Przejdź do treści

Śluz ślimaka – właściwości. Działanie kremu ze śluzem ślimaka

Tekst o właściwościach i zastosowaniach śluzu ślimaka. Na zdjęciu: Kobieta nakłada krem na swoją twarz - HelloZdrowie
Śluz ślimaka - właściwości. Działanie kremu ze śluzem ślimaka Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krem ze śluzem ślimaka pomaga likwidować zmarszczki, jest pomocny w leczeniu zmian trądzikowych, może ograniczać widoczność przebarwień i zwiększać elastyczność skóry. Te wszystkie jego właściwości spowodowały, że stał się popularny. Co jeszcze sprawia, że tak chętnie sięgamy po kosmetyki ze śluzem ślimaka?

Jak odkryto właściwości śluzu ślimaka?

Śluz brunatnego ślimaka ogrodowego Helix aspersa Muller początkowo stosowano do leczenia i pielęgnacji skóry. W starożytnej Grecji Hipokrates nakładał śluz ze ślimaka na owrzodzenia i rany. Używali go również mieszkańcy Afryki i obu Ameryk. W latach 80. XX w., w Chile ponownie zainteresowano się tym naturalnym składnikiem. W 1995 roku powstał pierwszy krem ze śluzem ślimaka. Natomiast w 2006 roku standaryzowany filtrat ze śluzu ślimaka (snail secretion filtrate) oficjalnie wpisano do rejestru INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Ten składnik stał się sławny na całym świecie dzięki modzie na stosowanie koreańskiej pielęgnacji skóry.

Śluz ślimaka – w jaki sposób jest otrzymywany?

Lekarz z Chile, Fernando Bascunan Ygualt, w latach 80. XX wieku postanowił lepiej poznać właściwości śluzu ze ślimaka. Kryptozynę, czyli wartościowy śluz ślimaka otrzymuje się z żywych, zdrowych zwierząt. Muszą to być ślimaki hodowlane. Powinny mieć odpowiednią przestrzeń do poruszania się i do jedzenia roślin. Pobieranie śluzu od ślimaków średnio zajmuje kilka dni. Ślimaki oczyszczają się i wytwarzają kryptozynę. Cały proces nie jest szkodliwy ani bolesny dla zwierząt. Jeden mięczak jest w stanie wydzielić około łyżeczki śluzu. Aby wyprodukować krem ze śluzem ślimaka, trzeba go zebrać od trzech osobników.

Jest z tym składnikiem pewien problem. Chociaż mięczaki nie czują bólu przy jego pobieraniu, to mogą wydzielać wtedy szkodliwe dla człowieka toksyny. Dlatego po pobraniu kryptozyny ślimaki przenosi się do parku hodowlanego i daje się im dwa tygodnie na regenerację. Kryptozyna nie jest składnikiem, który można bezpośrednio dodać do kremu do twarzy – należy ją oczyścić i poddać obróbce. Wtedy stanie się filtratem ze śluzu ślimaka.

Obecnie trwają intensywne badania nad nowymi sposobami pozyskiwania śluzu ze ślimaka.

kobieta z zamkniętymi oczami

Krem ze śluzem ślimaka – jakie ma działanie?

Krem zawierający śluz ze ślimaka przyspiesza gojenie się ran, nawilża oraz wzmacnia naskórek. Łagodzi dolegliwości skórne po goleniu, działa pozytywnie w przypadku atopowego zapalenia skóry, a także zmniejsza objawy trądziku. Ma silne właściwości antybakteryjne, dezynfekujące i znieczulające. Śluz ślimaków może zahamować rozwój bakterii Salmonella o nawet 60 proc.

Ponadto krem ze śluzem ślimaka ma właściwości rozjaśniające oraz wyrównujące koloryt skóry. Często występuje w kosmetykach koreańskich. W jego składzie znajduje się kwas glikolowy, gwarantuje on lepsze napięcie, wygładzenie oraz rozświetlenie skóry. Śluz ze ślimaka można spotkać zarówno w kosmetykach profesjonalnych, jak i drogeryjnych.

Krem ze śluzem ślimaka ma potwierdzone badaniami naukowymi właściwości poprawiające ogólny wygląd skóry, jej elastyczności i zmniejszenia widoczności zmarszczek. Wszystko za sprawą znajdującego się w nim kolagenu.

Krem ze śluzem ślimaka – do jakiej cery?

Kremy ze śluzem ślimaka bardzo dobrze natleniają skórę i pomagają w wytwarzaniu się nowych włókien kolagenowych. Właśnie dlatego krem ze śluzu ślimaka jest polecany na takie dolegliwości skórne jak na przykład:

  • blizny (w tym potrądzikowe),
  • rozszerzone naczynka,
  • przebarwienia, widoczne zmarszczki.

Kremy ze śluzem ślimaka to bardzo dobry wybór dla cer dojrzałych, z przebarwieniami, bliznami, zmęczonych, czy poszarzałych. To również odpowiedni kosmetyk dla cer trądzikowych i mieszanych, ponieważ śluz ślimaka pomaga w kontrolowaniu wydzielania sebum. Ma też silne działanie antybakteryjne.

 

Bibliografia:

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017. http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-623398b2-7b61-4a34-a19f-d71682dd4dc0
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia, 2/2012.https://www.researchgate.net/publication/270561701_Kolagen_-_struktura_oraz_zastosowanie_w_kosmetologii_i_medycynie_estetycznej
  3. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014. https://bibliotekanauki.pl/articles/1037802

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?