Przejdź do treści

Skleroterapia – co to jest, efekty i skutki uboczne

Skleroterapia - co to jest, efekty i skutki uboczne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Jak ujędrnić skórę pod oczami? 8 sposobów
Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny
Wypadają Ci włosy po COVID-19? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc [WIDEO]
Używasz tuszu do rzęs? Optometrystka wyjaśnia, jak bezpiecznie z niego korzystać, by zapobiec gromadzeniu się bakterii na szczoteczce
10 błędów popełnianych podczas domowego farbowania włosów

Skleroterapia to zabieg, który jest niezwykle pomocny w walce z żylakami – zarówno tymi zewnętrznymi, widzianymi w formie „pajączków”, jak i hemoroidami, czyli żylakami odbytu. Na czym dokładnie polega skleroterapia, jakie są jej efekty i ile kosztuje? Czy każdy może z niej skorzystać?

Według statystyk około 40 proc. dorosłych zmaga się z żylakami. Na powstawanie żylaków kończyn dolnych i „pajączków” mają wpływ m.in. geny, niezdrowy tryb życia, utrzymywanie długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej, często chodzenie w butach na wysokim obcasie czy noszenie zbyt ciasnych spodni. Z kolei przyczyny powstawania żylaków odbytu to m.in. nieodpowiednia dieta czy zmiany hormonalne w okresie ciąży. Jest kilka możliwości walki z żylakami, jednym z nich jest skleroterapia.

Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia to chemiczna metoda stosowana w leczeniu niewydolności żylnej. Polega na podaniu do wnętrza naczynia sklerozantu w postaci płynu lub piany. Sklerozant wywołuje kontrolowany stan zapalny naczynia, którego ściany się ze sobą sklejają i dochodzi do jego zamknięcia.

Skleroterapię żylaków stosuje się do zamykania naczyń małych tzw. pajączków, a także jako metodę uzupełniającą przy wykonywaniu zabiegów wewnątrznaczyniowych. Jest to metoda szybka i niedroga. Jednak jej wadą jest ograniczona trwałość efektów, dlatego przy skleroterapii robionej w celach czysto estetycznych zwykle konieczne jest wykonanie od dwóch do nawet 10 zabiegów – w zależności od rozległości powstałych zmian. Czas trwania zabiegu waha się od kilku do kilkudziesięciu minut – to zależy od liczby, wielkości i rodzaju zamykanych naczyń.

Metoda skleroterapii jest również wykorzystywana w leczeniu niewydolności żylnej miednicy oraz leczeniu żylaków okolic intymnych. Skleroterapia hemoroidów jest nieinwazyjnym i skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków odbytu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

dłonie

Skleroterapia piankowa a skleroterapia płynowa

Wyróżniane są dwa rodzaje skleroterapii żylaków – skleroterapia piankowa oraz płynowa. Skleroterapia piankowa jest stosowana do leczenia większych żył – zwiększa to efektywność działania sklerozantu.

Sklerotera płynowa polega na wprowadzeniu do naczyń sklerozantu zmieszanego z gazem. Zmieszanie sklerozantu z powietrzem bądź innym gazem powoduje powstanie piany, która ma mocniejsze działanie, niż sam sklerozant w postaci płynu. Dlaczego? W momencie, gdy do naczynia o większej średnicy podana jest piana, wtedy utrzymuje się ona dłużej w naczyniu i wypycha z niego krew. To sprawia, że piana działa na większej powierzchni.

Czy skleroterapia boli?

U większości osób jest to zabieg niemalże bezbolesny. Do jego wykonania stosowane są bardzo cienkie igły, dlatego ukłucie jest praktycznie nieodczuwalne. Jednak warto pamiętać, że wszystko zależy od osobistych odczuć i progu bólowego.

Ból, jaki możemy odczuwać podczas zabiegu, jest efektem nakłucia cienką igiełką, oddziaływania preparatu ze ścianą naczynia, a także z różnicy pH pomiędzy wartościami fizjologicznymi a tymi, jakie posiada preparat. W celu zmniejszenia ewentualnego dyskomfortu należy nie poddawać się zabiegowi podczas bolesnych i obfitych miesiączek, nie stosować agresywnych form depilacji, przyjść na zabieg wypoczętym oraz decydować się na niego, kiedy skóra nie jest podrażniona.

Kobieta siedząca przy biurku

Czy skleroterapia jest skuteczna?

Jak dowodzą badania, prawidłowo przeprowadzona skleroterapia może z powodzeniem usunąć 90 proc. lub więcej leczonych naczyń. Skleroterapia jest jedną z najstarszych metod leczenia żylaków i do dzisiaj stosuje się ją z powodzeniem, bo jest bezpieczna i ma bardzo dużą skuteczność.

Kilka czynników, które mają duży wpływ na skuteczność zabiegu:

 • dobrze postawiona diagnoza,
 • technika wykonania zabiegu,
 • odpowiednie stężenie środka, zastosowanie odpowiedniej kompresoterapii.

Przygotowania do zabiegu skleroterapii

Sam zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań, podstawą jest odpowiednia diagnostyka, czyli wykonanie USG metodą Dopplera. Ma on wpływ na decyzje dotyczące skleroterapii – zastosowanej metody, czy wymaganej liczby powtórzeń.

Pończochy uciskowe — czym są i jak prawidłowo ich używać?

Skleroterapia – przebieg zabiegu

Sam zabieg skleroterapii trwa około 20 lub 30 minut i nie wymaga znieczulenia. Lekarz odkaża skórę, a następnie wkłuwa się do żylaka i gdy wypłynie z niego krew, zakłada na igłę strzykawkę z lekiem i powietrzem. Ważne jest, że lekarz najpierw wstrzykuje powietrze, aby oczyścić żyłę z krwi, a dopiero później następuje wstrzyknięcie leku. Cały zabieg wykonuje się w określonej  kolejności – od największych widocznych naczyń.

Skleroterapia – po zabiegu

Jak postępować po skleroterapii? O dokładnych zaleceniach po zabiegu decyduje lekarz. Może to być na przykład stosowanie pończochy uciskowej, czy wykonanie krótkiego spaceru. Natomiast zalecenia, które są obowiązkowe po każdym leczeniu skleroterapii to ograniczenie wysiłku fizycznego oraz unikanie gorących kąpieli.

Jak długo nosić pończochy w przypadku leczenia większych naczyń? Wyroby uciskowe należy nosić przez siedem do nawet 30 dni po zabiegu.

Kobietę w bardzo wysokich szpilkach bolą nogi

Skleroterapia – efekty

Jak długo czeka się na efekty skleroterapii? To zależy od tego, jakie zmiany są leczone za pomocą tej metody – czy są to duże, bardziej rozległe zmiany, czy mniejsze oraz w jakim miejscu skleroterapia jest stosowana.

Po leczeniu większych żylaków najczęściej występują przebarwienia, które mogą się goić nawet do roku. W przypadku mniejszych naczyń trzeba pamiętać, że zabieg skleroterapii robi się w seriach powtarzanych – wtedy można uzyskać optymalny efekt, który może być widoczny po 8-12 tygodniach od wykonania ostatniego zabiegu.

 

Skutki uboczne skleroterapii

Najczęściej występujące powikłania po zabiegu skleroterapii to:

 • przebarwienia (szczególnie przy skleroterapii na dużych żyłach),
 • krwiaki i siniaki,
 • miejscowe zapalenie żyły.

Poważniejsze powikłania, które występują rzadko, ale wymagają pilnego zgłoszenia się do lekarza to:

 • zakrzepica żył głębokich,
 • reakcje alergiczne,
 • miejscowa martwica skóry,
 • owrzodzenia,
 • zaburzenia widzenia oraz zawroty głowy.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Przeciwwskazania, jakie wykluczają daną osobę z przeprowadzenia zabiegu to:

 • uczulenie na środek, który jest podawany w skleroterapii,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • infekcje w obszarze zabiegowym,
 • ciąża.

Skleroterapia – cena zabiegu

Cena za jeden zabieg waha się od 200 do 600 zł i jest zależna od tego, jak dużo preparatu trzeba zużyć. Koszt zabiegu nie jest zależny od wielkości żyły czy rozległości zmian. Niestety, skleroterapia na NFZ nie jest wykonywana, za zabieg musimy zapłacić. Są jednak wyjątki – jeśli klinika wykonująca skleroterepię ma podpisany kontrakt z NFZ, bezpłatne wykonanie zabiegu może być możliwe, o ile lekarz wskaże tę formę leczenia. W pozostałych sytuacjach, podobnie jak laserowe usuwanie żylaków, nie podlega refundacji. Bezpłatnie pozbędziemy się żylaków jedynie inwazyjnie.

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3217733/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036277/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036277/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK72785/
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Szorty - kto powinien je nosić? / pexels

Zastanawiasz się, czy masz odpowiednie nogi do założenia szortów? Psycholożka Agata Głyda wymienia, kto powinien je nosić

Zamykanie naczynek na twarzy i nogach

Zamykanie naczynek – na twarzy i nogach

Rajstopy w sprayu – jak używać, które wybrać i gdzie kupić?

Masaż limfatyczny- jak wygląda i co daje?

Podologia – co to jest? Kiedy odwiedzić podologa?

masaż twarzy

Drenaż limfatyczny – co to jest, efekty, przeciwwskazania

Kobiece nogi z tatuażami

W jaki sposób poradzić sobie z łatwo powstającymi siniakami? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna

Pękające naczynka na udach i łydkach – jak się ich pozbyć

Usuwanie pieprzyków — dowiedz się, kiedy należy skorzystać z zabiegu usuwania pieprzyków

Usuwanie pieprzyków – wskazania i przeciwwskazania

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

Kobieta siedząca przy biurku

„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach

Zadbane nogi na lato

Używasz osobnego ręcznika do twarzy? Eksperci portalu Czytamy Etykiety wyjaśniają, dlaczego to tak ważne

Używasz osobnego ręcznika do twarzy? Eksperci portalu Czytamy Etykiety wyjaśniają, dlaczego to tak ważne

Koreańska pielęgnacja – na czym polega? Jakie kosmetyki koreańskie warto kupić?

Pady do depilacji - hit czy hit? Eksperci portalu Czytamy Etykiety wyjaśniają, czy nam pomogą, czy bardziej zaszkodzą

Pady do depilacji – hit czy hit? Eksperci portalu Czytamy Etykiety wyjaśniają, czy nam pomogą, czy bardziej zaszkodzą

Mocny brzuch od A do Z. Spróbuj ćwiczeń z Kasią Bigos

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Najlepsze ćwiczenia na podbródek

Maseczka drożdżowa – jak ją wykonać i jak jej używać

Multimasking - na czym polega? / pexels

Multimasking – mało popularny sposób na oczyszczoną i promienną cerę. Co warto o nim wiedzieć?

„To Wasze piersi i Wasz stanik. Możecie go po prostu przestać zakładać!”- proponuje Joanna Pachla, blogerka

Kobieta leży na trawie wśród kwiatów

Czapki z głów! Jak pielęgnować włosy, by przygotować je na lato?

Złap balans. Wypróbuj trening, który świetnie wzmocni i uelastyczni ciało

78-letnia Lauren Hutton po raz kolejny udowodniła, że wiek to tylko liczba! Wystąpiła w zachwycającej sesji topless

78-letnia Lauren Hutton w zachwycającej sesji topless! Po raz kolejny udowodniła, że wiek to tylko liczba

Sauna do twarzy – efekty i domowe sposoby. Jak zrobić parówkę w domu?

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Gencjana - na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Gencjana – na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania. Jak zrobić masaż?

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Czerwone policzki cię wykańczają? Mamy na to sposób

Czerwone policzki – przyczyny, jak pozbyć się rumieńców?

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

Kwas hialuronowy

5 właściwości kwasu hialuronowego, które powinnaś znać

Sauna – zalety. Co daje sauna, na co pomaga? Działanie sauny

Po co mężczyźnie sutki?

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

×