Sauna do twarzy – efekty i domowe sposoby. Jak zrobić parówkę w domu?
Sauna to zabieg z zakresu termoterapii. Dlaczego warto stosować saunę do twarzy? Kto może, a kto nie powinien z niej korzystać? Ile powinna trwać parówka na twarz? Jak zrobić parówkę na trądzik i co do niej dodać?
Jakie korzyści przynosi sauna?
Wysoka temperatura w saunie sprawia, ze naczynia krwionośne się rozszerzają, co usprawnia przepływ krwi i limfy w organizmie. Dzięki temu z organizmu szybciej zostają wydalone szkodliwe produkty przemiany materii, a komórki stają się dotlenione i odżywione. Regularne korzystanie z sauny wzmacnia odporność organizmu i działa regenerująco. Ponadto ciepło działa odprężająco i relaksująco.
Co daje parówka na twarz?
Zabiegi ciepłolecznicze, do których zalicza się parowanie twarzy, mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Ciepło otwiera pory, a cera naturalnie się oczyszcza.
Po przygotowaniu skóry parówką łatwiej jest oczyścić ją mechanicznie z zaskórników. Przy regularnym oczyszczaniu porów ryzyko wystąpienia zmian trądzikowych zostaje zminimalizowane, ponieważ to właśnie zanieczyszczone pory sprzyjają powstawaniu zmian zapalnych.
Zaletą parówki jest też to, że skóra z otwartymi porami łatwiej chłonie kosmetyki i zawarte w nich substancje czynne.
Domowa parówka na twarz
Parowanie twarzy na trądzik to jeden z domowych sposobów radzenia sobie z trądzikiem młodzieńczym i niedoskonałościami skóry. Para wodna na twarz pozwala otworzyć pory, oczyścić skórę i przygotować ją do aplikacji kosmetyków. Efekty parówki są natychmiastowe – dzięki poprawie ukrwienia skóry od razu po zabiegu poprawia się koloryt cery. Skóra staje się wyraźnie rozjaśniona i gładka. Parówka na twarz pomaga nie tylko na trądzik i wągry, ale też przynosi ulgę przy zatkanych zatokach i katarze. Jak ją zrobić?
Parówka na twarz – jak zrobić?
Do wykonania najprostszej parówki będziesz potrzebować miski z gorącą wodą. Parowanie twarzy polega na tym, że pochylasz się nad miską na wysokość ok. 40 cm i nakrywasz głowę ręcznikiem bawełnianym (wtedy ciepło nie będzie „uciekać” na boki). Parówkę na twarz powinno się robić przez 10-15 minut. Po tym czasie przetrzyj twarz ręcznikiem i zaaplikuj kosmetyki. Może to być np. serum i krem przeznaczony do pielęgnacji twojej skóry.
Z czego zrobić parówkę na twarz?
Aby wzmocnić efekt parówki, możesz dodać do wody wybrane zioła lub olejki. W przypadku sauny do twarzy polecane olejki to olejek z drzewa herbacianego (skóra tłusta i mieszana) i olejek różany (skóra sucha i dojrzała). Parówkę możesz zrobić też z dodatkiem rumianku, lawendy, rozmarynu i szałwii.
Ze względów bezpieczeństwa przy robieniu parówki w domu pamiętaj o następujących zasadach:
- Nie używaj wrzątku. Pozwól przez kilka minut ostygnąć wodzie.
- Podczas robienia parówki zamknij oczy i usta.
- Nie nachylaj twarzy zbyt blisko wody – masz odczuwać ciepło, a nie pieczenie czy ból!
- Wykonuj parówkę na twarz tylko przez tyle czasu, ile to wskazane, nie dłużej.
Sauna kosmetyczna do twarzy
Na rynku urządzeń kosmetycznych dostępne są specjalne urządzenia do sauny parowej twarzy. Parownica do twarzy wyposażona jest zwykle w wymienne maski: jedną do parowania twarzy, a drugą do inhalacji, która wspomaga leczenie zatkanych zatok. Czasem parownik do twarzy ma postać dyszy, z której wyprowadzana jest para wodna. Niektóre modele sauny do twarzy wyposażone są także w funkcję sauny jonowej. Tego typu modele wyróżnia jonizator, który zwiększa korzystne działanie sauny.
Ceny urządzeń do parowania twarzy zaczynają się od 70 zł. Jeśli zdecydujesz się wybrać saunę do twarzy wyższej jakości, z opcją jonizacji, musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 200-250 zł.
Przeciwwskazania do parowania twarzy
Parowanie twarzy nie jest zabiegiem dla każdego. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny do twarzy i robienia parówki jest skóra naczyniowa i wrażliwa, która nie powinna być dodatkowo poddana rozszerzaniu naczyń krwionośnych. W przypadku posiadaczek takiej cery korzystanie z sauny do twarzy może zaostrzyć zmiany rumieniowe i doprowadzić do popękania naczynek.
Źródło:
Stec, Agata, Skorupińska, Agata. Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, „Kosmetologia estetyczna” 1/2017.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Jak leczyć trądzik hormonalny i jakie są jego objawy?
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?