownicy albo żelazka fryzjerskiego. Żeby preparat wniknął głęboko we włosy należy przeciągnąć prostownicę 5-6 razy po każdym paśmie.
 7. Przez kolejne 48 godzin nie myj włosów, nie związuj/nie spinaj i nie używaj środków do pielęgnacji.
 8. Pierwsze mycie po zabiegu często można przeprowadzić w „macierzystym” salonie.

Keratynowe prostowanie włosów – ile kosztuje?

Keratynowe prostowanie włosów możesz wykonać w profesjonalnym zakładzie fryzjerskim. Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów?

Cena keratynowego prostowania włosów zależy od tego, jak długie i jak grube masz włosy. Zabieg keratynowego prostowania na krótkich włosach to koszt ok. 300-350 zł. Włosy średniej długości poddasz keratynowemu prostowaniu włosów za ok. 400-500 zł, natomiast wyprostowanie keratyną długich włosów kosztuje co najmniej 500-700 zł.

Keratynowe prostowanie włosów – jak zrobić w domu?

Można kupić preparaty, które służą do wyprostowania włosów w warunkach domowych. Ceny są znacznie niższe niż w przypadku zabiegu w salonie. Koszt zestawu do samodzielnego wyprostowania włosów to nawet mniej niż 100 zł. Jednak nie jest to łatwy zabieg. Wykonując go nieumiejętnie można zaszkodzić kondycji swoich włosów.

Wprawdzie dzięki nałożeniu keratyny na włosy ich struktura jest uzupełniana, przez co zyskują jedwabistość. Jednak aby keratynę wtłoczyć we włosy, należy skorzystać z prostownicy. Wysoka temperatura, niezbędna do przeprowadzenia zabiegu, może sprzyjać jednoczesnemu wtłoczeniu we włosy innych związków chemicznych.

Na rynku dostępne są liczne produkty keratynowe różnych producentów, ale polecam udać się do salonu fryzjerskiego – zwraca uwagę Dorota Woźniak. – Robienie keratyny na własną rękę może się skończyć spalonymi włosami. Fryzjer dobierze odpowiednia temperaturę prostownicy do danej kondycji włosa oraz dobierze produkt keratynowy, tak, żeby klient był zadowolony z efektu. Jeśli zabieg wykonany jest prawidłowo, włosy po nim powinny być proste, gładkie i odżywione.

Ile trwa keratynowe prostowanie włosów? W domu, jeśli nie jesteś doświadczona, może to zająć nawet ok. 5 godzin. W profesjonalnym salonie zabieg może trwać ok. dwóch godzin.

Niezależnie od tego, czy wykonujemy zabieg same, czy u fryzjera, warto również zainwestować w profesjonalne preparaty pielęgnujące włosy po keratynowym prostowaniu np. odpowiednie szampony i odżywki. Odradza się późniejsze stosowanie silnie działających produktów do stylizacji.

Alternatywą dla zabiegu, jeśli zależy nam po prostu na odżywieniu włosów, może być stosowanie szamponów czy odżywek z keratyną. Jej korzystne działanie na włosy zostanie wówczas w pełni wykorzystane, bez „minusów” w postaci przegrzewania.


Dorota Woźniak zajmuje się stylizacją rzęs i brwi oraz keratynowym prostowaniem włosów.  Zajrzyj na jej profil na Facebooku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: