Przejdź do treści

Wypadanie rzęs – przyczyny i sposoby przeciwdziałania

Wypadanie rzęs – przyczyny i sposoby przeciwdziałania /fot. Unsplash
Wypadanie rzęs – przyczyny i sposoby przeciwdziałania /fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gęste i długie rzęsy to najlepsza ozdoba oczu. Nic więc dziwnego, że wypadające rzęsy u wielu pań wywołują dyskomfort i niepokoją. Jakie są przyczyny wypadania rzęs i brwi? Czy olejek rycynowy do rzęsy przynosi zadowalające efekty?  

Przyczyny wypadania rzęs 

W ograniczonej liczbie wypadanie rzęs i brwi jest naturalnym zjawiskiem, które nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Długość cyklu życia rzęsy to 100-150 dni. Średnio każdego dnia tracimy od 1 do 5 z nich. Nie wpływa to jednak na ogólny wygląd włosków, ponieważ zdrowy człowiek ma kilkaset rzęs (ok. 130 na górnej powiece i od 50 do 150 na dolnej powiece). Dopiero kiedy zauważysz, że rzęsy są wyraźnie przerzedzone, może to stanowić powód do niepokoju i zastanowienia się nad przyczyną ich wzmożonego wypadania. 

Najczęstsze przyczyny wypadania rzęs to: 

  • ogólne obniżenie odporności i osłabienie organizmu; 
  • niedobór witamin i mikroelementów, szczególnie witaminy A i E, witamin z grupy B, cynku, żelaza;
  • wiek – z wiekiem brwi i rzęs się przerzedzają, 
  • stosowanie w okolicy oczu kosmetyków źle tolerowanych przez daną osobę, 
  • problemy hormonalne (np. niedoczynność tarczycy, menopauza), 
  • choroby dermatologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, nużeńcowe zapalenie brzegu powiek. 

Wypadanie rzęs i brwi to także skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, szczególnie leków cytostatycznych zwalczających nowotwory, czyli chemioterapii. Już sam kontakt z cytostatykami, np. podawanie ich pacjentom lub przygotowanie preparatów leczniczych, w jednej trzeciej przypadków skutkuje wypadaniem rzęs i brwi.  

kobieta z zamkniętymi oczami

Olej rycynowy na wypadające rzęsy  

Co zrobić, aby ograniczyć wypadanie rzęs? Najlepiej zacząć od usunięcia źródła problemu, np. zadbać o wzmocnienie organizmu i dostarczenie mu odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Wzrost rzęs przyspieszy też stosowanie oleju rycynowego lub odżywek na porost rzęs. Najskuteczniejsze będą odżywki z brimatoprostem, pochodną prostaglandyny. Jest to związek stosowany w leczeniu okulistycznym, który wzmacnia porost rzęs i je przyciemnia. 

  • Olejek rycynowy do rzęs – zastosowanie i efekty  

Olejek rycynowy wytwarzany jest z nasion rącznika pospolitego. Ma bardzo gęstą konsystencję i żółtawe zabarwienie. Dawniej znajdował zastosowanie w medycynie ludowej jako środek na dolegliwości żołądkowe. W ostatnich latach rośnie świadomość wykorzystania olejku rycynowego do pielęgnacji rzęs i brwi. 

Regularne stosowanie oleju rycynowego na rzęsy przynosi podobne efekty jak zastosowanie gotowych odżywek do rzęs: 

  • rzęsy stają się ciemniejsze i bardziej widoczne, 
  • rzęsy stają się grubsze i mocniejsze;
  • wydłuża się faza wzrostu rzęs, przez co rzęsy rosną dłużej (opóźnia się ich wypadnięcie);
  • rzęsy rosną szybciej i są gęściejsze. 

Olejek rycynowy można stosować także jako odżywkę na brwi. Dzięki temu włoski na brwiach staną się ciemniejsze i będą szybciej rosły. 

  • Jak nakładać olejek rycynowy na rzęsy? 

Olejek rycynowy na rzęsy nakłada się podobnie jak odżywkę – cienkim pędzelkiem na powieki wzdłuż linii, gdzie rosną rzęsy. Preparat nakłada się zawsze na noc i zmywa po przebudzeniu. Można go też nakładać nieużywaną szczoteczką do rzęs. 

  • Gdzie kupić olej rycynowy? 

Olej rycynowy dostaniesz prawie w każdej aptece. Jest tani i wydajny – 50 ml produktu kosztuje 5-10 zł. 

Laminowane rzęsy

Czy sztuczne rzęsy to dobry sposób na wypadanie rzęs? 

Wiele pań niezadowolonych z wyglądu swoich rzęs decyduje się na ich przedłużanie. Wszystkie techniki przedłużania rzęs sprowadzają się do precyzyjnego doklejenia sztucznych rzęs do naturalnych. Zabieg ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest osiągnięcie spektakularnego efektu, którego nie da się uzyskać przy pomocy tuszu do rzęs. Poza tym, można w ten sposób uzyskać efekt umalowanego oka bez konieczności poświęcenia codziennie czasu na wykonywanie makijażu. 

Niestety, przedłużanie rzęs nie rozwiąże problemów z ich wypadaniem. Sztucznych rzęs wypada dziennie tyle samo, co naturalnych. Naklejenie na swoje naturalne rzęsy sztucznych nie zahamuje naturalnego procesu wypadania. To dlatego rzęsy 3D po 3 tygodniach przestają wyglądać estetycznie i wymagają uzupełnienia. W przypadku, gdy sztuczne rzęsy zostały założone nieprawidłowo (np. są za duże i za ciężkie dla naturalnych), mogą jedynie zniszczyć te naturalne i przyspieszyć ich wypadanie. 

 


Źródła:

  1. 2007. Final report on the safety assessment of Ricinus Communis (Castor) Seed Oil. Int J Toxicol, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18080873/  
  2. Cieślicka, A., Gębka, M., Rząca, M., Kocka, K., Pietraszek, A., Bartoszek, A, Charzyńska-Gula, M. Następstwa zdrowotne pracy w narażeniu na leki cytostatyczne w grupie zawodowej pielęgniarek i pielęgniarzy. Journal of Education, Health and Sport [online]. 24.08.2016, T. 6, nr 9.  
  3. Krajewska, M., Wasyluk, J., Sędzikowska, A., Roman, B., Jaremko, E., Osęka, M. Ocena skuteczności i bezpieczeństwa preparatów Demoxoft Lipożel i Demoxoft stosowanych u chorych na nużeńcowe zapalenie brzegów powiek–wyniki wstępne. Okulistyka, 2013, 9-11. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.