Rzęsy – jak je malować i jak o nie dbać, by skutecznie chroniły nasze oczy
Rzęsy postrzegane są jako jeden z atrybutów urody – im są gęstsze i dłuższe, tym bardziej podkreślają piękno oczu. Jednak rzęsy to nie tylko ozdoba oczu. Pełnią kilka istotnych funkcji, w tym ochronę oka przed zanieczyszczeniami czy nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jak dbać o rzęsy?
Budowa rzęs
Rzęsy to krótkie włoski zlokalizowane na brzegach powiek – dolnej i górnej. Zazwyczaj na powiece górnej rośnie od 150 do 250 rzęs. Nieco mniej jest ich na powiece dolnej, bo około 50-150. Długość rzęs różni się nieco na każdej z powiek – na powiece górnej długość ta osiąga 8-12 mm, a na dolnej 6-8 mm. Te włoski, podobnie jak włosy na głowie czy owłosienie na ciele zbudowane są przede wszystkim z keratyny – białka budulcowego.
Żywa część rzęsy to cebulka włosowa, która umieszczona jest w mieszku włosowym na brzegu powieki. Komórki budujące cebulkę są bardzo aktywne, namnażają się w szybkim tempie – i to warunkuje przyrost włosa na długość. Z kolei łodyga włosa zbudowana jest z:
- warstwy zewnętrznej, utworzonej ze ściśle przylegających do siebie, płaskich łusek;
- warstwy korowej, zbudowanej z keratyny, która zapewnia włoskom elastyczność.
Łodyga rzęs jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Cykl wzrostu rzęs
Wzrost rzęs realizowany jest w określonym cyklu, w którym wyróżnić można trzy kluczowe fazy: anagen, katagen oraz telogen:
- anagen to faza aktywnego wzrostu rzęs, która trwa około 30-45 dni; podczas tej fazy zachodzi wydłużanie rzęsy do jej maksymalnej długości;
- katagen, czyli faza obumierania rzęs, która zazwyczaj trwa od 2 do 3 tygodni; podczas trwania tego etapu dochodzi do obkurczania cebulki włosowej, przez co rzęsa jest słabiej „zakotwiczona” w skórze; podczas pocierania powiek czy demakijażu oczu może dojść do wypadania rzęs;
- telogen to trwający nawet do 100 dni okres, gdy z pustego mieszka włosowego zaczyna wyrastać nowa rzęsa.
Rzęsy nie rosną synchronicznie, co oznacza, że tylko część z nich znajduje się w danej fazie cyklu wzrostu. Dziennie wypada 1-3 rzęsy. Gdy zauważalna jest utrata większej ich ilości, warto określić przyczynę osłabienia rzęs.
Jakie funkcje pełnią rzęsy?
Podstawową funkcją rzęs jest ochrona oczu przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Dotyczy to zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu, owadów, pyłków. Rzęsy ułatwiają także odprowadzanie tych zanieczyszczeń, które dotarły do powierzchni oka i zostały wypłukane przez łzy. Ponadto włoski zlokalizowane na brzegach powiek zapewniają odpowiednie nawilżenie powierzchni oka, gdyż ograniczają ilość przepływającego powietrza. Niekorzystnie na wygląd rzęs może wpływać stres, niewłaściwie zbilansowana dieta czy stosowanie niektórych leków.
Ważną funkcją rzęs jest ochrona oczu przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego. Oczywiście – w okresach silnego nasłonecznienia konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, ale rzęsy stanowią naturalną ochronę przed promieniowaniem UV.
Co osłabia rzęsy?
Na kondycję rzęs wpływa wiele czynników. Na pewno długość i gęstość rzęs jest uwarunkowana genetycznie. Niektóre osoby zostały obdarzone przez naturę pięknymi rzęsami, a inne – mają mniej okazałą oprawę oczu. Niemałe znaczenie ma także to, w jaki sposób traktowane są rzęsy. Na pewno nie służy im częste pocieranie, np. podczas wykonywania demakijażu. Wzmożone wypadanie i łamliwość rzęs może wynikać także ze stosowania kosmetyków podrażniających powieki.
Sporną kwestią jest to, czy przedłużanie rzęs sprzyja ich wypadaniu. Prawidłowo wykonany zabieg zagęszczania czy przedłużania rzęs nie powinien negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Jednak u osób z osłabionymi rzęsami może dojść do przerzedzenia naturalnej oprawy oczu.
Warto wspomnieć jeszcze o schorzeniach, które mogą przyczynić się do wypadania rzęs. Mowa m.in. o:
- zapaleniu brzegów powiek,
- nużeńcu,
- chorobach alergicznych powiek.
Jak prawidłowo malować rzęsy?
Malowanie rzęs tuszem to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych podczas makijażu. Prawidłowe pomalowanie rzęs zapewnia nie tylko nienaganny wygląd makijażu, ale także dba o ich kondycję. A prawidłowy makijaż rozpoczyna się w momencie wyboru kosmetyku.
Jak wybrać tusz do rzęs?
Wybierając tusz do rzęs, warto zwrócić uwagę na jego skład, a także kolor. Osoby o skłonności do alergii powinny wybierać kosmetyki hipoalergiczne. Z kolei posiadaczki słabych rzęs mogą wybrać tusz ze składnikami wzmacniającymi rzęsy, np. peptydy, ekstrakty roślinne, olejek arganowy, keratynę czy D-panthenol.
A jaki kolor tuszu wybrać? Do oczu brązowych pasuje tusz w kolorze niebieskim. Zielone oczy doskonale wyglądają w oprawie rzęs w odcieniu śliwkowym czy lawendowym. Natomiast posiadaczki oczu niebieskich mogą wykonać makijaż tuszem w uniwersalnym brązowym odcieniu.
Malowanie rzęs krok po kroku
Aby tusz dokładnie pokrył rzęsy, ich powierzchnia powinna być odtłuszczona. Dlatego pierwszym krokiem powinno być umycie twarzy żelem i aplikacja toniku. Nie jest zalecane nakładanie na rzęsy kremu, podkładu czy pudru. Można jedynie zaaplikować specjalną bazę pod maskarę. Potem należy usunąć nadmiar kosmetyku ze szczoteczki, po czym nałożyć pierwszą warstwę tuszu. W czasie wykonywania tej czynności należy wykonywać zygzakowate ruchy szczoteczką, zaczynając od nasady rzęs i kierując się ku ich końcom. Dolne rzęsy malowane są natomiast na drodze wykonywania ruchów szczoteczką ustawioną pionowo. Po odczekaniu około minuty można nałożyć drugą warstwę tuszu.
Kilka słów o demakijażu rzęs
Nigdy nie należy zapominać o demakijażu rzęs. Należy korzystać z płynów do demakijażu, które mogą być użyte w okolicy oczu. Aby uniknąć zbyt mocnego pocierania rzęs, dobrze jest przyłożyć na chwilę wacik nasączony płynem do demakijażu, po czym przesuwać go delikatnie po powierzchni powieki.
Kto nie powinien malować rzęs?
W kilku sytuacjach nie jest wskazane malowanie rzęs. Z makijażu oczu powinny zrezygnować osoby, u których pojawia się alergia na tusz do rzęs. Przeciwwskazaniem jest także:
- infekcja brzegów powiek,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- posiadanie przedłużonych rzęs.
Źródła:
Chang-Babaian T., Stylowy makijaż oczu; Wydawnictwo Galaktyka, 2011.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?