Przejdź do treści

Skleroterapia – co to jest, efekty i skutki uboczne

Skleroterapia - co to jest, efekty i skutki uboczne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
yoga twarzy joga
Joga dla twarzy. Ćwiczenia przywrócą skórze blask i wygładzą zmarszczki
Trening interwałowy – fitnessowy must have! Na czym polega i dlaczego warto się w niego wkręcić?
Kobieta
Pierwszy w Polsce przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną
Domowe SPA – sprawdzone pomysły na pielęgnację
Karolina Kuklińska-Kosowicz, współzałożycielka marki YOPE
„Polki szukają niezwykłości w codziennych czynnościach. I my im to dajemy”. Kwestionariusz urodowy: YOPE

Skleroterapia to zabieg, który jest niezwykle pomocny w walce z żylakami – zarówno tymi zewnętrznymi, widzianymi w formie „pajączków”, jak i hemoroidami, czyli żylakami odbytu. Na czym dokładnie polega skleroterapia, jakie są jej efekty i ile kosztuje? Czy każdy może z niej skorzystać?

Według statystyk około 40 proc. dorosłych zmaga się z żylakami. Na powstawanie żylaków kończyn dolnych i „pajączków” mają wpływ m.in. geny, niezdrowy tryb życia, utrzymywanie długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej, często chodzenie w butach na wysokim obcasie czy noszenie zbyt ciasnych spodni. Z kolei przyczyny powstawania żylaków odbytu to m.in. nieodpowiednia dieta czy zmiany hormonalne w okresie ciąży. Jest kilka możliwości walki z żylakami, jednym z nich jest skleroterapia.

Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia to chemiczna metoda stosowana w leczeniu niewydolności żylnej. Polega na podaniu do wnętrza naczynia sklerozantu w postaci płynu lub piany. Sklerozant wywołuje kontrolowany stan zapalny naczynia, którego ściany się ze sobą sklejają i dochodzi do jego zamknięcia.

Skleroterapię żylaków stosuje się do zamykania naczyń małych tzw. pajączków, a także jako metodę uzupełniającą przy wykonywaniu zabiegów wewnątrznaczyniowych. Jest to metoda szybka i niedroga. Jednak jej wadą jest ograniczona trwałość efektów, dlatego przy skleroterapii robionej w celach czysto estetycznych zwykle konieczne jest wykonanie od dwóch do nawet 10 zabiegów – w zależności od rozległości powstałych zmian. Czas trwania zabiegu waha się od kilku do kilkudziesięciu minut – to zależy od liczby, wielkości i rodzaju zamykanych naczyń.

Metoda skleroterapii jest również wykorzystywana w leczeniu niewydolności żylnej miednicy oraz leczeniu żylaków okolic intymnych. Skleroterapia hemoroidów jest nieinwazyjnym i skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków odbytu.

dłonie

Skleroterapia piankowa a skleroterapia płynowa

Wyróżniane są dwa rodzaje skleroterapii żylaków – skleroterapia piankowa oraz płynowa. Skleroterapia piankowa jest stosowana do leczenia większych żył – zwiększa to efektywność działania sklerozantu.

Sklerotera płynowa polega na wprowadzeniu do naczyń sklerozantu zmieszanego z gazem. Zmieszanie sklerozantu z powietrzem bądź innym gazem powoduje powstanie piany, która ma mocniejsze działanie, niż sam sklerozant w postaci płynu. Dlaczego? W momencie, gdy do naczynia o większej średnicy podana jest piana, wtedy utrzymuje się ona dłużej w naczyniu i wypycha z niego krew. To sprawia, że piana działa na większej powierzchni.

Czy skleroterapia boli?

U większości osób jest to zabieg niemalże bezbolesny. Do jego wykonania stosowane są bardzo cienkie igły, dlatego ukłucie jest praktycznie nieodczuwalne. Jednak warto pamiętać, że wszystko zależy od osobistych odczuć i progu bólowego.

Ból, jaki możemy odczuwać podczas zabiegu, jest efektem nakłucia cienką igiełką, oddziaływania preparatu ze ścianą naczynia, a także z różnicy pH pomiędzy wartościami fizjologicznymi a tymi, jakie posiada preparat. W celu zmniejszenia ewentualnego dyskomfortu należy nie poddawać się zabiegowi podczas bolesnych i obfitych miesiączek, nie stosować agresywnych form depilacji, przyjść na zabieg wypoczętym oraz decydować się na niego, kiedy skóra nie jest podrażniona.

Kobieta siedząca przy biurku

Czy skleroterapia jest skuteczna?

Jak dowodzą badania, prawidłowo przeprowadzona skleroterapia może z powodzeniem usunąć 90 proc. lub więcej leczonych naczyń. Skleroterapia jest jedną z najstarszych metod leczenia żylaków i do dzisiaj stosuje się ją z powodzeniem, bo jest bezpieczna i ma bardzo dużą skuteczność.

Kilka czynników, które mają duży wpływ na skuteczność zabiegu:

 • dobrze postawiona diagnoza,
 • technika wykonania zabiegu,
 • odpowiednie stężenie środka, zastosowanie odpowiedniej kompresoterapii.

Przygotowania do zabiegu skleroterapii

Sam zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań, podstawą jest odpowiednia diagnostyka, czyli wykonanie USG metodą Dopplera. Ma on wpływ na decyzje dotyczące skleroterapii – zastosowanej metody, czy wymaganej liczby powtórzeń.

Pończochy uciskowe — czym są i jak prawidłowo ich używać?

Skleroterapia – przebieg zabiegu

Sam zabieg skleroterapii trwa około 20 lub 30 minut i nie wymaga znieczulenia. Lekarz odkaża skórę, a następnie wkłuwa się do żylaka i gdy wypłynie z niego krew, zakłada na igłę strzykawkę z lekiem i powietrzem. Ważne jest, że lekarz najpierw wstrzykuje powietrze, aby oczyścić żyłę z krwi, a dopiero później następuje wstrzyknięcie leku. Cały zabieg wykonuje się w określonej  kolejności – od największych widocznych naczyń.

Skleroterapia – po zabiegu

Jak postępować po skleroterapii? O dokładnych zaleceniach po zabiegu decyduje lekarz. Może to być na przykład stosowanie pończochy uciskowej, czy wykonanie krótkiego spaceru. Natomiast zalecenia, które są obowiązkowe po każdym leczeniu skleroterapii to ograniczenie wysiłku fizycznego oraz unikanie gorących kąpieli.

Jak długo nosić pończochy w przypadku leczenia większych naczyń? Wyroby uciskowe należy nosić przez siedem do nawet 30 dni po zabiegu.

Kobietę w bardzo wysokich szpilkach bolą nogi

Skleroterapia – efekty

Jak długo czeka się na efekty skleroterapii? To zależy od tego, jakie zmiany są leczone za pomocą tej metody – czy są to duże, bardziej rozległe zmiany, czy mniejsze oraz w jakim miejscu skleroterapia jest stosowana.

Po leczeniu większych żylaków najczęściej występują przebarwienia, które mogą się goić nawet do roku. W przypadku mniejszych naczyń trzeba pamiętać, że zabieg skleroterapii robi się w seriach powtarzanych – wtedy można uzyskać optymalny efekt, który może być widoczny po 8-12 tygodniach od wykonania ostatniego zabiegu.

 

udo kobiety z widocznymi małymi fioletowymi kreskami na skórze

Skutki uboczne skleroterapii

Najczęściej występujące powikłania po zabiegu skleroterapii to:

 • przebarwienia (szczególnie przy skleroterapii na dużych żyłach),
 • krwiaki i siniaki,
 • miejscowe zapalenie żyły.

Poważniejsze powikłania, które występują rzadko, ale wymagają pilnego zgłoszenia się do lekarza to:

 • zakrzepica żył głębokich,
 • reakcje alergiczne,
 • miejscowa martwica skóry,
 • owrzodzenia,
 • zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Przeciwwskazania, jakie wykluczają daną osobę z przeprowadzenia zabiegu to:

 • uczulenie na środek, który jest podawany w skleroterapii,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • infekcje w obszarze zabiegowym,
 • ciąża.

Skleroterapia – cena zabiegu

Cena za jeden zabieg waha się od 200 do 600 zł i jest zależna od tego, jak dużo preparatu trzeba zużyć. Koszt zabiegu nie jest zależny od wielkości żyły czy rozległości zmian. Niestety, skleroterapia na NFZ nie jest wykonywana, za zabieg musimy zapłacić. Są jednak wyjątki – jeśli klinika wykonująca skleroterepię ma podpisany kontrakt z NFZ, bezpłatne wykonanie zabiegu może być możliwe, o ile lekarz wskaże tę formę leczenia. W pozostałych sytuacjach, podobnie jak laserowe usuwanie żylaków, nie podlega refundacji. Bezpłatnie pozbędziemy się żylaków jedynie inwazyjnie.

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3217733/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036277/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036277/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK72785/
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rajstopy w sprayu – jak używać, które wybrać i gdzie kupić?

Masaż limfatyczny- jak wygląda i co daje?

Podologia – co to jest? Kiedy odwiedzić podologa?

masaż twarzy

Drenaż limfatyczny – co to jest, efekty, przeciwwskazania

Kobiece nogi z tatuażami

W jaki sposób poradzić sobie z łatwo powstającymi siniakami? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna

Pękające naczynka na udach i łydkach – jak się ich pozbyć

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

Kobieta siedząca przy biurku

„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach

Zadbane nogi na lato

Jak dobrać stanik? Wymiary biustu a rozmiar stanika

Ruska bania – czym jest, jak zbudować, zalety korzystania

Most adhezyjny – co to jest, zastosowanie, wady i zalety

Lanolina w produktach kosmetycznych – działanie i zastosowanie

Kolczyki w uszach – metody i rodzaje piercing’u ucha

Pryszcze na pośladkach – przyczyny i sposoby na usunięcie

Zmarszczki na czole – rodzaje i sposoby na ich usunięcie

Brylantyna – jak używać? Rodzaje, zastosowanie, efekty

Żel z aloesu – właściwości, zastosowanie, przepis

Maseczka z jajka na włosy – efekty i domowe przepisy

Kosmetyki mineralne – skład, cechy, sposób aplikacji

Nabłyszczacz do włosów – rodzaje i efekty zastosowania

Jak starzeją się włosy? /fot. iStock

Jak starzeją się włosy?

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Tak, to może się zdarzyć i bardzo ważna jest odpowiednia reakcje - podkreśla dr Marta Roth

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Dr Marta Roth wyjaśnia, kiedy może do tego dojść

Olejek laurowy – działanie, właściwości, skutki uboczne

Najpopularniejsze

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Po co mężczyźnie sutki?

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Ochota na masaż? Sprawdź jaki rodzaj masażu wybrać

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią