Twój tusz do rzęs to siedlisko bakterii. Jak dbać o kosmetyki i akcesoria kosmetyczne?
Czy pamiętasz o systematycznym czyszczeniu swoich kosmetyków oraz przyborów kosmetycznych? Tylko w ten sposób możesz uchronić się przed kontaktem z niezliczoną liczbą bakterii, które są niebezpieczne zarówno dla twojej urody, jak i zdrowia.
Badania nie pozostawiają złudzeń: według brytyjskich uczonych na nawet 90 proc. (!) stosowanych przez nas kosmetyków mogą bytować potencjalnie śmiertelne mikroby. Naukowcy wymieniają przede wszystkim takie drobnoustroje jak pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) oraz Citrobacter freundii (rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae). Uczeni wzięli pod lupę 467 produktów – m.in. tusze do rzęs, szminki, błyszczyki, eyelinery. Odkrywali na nich alarmująco wysoki poziom groźnych drobnoustrojów. Naukowcy zaobserwowali, że tym bakterii było więcej, im kosmetyk zawierał więcej wody. Najbardziej zakażona mikrobami okazała się gąbka typu blender.
Czy są sposoby na to, żeby uchronić się przed bakteriami bytującymi na kosmetykach i akcesoriach kosmetycznych? Tak. Według ekspertów za takie nagromadzenie drobnoustrojów w dużej mierze odpowiadamy bowiem… my same.
Przestrzegaj daty ważności
Każdy produkt kosmetyczny (w tym perfumy) ma datę ważności i nie powinien być stosowany po jej przekroczeniu.
- Poszukaj na opakowaniu symbolu otwartego słoiczka (tzw. symbol PAO – Period After Opening). To tutaj znajdziesz informację o tym, jak długo dany produkt może być używany po otwarciu. Przykładowo: 6M oznacza, że po pierwszym otwarciu kosmetyk możesz bezpiecznie stosować przez pół roku.
- Poszukaj daty ważności wydrukowanej na opakowaniu (np. jako „Exp.”, „Expiration date”, „Expiration day”, „Expiry”, „Best before”). Taka data stosowana jest w przypadku kosmetyków, których termin przydatności wynosi poniżej 30 miesięcy.
- Poszukaj numeru serii (tzw. batch code). Tutaj albo tutaj na jego podstawie możesz obliczyć datę ważności produktu.
Uwaga! Prawo unijne mówi, że gdy ważność produktu jest dłuższa niż 30 miesięcy, producent nie ma obowiązku umieszczania informacji o dacie przydatności na opakowaniu. Warto jednak pamiętać, że również nieotwierane kosmetyki starzeją się. Wody perfumowane z alkoholem najczęściej są świeże przez 5 lat, kosmetyki pielęgnacyjne przez ok. 3 lata, natomiast kosmetyki do makijażu – od 3 (tusze do rzęs) do 5 lat (pudry).
Pamiętaj, że okres stosowania kosmetyków po otwarciu jest znacznie krótszy! Jeśli na opakowaniu nie ma symbolu PAO, obowiązują umowne terminy przydatności produktów kosmetycznych, które dla otwartych produktów wynoszą:
- Do 3 miesięcy dla tuszu do rzęs. Uwaga! Szczoteczkę w tuszu powinno zanurzać się tylko raz, żeby uniknąć wtłoczenia do środka powietrza.
- Do 4 miesięcy dla eyelinera.
- Do 1 roku dla podkładu, korektora, kremu pod oczy, żelu do mycia twarzy, kremów do opalania z filtrem, szamponu oraz odżywki do włosów.
- Do 1,5 roku dla błyszczyków, żelu pod prysznic, cieni do powiek w kremie.
- Do 2 lat dla pudrów i pudrowych podkładów, szminki, kredek do oczu, konturówek do ust, różu do policzków, lakierów do paznokci, cieni do powiek w kamieniu.
Terminy ważności dotyczą też akcesoriów kosmetycznych. Gąbeczki, szczoteczki do twarzy, myjka do ciała czy pilniczek powinny być wymieniane optymalnie co 3 miesiące.
Regularnie czyść kosmetyczkę
Na dnie twojej kosmetyczki zbierają się resztki kosmetyków. Dlatego pamiętaj, żeby systematycznie, np. raz w tygodniu, opróżnić ją i porządnie wyczyścić – szmatką, chusteczkami nawilżanymi itp. Niektóre kosmetyczki można prać w pralce, zazwyczaj w niskich temperaturach. Poszukaj takiej informacji na metce.
Pamiętaj o higienie pędzli oraz gąbeczek
Pędzle do makijażu mają kontakt z twoją skórą, dlatego o ich właściwej pielęgnacji nie powinnaś zapominać. Po aplikacji kosmetyku zostaje na ich powierzchni martwy naskórek, łój, a z czasem zbiera się również brud. Dlatego pędzle powinno się myć przynajmniej raz w tygodniu, a optymalnie po każdym użyciu. W jaki sposób? Najlepiej czyścić je pod strumieniem letniej wody, np. z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub delikatnego szamponu. Czynność powinna trwać tak długo, aż woda stanie się zupełnie czyta. Wymyte pędzle powinno się ułożyć płasko na ręczniku. Czyste i suche pędzle przechowuj w osobnym futerale bądź kosmetyczce. W sklepach kosmetycznych dostępne są specjalne płyny, które czyszczą i dezynfekują włosie – kosztują ok. 20 zł, więc warto się w nie zaopatrzyć.
Podobnie z gąbeczkami. Już wiesz, że jeśli nie są systematycznie czyszczone, stają się bombą biologiczną. Dlatego gąbki do makijażu także należy czyścić oraz dezynfekować przynajmniej raz w tygodniu. Gdy chcesz wyczyścić kilka gąbek naraz, zrób im kąpiel (w miseczce albo umywalce) z dodatkiem łagodnego płynu pod prysznic albo mydła w płynie, w trakcie kąpieli ugniatając je dodatkowo między palcami. Następnie wypłucz je pod strumieniem czystej wody i odłóż do wyschnięcia.
Pozostałe:
- Kredka do oczu, brwi, konturówka – chusteczkę albo czystą szmatkę spryskaj alkoholem izopropylowym i wytrzyj końcówkę.
- Maszynka do golenia – po każdym użyciu należy opłukać ją ciepłą wodą, strząsnąć i osuszyć. Raz w tygodniu maszynkę zdezynfekuj (np. alkoholem izopropylowym).
- Metalowe akcesoria kosmetyczne (cążki, pilniczki, pęsetki) – po każdym użyciu wyczyść je w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego szamponu, płynu do kąpieli albo mydła w płynie. Minimum raz w tygodniu metalowe akcesoria zdezynfekuj.
- Szminka – delikatnie wytrzyj wierzchnią warstwę chusteczką, następnie zdezynfekuj alkoholem izopropylowym.
- Kremowe cienie, podkłady i korektory w palecie – co kilka dni spryskaj je z pewnej odległości alkoholem izopropylowym i pozostaw do wyschnięcia.
Ważne zasady:
- Nie pożyczaj kosmetyków ani akcesoriów kosmetycznych – komuś ani od kogoś.
- Wykonując makijaż swoimi kosmetykami innej osobie, o ile to możliwe, zaopatrz się w jednorazowe akcesoria (np. jednorazową szczoteczkę do rzęs).
- Pamiętaj o higienie w drogeriach podczas malowania ust czy oczu próbkami kosmetyków. Nie powinno się tego robić – stwarza to realne zagrożenie, że czymś się zarazisz (np. wirusem HPV). Chcąc sprawdzić kolor kosmetyku, lepiej posmarować go na grzbiecie dłoni.
konsultacja: Joanna Bejda, kosmetolog
Polecamy
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
Jaki irygator do zębów wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?
„Klej na skrzydełkach podpasek zamarza i nie trzyma, a tampon z aplikatorem zamienia się w lodowaty szpikulec”. Jak przechodzi się okres na Grenlandii?
Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Na to zwróć uwagę
się ten artykuł?