Przejdź do treści

„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek. W czasie kwarantanny są naszymi superbohaterkami” – zauważa Kaya Szulczewska

kobieta odwrocona tyłem
„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek. W czasie kwarantanny są naszymi superbohaterkami” – zauważa Kaya Szulczewska / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dlaczego podczas mycia wypada najwięcej włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
Dlaczego podczas mycia wypada najwięcej włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
Olejek kamforowy – właściwości, stosowanie, cena
Zabiegi na twarz – jakie wybrać? Cztery najpopularniejsze
Hula-hop – efekty, ćwiczenia, czy jest dla każdego?
Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni

„Idealne” pośladki są tak rzadkie jak jednorożce, stwierdza Kaya Szulczewska w swoim najnowszym wpisie na Instagramie. „Ciałopozytywna aktywistka” apeluje, byśmy nie goniły za lansowanym w mediach wzorem „odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca”.  Stwierdza: „Nie ma po co nie lubić swoich pośladków”.

Kaya Szulczewska: „Nie ma po co nie lubić swoich pośladków”

„Pupy! Zwykle widzimy je wypięte, w korzystnym świetle, a do tego wiele celebrytek, do czego wyjątkowo rzadko się przyznają, ma modelowane w ten czy inny sposób zadki. Przez to utrwalamy w sobie obraz nierealistycznej pupy, być może patrząc przez to na swoją z dezaprobatą. Przestańmy! Nie ma po co nie lubić swoich pośladków!”

W ten sposób swój najnowszych wpis na Instagramie rozpoczyna Kaya Szulczewska. Założycielka profilu „Ciałopozytyw” zauważa, że problem nie jest wyssany z palca, bo wiele kobiet ma zaburzone postrzeganie własnych kształtów. W dużej mierze jest to wynik promowanych w mediach tradycyjnych i społecznościowych „ideałów”:

„Kiedy prawie dwa lata temu robiłam galerię dotyczącą pup, wiele dziewczyn pisało, że nie lubią swojej. Małe pupy powinny być większe, większe mniejsze, te średnie bardziej sterczące, te sterczące bardziej gładkie, te gładkie okrąglejsze, okrąglejsze – mniejsze itd… Szło dostać zwrotu głowy” – pisze Szulczewska. I dodaje: „Okazało się, że ciężko sobie w kwestii pupy dogodzić, bo w mediach grasuje mit szczupłych nóżek i odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca, zakończonej extra slim talią, ale oczywiście bez kości biodrowych”.

Szulczewska pisze, że w pewnym momencie warto spojrzeć na sytuację trzeźwo, nie pozwalając sobie na manipulowanie naszymi wyobrażeniami na temat pożądanego wyglądu. Bo być może zabrzmi to banalnie, ale pozostaje prawdą: ideał w realnym świecie jest trudno osiągalny:

„Śmiem mniemać, że takie pupy są jak jednorożce, ale oczywiście wszystko da się zrobić, jak się odpowiednio zapłaci w salonie chirurgii kosmetycznej czy agencji graficznej”.

Dlatego też aktywistka wzywa do tego, byśmy zerwały z gonieniem za niedoścignionym wzorem:

„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek, czy są pryszczate, czy odstają, czy są płaskie, czy wiszą, czy sterczą, czy mają włosy, czy błyszczą, czy mają skórkę pomarańczową, czy są w kanonie czy nie! Skończmy z samozawstydzaniem, puszczajmy też mimo uszu docinki innych na temat wielkości, kształtu czy innych rzekomych mankamentów”.

„Promowanie nierealistycznych wizji ludzkiego ciała oddziałuje na nas wszystkich, bez względu na to, jak wyglądamy, ile mamy lat i z jaką płcią się identyfikujemy” – mówią założycielki grupy Ciałopozytywka

W czasie epidemii twoja pupa stała się superbohaterką

Kaya Szulczewska zauważa, że „miejsce, w którym kończą się plecy” nie tylko nie powinno być powodem do kompleksów, wstydu, niezadowolenia. Wręcz odwrotnie – epidemia koronawirusa i przymus społecznej izolacji w pewnym momencie doprowadziły do przewrotnej sytuacji, w której siedzenie na pupie zyskało większą wartość od działania:

„Ustalamy sobie jedno – wszystkie pupy są ok, dobrze, że są serio. Przede wszystkim możemy na nich siedzieć, a podczas kwarantanny stają się naszymi superbohaterkami i to właśnie dzięki nim z hasłem ‘siedź na dupiee’ możemy ratować świat przed pandemią koronawirusa”.

W związku z powyższym, aktywistka apeluje:

„Niech zatem wasze pupencje rosną w siłę! W siłę, nie w wygląd, bo silne i w miarę zdrowe są podstawą do noszenia ciała, do siedzenia, podnoszenia i wielu innych ważnych czynności, często nawet miłych i pożytecznych”.

Kaya Szulczewska o bodyshamingu: "to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi". Jak z nim walczyć?

Ciałopozytyw – Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska jest założycielką Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce.

Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia, które pokazują ciała nie mieszczące się w kanonie, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała.

View this post on Instagram

Pupy! Zwykle widzimy je wypięte, w korzystnym świetle, a do tego wiele celebrytek, do czego wyjątkowo rzadko się przyznają ma modelowane w ten czy inny sposób zadki. Przez to utrwalamy w sobie obraz nierealistycznej pupy, być może patrząc przez to na swoją z dezaprobatą. Przestańmy! Nie ma po co nie lubić swoich pośladków! Kiedy prawie dwa lata temu robiłam galerię dotyczącą pup, wiele dziewczyn pisało, że nie lubią swojej. Małe pupy powinny być większe , większe mniejsze, te średnie bardziej sterczące, te sterczące bardziej gładkie, te gładkie okrąglejsze, okrąglejsze mniejsze itd… Szło dostać zwrotu głowy ??. Okazało się, że ciężko sobie w kwestii pupy dogodzić, bo w mediach grasuje mit szczupłych nóżek i odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca, zakończonej extra slim talią, ale oczywiście bez kości biodrowych. ?‍♀️ Śmiem mniemać, że takie pupy są jak jednorożce, ale oczywiście wszystko da się zrobić jak się odpowiednio zapłaci w salonie chirurgii kosmetycznej czy agencji graficznej. ? Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek, czy są pryszczate, czy odstają, czy są płaskie, czy wiszą, czy sterczą, czy mają włosy, czy błyszczą, czy mają skórkę pomarańczową, czy są w kanonie czy nie! Skończmy z samozawstydzaniem, puszczajmy też mimo uszu docinki innych na temat wielkości, kształtu czy innych rzekomych mankamentów. Ustalamy sobie jedno – wszystkie PUPY SĄ OK, dobrze, że są serio. Przedewszystkim możemy na nich siedzieć, a w te kwarantanne stają się naszymi superbohaterkami i to właśnie dzięki nim z hasłem siedź na dupie możemy ratować świat, przed pandemią koronawirusa. ? Niech zatem wasze pupencje rosną w siłę! W siłę nie w wygląd, bo silne i w miarę zdrowe są podstawą do noszenia ciała, do siedzenia, podnoszenia i wielu innych ważnych czynności, często nawet miłych i pożytecznych. ?♥️ _______________________ Jeśli w kolażu jest twoja pupa i chcesz bym Ciebie oznaczyła pisz priv. Zdjęcia z archiwum @cialopozytyw (czyli skasowanego starego konta).

A post shared by CIAŁOPOZYTYW *Kaya Szulczewska (@cialopozytyw_polska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kate Winslet nie zgodziła się na usunięcie z serialu scen, na których widać jej "wystający brzuch"

Kate Winslet nie zgodziła się na usunięcie z serialu scen, na których widać jej „wystający brzuch”. Reżyser chciał przedstawić ją w „bardziej korzystnym świetle”

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska: kobiece ciało jest uprzedmiotowione, postrzega się je jako dekorację [WIDEO]

Skinny-shaming

„Łatwo się mówi, jak się jest szczupłym”? Bzdura. Dietetyczka o skinny-shamingu

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska: Wokół krwi menstruacyjnej krąży mnóstwo mitów. Mówi się, że jest toksyczna i przenosi zarazki [WIDEO]

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska: Bycie w kanonie to kolejny etat kobiet. Wymusza się to od nas [WIDEO]

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska: wiele osób neguje, że PMS w ogóle istnieje. Ja pokazuję, że to jest normalne [WIDEO]

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska: dużo dziewczyn mówi mi, że gdy się nie ogolą, czują się tak, jakby były brudne [WIDEO]

Billie Eilish

Billie Eilish odpowiada na krytykę odnośnie swojej wagi: tak właśnie wyglądam

Kaya Szulczewska

Czym różni się body positive od body neutrality? Wyjaśnia Kaya Szulczewska [WIDEO]

Emma Corrin pozuje na okładce magazynu z nieogolonymi pachami. "Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby owłosienie ciała u kobiet stało się normalne"

Emma Corrin pozuje na okładce magazynu z nieogolonymi pachami. „Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby owłosienie ciała u kobiet stało się normalne”

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska o hejcie za owłosione ciało: Ludzie wyzywają mnie od goryli i małp. Mówią, że przynoszę wstyd rodowi kobiet [WIDEO]

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska: Kobiety nie wiedzą, jak wyglądają piersi. Jest mnóstwo stereotypów na ich temat [WIDEO]

Drew Barrymore: Chrzanić operacje plastyczne! Wolałabym wyglądać jak stare, zramolałe psisko, niż tak się torturować

“Przejmij kontrolę nad swoim ciałem, a przejmiesz kontrolę nad swoim życiem”. Psychodietetyczka tłumaczy, dlaczego hasło Ewy Chodakowskiej jest fatalne

Psychodietetyczka tłumaczy, dlaczego „motywujące” hasła Ewy Chodakowskiej są fatalne

„Pomyśl, zanim powiesz”. W ciałopozytywnej kampanii modelki plus size mówią o szacunku i akceptacji dla każdego człowieka

pokaz Versace, modelki plus size

Na pokazie Versace po raz pierwszy w historii wystąpiły modelki o niestandardowych wymiarach

Lizzo, okładka Vogue

Lizzo pierwszą czarnoskórką kobietą plus size na okładce „Vogue’a”: „Nasz czas nadszedł!”

Patrycja Kujawa odmówiła uszycia sukienki powyżej rozmiaru 38. Teraz odpowiada na zarzuty fatshamingu

Patrycja Kujawa odmówiła uszycia sukienki powyżej rozmiaru 38. Teraz odpowiada na zarzuty o fatshaming

"Mam dość tego, że w kółko wałkuje się temat wspierania i bronienia osób grubych kosztem ludzi chudych". Blogerka ma ważny apel do nas wszystkich

„Mam dość tego, że w kółko wałkuje się temat wspierania i bronienia osób grubych kosztem ludzi chudych”. Blogerka ma ważny apel do nas wszystkich

Joanna Jaworska: Nikt nie ma prawa oceniać cię za to, że przytyłaś, bo to serio nic złego. Czasem to sygnał, że w naszym życiu jest lepiej

Joanna Jaworska: Nikt nie ma prawa oceniać cię za to, że przytyłaś, bo to serio nic złego. Czasem to sygnał, że w naszym życiu jest lepiej

"It`s not about hair". Świetna akcja Polek, które normalizują kobiece owłosione ciała!

„It`s not about hair”. Świetna akcja Polek, które normalizują kobiece owłosione ciała!

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej

„Z niedoskonałościami możesz być zdrowa i sprawna”. Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Lipodemia — sprawdź, czym jest choroba grubych nóg, jakie ma objawy i jak się ją leczy

Lipodemia – co to jest, przyczyny, objawy i leczenie

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Po co mężczyźnie sutki?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Ochota na masaż? Sprawdź jaki rodzaj masażu wybrać

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł