Przejdź do treści

Masaż tantryczny – czym jest, przebieg, efekty, szkolenie

Masaż tantryczny - czym jest, przebieg, efekty, szkolenie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż tantryczny jest metodą pracy z dotykiem i oddechem, która ma na celu rozwój zmysłowy oraz emocjonalny, a także polepszenie kontaktu z własnym ciałem i jego pełną akceptację. Zabieg znajduje się w ofercie wielu gabinetów masażu oraz SPA. Tajniki tej metody możemy poznać na szkoleniach masażu tantrycznego dla osób indywidualnych lub dla par.

Co to jest masaż tantryczny?

Masaż tantryczny jest rodzajem pracy z dotykiem, której idea zaczerpnięta została ze starożytnej tradycji hinduistycznej i buddyjskiej. Podczas zabiegu masowaniu podlega całe ciało, zazwyczaj ze szczególnym uwzględnieniem miejsc intymnych.

Co często podkreślane przez instruktorów masażu tantrycznego, nie jest on tym samym co masaż erotyczny, którego celem jest osiągnięcie orgazmu przez stymulację narządów płciowych. W masażu tantrycznym chodzi natomiast przede wszystkim o rozwój – m.in. w kontekście umiejętności odczuwania zmysłowego i emocjonalnego, koncentrowania się na chwili obecnej, przestawiania się na bycie zamiast działania.

Jeśli chcemy wypróbować masaż tantryczny, możemy skorzystać z usług profesjonalisty w gabinetach masażu. Zabiegi zazwyczaj dostępne są zarówno w wersji indywidualnej dla kobiet i mężczyzn, jak i w wersji dla par. Alternatywą dla osób, które pragną dokładniej zgłębić zasady tej metody jest udanie się na szkolenie z masażu tantrycznego. Umiejętności zdobyte podczas kursu można następnie z powodzeniem wykorzystywać do wykonywania masażu tantrycznego w domu.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Jak przebiega masaż tantryczny?

To, jak przebiega masaż tantryczny przeprowadzany przez specjalistę w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju zabiegu. Opiera się on jednak zawsze na stymulowaniu obszaru całego ciała z wykorzystaniem różnych technik dotyku.

Zazwyczaj masaż rozpoczyna się od tylnej części ciała, a następnie przechodzi do przedniej. Elementem dalszej części zabiegu często jest tantryczny masaż yoni (masaż kobiecych narządów płciowych) lub tantryczny masaż lingama (masaż męskich narządów płciowych).

Warto tutaj zaznaczyć, że masaż nie musi obejmować intymnych części ciała – zawsze powinien odbywać się z poszanowaniem granic określonych przez osobę, która go otrzymuje. W rozmowie z masażystą, która odbywa się na ogół przed rozpoczęciem zabiegu poinformuj go, jeśli wolisz, by zabieg nie obejmował określonego obszaru. Pamiętaj, żeby zakomunikować również w trakcie masażu, jeśli nie czujesz się komfortowo z zastosowanymi technikami.

Masaż tantryczny wykonywany jest z wykorzystaniem olejków (mogą nimi być lekko podgrzane naturalne oleje roślinne, np. oliwa z oliwek lub olej kokosowy). W czasie zabiegu masażysta może również używać dodatkowo innych pomocy, np. gorących i zimnych okładów, kamieni, piórek, tkanin, olejków eterycznych.

Podczas wykonywania masażu tantrycznego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad przyświecających tej technice, ukierunkowanej zarówno na rozwój cielesny, jak i duchowy:

 • nieomijanie żadnego z obszarów ciała, ale zawsze z poszanowaniem osobistych granic,
 • otwarcie się na doznania i odczuwane emocje, bez ich wypierania i bez nastawienia na uzyskanie określonych wrażeń,
 • zachowanie koncentracji i uważności,
 • obserwacja reakcji ciała osoby masowanej, bez poddawania ich ocenie,
 • brak pośpiechu, poświęcenie dużej ilości czasu na każdy z elementów masażu,
 • świadoma praca z oddechem,
 • w przypadku masażu wykonywanego przez pary: chęć do dawania przyjemności bez oczekiwania tego samego w zamian oraz zdolność do jej otrzymywania bez uczucia, że trzeba się za to zrewanżować.

Istotnym elementem przeprowadzania masażu tantrycznego jest zadbanie o wprowadzenie relaksującej atmosfery, np. przy wykorzystaniu świeczek, muzyki, zapachów, odpowiedniej temperatury otoczenia. Zapewnienie długiej przestrzeni czasowej bez „rozpraszaczy”, np. w postaci włączonego telefonu, to jeden z warunków pełnego skorzystania z efektów masażu tantrycznego.

Efekty masażu tantrycznego

Jakie korzyści mogą płynąć z masażu tantrycznego?

 • poprawa kontaktu z własnym ciałem, nabywanie umiejętności słuchania sygnałów, które z niego płyną,
 • poprawa akceptacji ciała, wzmocnione poczucie własnej wartości,
 • odstresowanie, głęboki relaks,
 • rozluźnienie ciała i uwolnienie od napięć,
 • w przypadku masażu tantrycznego dla par – pogłębienie relacji, zdobycie większego zrozumienia dla drugiej osoby,
 • nauka pracy z pojawiającymi się emocjami, również tymi trudnymi i często wypieranymi, jak strach czy wstyd,
 • poprawa życia seksualnego,
 • pomoc w rezygnacji z wyuczonych schematów i wzorców, zwiększenie otwartości na nowe doświadczenia.
Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Gdzie dostępne są masaże tantryczne?

Masaż tantryczny można otrzymać w wielu gabinetach masażu. Bogatą ofertę zabiegów przeprowadzanych z wykorzystaniem tej metody znajdziemy przede wszystkim w dużych miastach Polski, m.in. Warszawie i Wrocławiu. Masaż tantryczny bywa też dostępny w hotelach ze SPA.

Jeśli w naszej miejscowości zabiegi nie są przeprowadzane, możemy skorzystać z odbywających się w różnych zakątkach kraju szkoleniach wyjazdowych. W czasie kilkudniowych warsztatów nauczymy się podstaw tego, jak wykonywać masaż tantryczny (np. w parach).

 

Bibliografia:

 1. Plancke C., Bodily intimacy and ritual healing in women’s tantric retreats, Journal of Anthropological Medicine, 27(3): 285-299, 2020.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: