Przejdź do treści

Jak ujędrnić skórę na brzuchu? Domowe metody i ćwiczenia

Jak ujędrnić skórę na brzuchu? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obwisła skóra na brzuchu jest najczęściej następstwem fizjologicznego procesu starzenia się skóry. Może się także pojawić po kuracji odchudzającej, gdy rozciągnięta nie obkurczy się w wystarczającym stopniu. Czynnikiem sprzyjającym nieestetycznemu wyglądowi skóry brzucha jest także siedzący tryb życia. Ponadto wiele kobiet nie jest zadowolonych z tego, jak wygląda brzuch po porodzie. Jak ujędrnić skórę na brzuchu? Oto najskuteczniejsze sposoby na poprawę wyglądu brzucha. 

Skąd się bierze obwisły brzuch? 

Przyczyną niezadowolenia z wyglądu brzucha może być kumulacja tkanki tłuszczowej, a także nadmiar skóry na brzuchu. Cienka, rozciągnięta i luźna skóra na brzuchu może być konsekwencją ciąży, odchudzania czy starzenia. 

  • Obwisła skóra po odchudzaniu

Skóra po odchudzaniu zazwyczaj jest rozciągnięta, co wynika z jej dostosowania się do większych obwodów ciała. Jeśli utrata kilogramów następuje szybko – skóra może nie zdążyć się obkurczyć. Wiotkości skóry sprzyja także brak odpowiedniej jej pielęgnacji w trakcie kuracji odchudzającej. Podczas odchudzania zalecane jest stosowanie kosmetyków ujędrniających, regularne wykonywanie ćwiczeń i masaży. Istotna jest także właściwa dieta, bogata w kwasy omega 3, witaminy z grupy B czy białko. Te składniki diety zapewniają skórze elastyczność, a ich brak może skutkować wiotkością skóry.  

  • Obwisła skóra jako oznaka starzenia

Zwisający brzuch może być konsekwencją starzenia się skóry. Wraz z upływem lat zmniejsza się synteza kolagenu, a to oznacza, że skóra staje się coraz cieńsza. Osłabieniu struktury skóry towarzyszy jej wiotkość. Skóra starzeje się szybciej pod wpływem takich czynników jak: 

  •  ekspozycja na słońce 
  •  palenie papierosów  
  •  niewłaściwie zbilansowana dieta 
  •  brak aktywności fizycznej. 

 

Obwisły brzuch po porodzie 

Obwisła skóra na brzuchu po ciąży jest konsekwencją nadmiernego jej rozciągnięcia. Na przestrzeni kilku miesięcy znacznie zwiększa się obwód brzucha, co powoduje silne rozciąganie skóry. Także mięśnie brzucha stają się bardziej wiotkie. Wszystko to sprawia, że zwisający brzuch po ciąży nie należy do rzadkości. To, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie zależy od takich czynników jak: 

  • wyjściowy stan skóry 
  • predyspozycje osobnicze 
  • pielęgnacja skóry podczas ciąży 
  • ilość dodatkowych kilogramów w czasie ciąży. 

 

Zabiegi pielęgnacyjne po ciąży / istock

Domowe sposoby na obwisły brzuch 

Poprawę wyglądu brzucha można uzyskać dzięki domowej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie ma codzienne aplikowanie odpowiednich kosmetyków. Skóra po odchudzaniu czy po ciąży doskonale reaguje na kosmetyki zawierające takie związki aktywne jak: 

  •  kwas hialuronowy 
  •  nienasycone kwasy tłuszczowe 
  •  kofeina 
  •  kolagen 
  • koenzym Q10 
  • witamina A 
  • wyciąg z zielonej herbaty. 

Można także samodzielnie przygotować kosmetyk ujędrniający, np. mieszając dwie łyżki mielonej kawy, dwie łyżki cukru oraz dwie łyżki oleju kokosowego. Taki peeling można wykonywać dwa razy w tygodniu. Jak jeszcze uelastycznić skórę na brzuchu? Należy pamiętać o przyjmowaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie i wzbogaceniu diety w ryby, chude mięsa, orzechy, warzywa czy kasze. 

 

Ćwiczenia na obwisły brzuch i masaże 

Ujędrnienie skóry na brzuchu możliwe jest dzięki odpowiednim masażom i ćwiczeniom. Mają one na celu usprawnienie procesu spalania tkanki tłuszczowej, a także wzmocnienia struktury skóry i mięśni brzucha. Niezbędna jest systematyczność – masaże brzucha można wykonywać codziennie, a ćwiczenia zaleca się wykonywać trzy razy w tygodniu. 

Przykładowe ćwiczenia na brzuch to: 

  •  deska (plank) 
  •  brzuszki tradycyjne, skośne, z uniesionymi nogami 
  •  sprint w miejscu 
  •  skręty tułowia w pozycji stojącej 
  • przyciąganie kolana do przeciwstawnego łokcia w pozycji leżącej 
  • unoszenie bioder w pozycji leżącej na boku, w podporze na łokciu 

Doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń są masaże. Można je wykonywać podczas aplikacji kosmetyku ujędrniającego. Bardzo dobre efekty ujędrniające przynosi szczotkowanie na sucho. Polega ono na wykonaniu masażu skóry brzucha specjalną szczotką z naturalnego włosia.  

 

kobieta wykonuje ćwiczenie plank

Jak ujędrnić skórę na brzuchu? Najlepszy zabieg na brzuch po ciąży 

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby pozbyć się obwisłej skóry na brzuchu są zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków nie jest konieczne wykonywanie niezwykle inwazyjnego zabiegu plastyki brzucha. Obecnie medycyna estetyczna oferuje minimalnie inwazyjne lub całkowicie nieinwazyjne zabiegi. Pozwalają one na zredukowanie ilości tkanki tłuszczowej, a także wzmocnienie struktury skóry czy pozbycie się rozstępów. Jak ujędrnić skórę brzucha przy pomocy profesjonalnych zabiegów? Oto kilka skutecznych propozycji. 

  • Endermologia na brzuch 

Endermologia to profesjonalny masaż skóry i tkanki podskórnej. Wykonywany jest przy pomocy specjalnej głowicy, która zasysa fałd skórny i masuje go. Taki głęboki masaż pozwala na pobudzenie krążenia krwi i limfy. Komórki są lepiej dotlenione i odżywione, co przekłada się na lepszy wygląd skóry. Ponadto taki mechaniczny masaż skóry pobudza syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się bardziej gęsta i jędrna. Najlepsze efekty można uzyskać wykonując serię kilkunastu zabiegów, raz lub dwa razy w tygodniu. 

 

Endermologia / istock
  • Radiofrekwencja mikroigłowa na brzuch 

Zabieg radiofrekwencji to doskonała odpowiedź na pytanie „jak pozbyć się skóry na brzuchu”. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry igiełkami, które emitują falę radiową. Głębsze warstwy skóry są podgrzewane do temperatury 45-60 stopni. Uzyskany zostaje efekt obkurczenia włókien kolagenowych i pobudzenia syntezy nowego kolagenu. Skóra staje się dzięki temu bardziej jędrna i gładka. Zalecane jest wykonanie 3-6 zabiegów co 3-4 tygodnie. 

  • HIFU i Accent Prime na brzuch 

Accent Prime i HIFU to całkowicie nieinwazyjne zabiegi ujędrniające brzuch, nie wymagające przerwania ciągłości skóry. Podczas zabiegu HIFU głowica przykładana do skóry emituje wysokoskoncentrowaną falę ultradźwiękową, która podgrzewa tkankę podskórną do 65 stopni i obkurcza włókna kolagenowe. Zabieg działa silnie ujędrniająco. Z kolei Accent Prime umożliwia jednoczesne zmniejszenie miejscowych depozytów tkanki tłuszczowej, jak i ujędrnienie skóry podczas jednego zabiegu. Jest to możliwe dzięki połączeniu technologii ciepłych i zimnych ultradźwięków oraz fali radiowej. W przypadku HIFU wystarczy jednorazowe wykonanie procedury, a Accent Prime warto powtórzyć 3-6 razy. 

 

Bibliografia: 

  1. Podstawy medycyny estetycznej pod red. Andrzeja Przylipiaka; Białystok, 2014 
  2. Ignaciuk A., Techniki iniekcyjne w zabiegach medycyny estetycznej; Urban&Partner, 2019 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: