Przejdź do treści

Peptydy – rodzaje, cena i zastosowanie w kosmetyce i medycynie estetycznej

Peptydy – rodzaje, cena i zastosowanie w kosmetyce i medycynie estetycznej Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peptydy to jedne z najczęściej wykorzystywanych składników w kosmetologii, znacząco poprawiających stan skóry. Komu zalecane są kosmetyki zawierające peptydy? Czy każdy może je stosować? Jak kształtują się ceny kosmetyków z peptydami?

Co to są peptydy?  

Peptydy to organiczne związki chemiczne (amidy), które powstają w wyniku połączenia cząsteczek aminokwasów wiązaniem peptydowym. Peptydy różnią się od białek m.in. wielkością masy cząsteczkowej. Rozmiar cząsteczki peptydów jest ich zaletą wykorzystywaną w kosmetyce, ponieważ związek o takiej budowie łatwiej przenika przez skórę. 

Właściwości peptydów 

Peptydy wykazują właściwości, które bardzo efektywnie poprawiają kondycję skóry. Są to: 

 – pobudzenie skóry do regeneracji i odbudowy; 

 – stymulowanie produkcji kolagenu; 

– utrzymanie optymalnego nawilżenia skóry; 

 – działanie liftingujące, poprawa owalu twarzy; 

– działanie ujędrniające; 

– działanie wygładzające; 

 – rozjaśnianie przebarwień. 

Ponadto peptydy przeciwdziałają wypadaniu włosów i wzmacniają paznokcie. 

dziewczyna przy stole

Rodzaje peptydów  

Wyróżnia się kilka rodzajów peptydów, z których każdy ma nieco inne zastosowanie w kosmetykach 

Peptydy sygnałowe 

Peptydy sygnałowe to takie, które odpowiadają za zapoczątkowanie procesów wewnątrzkomórkowych. Ich nazwa wskazuje na szczególną funkcję tego rodzaju peptydów, jaką jest sygnalizowanie komórkom potrzeby podjęcia działań naprawczych i stymulujących. Jednym z peptydów sygnałowych jest Matrixyl 3000. Peptydy sygnałowe występują w składzie kosmetyków pod nazwą Palmitoyl Tripeptide-5, Palmitoyl-Tripeptide-1, Hexapeptide-10, Hexapeptide-11. 

Neuropeptydy (inhibitory neuroprzekaźników) 

Neuropeptydy to grupa peptydów rozluźniających mięśnie, podobnie jak toksyna botulinowa. Rozluźnienie mięśni twarzy przekłada się bezpośrednio na wygładzenie zmarszczek mimicznych. W składzie kosmetyków szukaj neuropeptydów po nazwą Argireline (peptyd biomimetyczny) lub Acetyl Hexapeptide-8, Tripeptide-3, Pentapeptide-18. Tego rodzaju preparaty często reklamowane są jako „lifting bez skalpela”, a ich producenci zapewniają spłycenie zmarszczek i poprawę owalu twarzy. Chociaż bardzo pogłębionych zmarszczek nie da się usunąć jedynie przy pomocy kosmetyków z peptydami, regularne stosowanie tego rodzaju specyfików w widoczny sposób spłyca zmarszczki i napina skórę. 

Transportery substancji aktywnych (peptydy transportujące substancje aktywne) 

Transportery substancji aktywnych to peptydy, które odpowiadają za przenoszenie składników zawartych w kosmetykach do głębszych partii skóry. Możesz spotkać też nazwę peptydy miedziowe. Tego rodzaju peptydy mają silne działanie antyoksydacyjne, regenerujące i przeciwzapalne. Peptydy miedziane wspomagają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki czemu wzmacniają elastyczność i napięcie skóry. Peptydy transportujące substancje aktywne widnieją w składzie kosmetyków pod nazwą Copper Tripeptide-1 (Copper peptide GHK-Cu) lub Copper Lysinate. 

Peptydów stosowanych w kosmetologii nie należy kojarzyć z peptydem C. Jest to peptyd powstający w trzustce. Jego niskie stężenie peptydu jest objawem cukrzycy typu I, zaś wysokie – m.in. niewydolności nerek, zespołu Cushinga i ciąży. 

uśmiechnięta dziewczyna

Kto powinien stosować kosmetyki z peptydami? 

Grupą osób, której szczególnie polecane są kosmetyki z peptydami, są posiadaczki cery dojrzałej i z widocznymi oznakami starzenia się (w tym ze zmarszczkami mimicznymi). Stosowanie kosmetyków z peptydami, szczególnie ser, relatywnie szybko (nawet po dwóch tygodniach) wygładza i napina skórę. 

Chociaż peptydy są najbardziej potrzebne cerze dojrzałej, po kosmetyki z peptydami może sięgać każdy – niezależnie od wieku i typu cery. Właściwie nie zdarza się, by kosmetyki z peptydami zaszkodziły – peptydy syntetyczne są całkowicie bezpieczne i według badań niealergizujące. Pewną ostrożność należy zachować przy stosowaniu peptydów roślinnych, których źródłem jest owies lub soja, ponieważ mogą uczulać. 

Serum – moc skoncentrowana

Gdzie kupić peptydy? 

Kosmetyki z peptydami są powszechnie dostępne. Można je kupić w popularnych sieciach drogerii, drogeriach internetowych, a także w wielu renomowanych salonach kosmetycznych i SPA. Peptydy w kosmetykach najczęściej występują w postaci ser, kremów, a nieco rzadziej – emulsjach, maskach, tonikach. Produkty z peptydami można znaleźć w ofercie polskich producentów (także tych produkujących kosmetyki naturalne) i wśród kosmetyków koreańskich. 

Najbardziej pożądanym kosmetykiem z peptydami są sera. To w serum zawsze znajduje się najwyższe stężenie substancji aktywnych, w tym przypadku – peptydów. 

Jak kształtują się ceny kosmetyków z peptydami? 

Ceny kosmetyków z peptydami są bardzo zróżnicowane. Serum z peptydem mimetycznym można kupić już za 30 zł za opakowanie 30 ml. Kiedy w preparatach z peptydami pojawiają się inne składniki aktywne, np. trehaloza – silny antyoksydant, witaminy (często w serach pojawia się witamina C o właściwościach rozjaśniających) czy niacynamid regulujący pracę gruczołów łojowych, ich cena znacznie rośnie. Tego rodzaju serum z peptydami i innymi aktywnymi składnikami kosztuje od 150 zł w górę za 30 ml. Na cenę kosmetyków z peptydami wpływa też rodzaj wykorzystanych peptydów. Za „luksusowy” peptyd uchodzi Matrixyl 3000, który wpływa na procesy wewnątrzkomórkowe, a jego stosowanie w widoczny sposób odmładza skórę. 

Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Zastosowanie peptydów w medycynie estetycznej 

Peptydy znajdują także zastosowanie w medycynie estetycznej jako terapia peptydowa skóry. W tym przypadku preparaty z peptydami wykorzystywane są do zabiegów mezoterapii igłowej. Specjalista przeprowadzający zabieg podaje miejscowe znieczulenie w formie kremu lub sprayu, a następnie wstrzykuje pod skórę koktajl z kompleksu peptydowego. Wstrzyknięcie peptydów bezpośrednio w skórę przynosi następujące efekty: 

–  wygładzenie drobnych zmarszczek i napięcie skóry; 

– „zrelaksowanie” twarzy – spłycenie lub zniwelowanie zmarszczek mimicznych (działanie podobne do botoksu); 

–  rozjaśnienie przebarwień; 

 – nawilżenie skóry. 

Cena jednej ampułki preparatu peptydami (np. Prostrolane) to 900 zł. 

Źródła:

  1. Dziubiński Mariusz. Tripeptyd miedziow-1. Niewielka molekuła o niezwykłej mocy, https://revisage.pl/tripeptyd-miedziowy-1, (dostępny 16.12.2022).  
  2. Pawliczak-Kremens Dorota. 2021. Peptydy w kosmetykach (3 rodzaje) – czym są i jak działają?, https://horex.pl/blog/peptydy-w-kosmetykach-3-rodzaje-czym-sa-i-jak-dzialaja/ (dostępny 16.12.2022). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: