Przejdź do treści

Sól emska – właściwości i stosowanie w infekcji

Sól emska
Sól emska – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sól emska to jeden z rodzajów soli wykorzystywany w medycynie domowej. Stosowana jest przede wszystkim w infekcji dróg oddechowych i towarzyszącym im objawom, takim jak chrypka, kaszel i problemy z odkrztuszaniem. Na co jeszcze pomaga sól emska? Czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania? Jakie mogą być skutki uboczne stosowania soli emskiej? Gdzie można ją kupić i w jakiej cenie? 

Co to jest sól emska? 

Sól emska, występująca też pod nazwą sól Epsom i Emser Salz, to minerał złożony z siarczanów i chlorków magnezu i węglanu sodu. Substancja wykazuje właściwości pomocne w leczeniu dróg oddechowych – dzięki rozrzedzaniu zalegającej wydzieliny w oskrzelach, ułatwia jej odkrztuszanie. Tym samym skraca uporczywy, mokry kaszel. 

Na co pomaga sól emska? 

Sól emska ma działanie wykrztuśne i alkalizujące, czyli zmniejszające poziom zakwaszenia organizmu. Upłynnia wydzielinę z oskrzeli, dzięki czemu ułatwia jej odkrztuszanie. W domowym leczeniu sól emska zalecana jest do stosowania przy dolegliwościach takich jak: 

  • kaszel; 
  • chrypka; 
  • astma; 
  • zapalenie zatok (jako uzupełnienie farmakoterapii); 
  • refluks. 

Poza infekcjami dróg oddechowych sól emską można stosować jako środek pomocniczy przy bólach mięśni, stawów czy problemach skórnych (trądziku). 

Przeciwwskazania do stosowania soli emskiej 

Przeciwwskazaniami do stosowania soli emskiej są: 

  • nadwrażliwość na któryś składnik preparatu zawierającego sól emską; 
  • zapalenie opłucnej; 
  • niedrożność jelit; 
  • niedociśnienie tętnicze. 

Należy zachować szczególną ostrożność, stosując sól emską u osób z niewydolnością nerek. Długotrwałe stosowanie soli emskiej może powodować wytwarzanie się kamieni nerkowych i zwiększyć ryzyko zakażeń dróg moczowych. 

Kobiety w ciąży przed stosowaniem soli emskiej powinny skonsultować się z lekarzem. 

Przeziębiona kobieta leży w łóżku i leczy się domowymi sposobami

Od jakiego wieku można stosować sól emską? 

Sól emską można stosować już u dzieci powyżej 6 lat. W przypadku dzieci stosowanie soli emskiej należy zawsze skonsultować z pediatrą. 

Skutki uboczne stosowania soli emskiej 

Sól emska może podrażniać błonę śluzową żołądka, co wiąże się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak: 

  • nudności; 
  • wzdęcia; 
  • ból brzucha. 
chłopiec podczas inhalacji

 Jak stosować sól emską? 

Sól emska dostępna jest w wielu postaciach. Tabletki musujące z solą emską należy stosować tak jak pastylki na gardło do ssania – zgodnie ze wskazaniem na ulotce, zazwyczaj 3-5 razy dziennie.  

Sól emską do kąpieli należy rozpuścić w wodzie w ilości zalecanej przez producenta na opakowaniu. Kąpiel z solą emską powinna trwać 15-20 minut, maksymalnie 3 razy w tygodniu. 

Sól emską do picia kupuje się w postaci tabletek lub saszetek. Po rozpuszczeniu preparatu w wodzie należy go natychmiast wypić. W tej postaci sól emską można stosować trzy razy dziennie. 

Gdzie kupić sól emską? 

Sól emska dostępna jest w formie różnych preparatów – pastylek do ssania, tabletek do przygotowania roztworu do picia, soli do kąpieli czy do inhalacji. Kupisz ją w aptece i sklepach ze zdrową żywnością.  

Cena tabletek do ssania z solą emską to kilka – kilkanaście złotych. Sól emska do kąpieli, z której można też zrobić inhalację, kosztuje ok. 7-10 zł za kilogram. 

 

Bibliografa: 

 

  1. Faracik, R. (2020). Dziedzictwo salinarne a współczesna haloterapia w Europie Środkowej. 
  2. Polefka, T. G., Bianchini, R. J., & Shapiro, S. (2012). Interaction of mineral salts with the skin: a literature survey. International journal of cosmetic science, 34(5), 416-423., https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1468-2494.2012.00731.x [dostęp 18.06.2023] 
  3. Rudolf, R. D. (1917). The use of Epsom salts, historically considered. Canadian Medical Association Journal, 7 (12), 1069, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1584988/ [dostęp 18.06.2023]. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.