3 min.
Substancja rakotwórcza w kosmetykach przeciwsłonecznych. Johnson & Johnson wycofuje niektóre produkty ze sprzedaży

Johnson&Johnson wycofuje niektóre produkty przeciwsłoneczne / Zdjęcie: Pexels
Firma Johnson & Johnson podjęła decyzję o wycofaniu kilku produktów do opalania w aerozolu. Powodem było wykrycie w próbkach kosmetyków substancji rakotwórczej – benzenu. Dowiedz się, które konkretnie spraye zostały wycofane i co masz zrobić, jeśli ich używałaś.
Benzen w kosmetykach do opalania
Z oficjalnego komunikatu opublikowanego na stronie internetowej koncernu Johnson & Johnson wynika, że ze sprzedaży zostaną wycofane wszystkie partie pięciu areozolowych produktów przeciwsłonecznych marki Neutrogena i Aveeno. Decyzja o wycofaniu związana jest z wykryciem w próbkach kosmetyków benzenu.
Substancja ta klasyfikowana jest jako czynnik rakotwórczy – potencjalnie może powodować raka, w zależności od poziomu i stopnia narażenia. Jak dowiadujemy się z komunikatu producenta, benzen może być wchłaniany w różnym stopniu przez inhalację, przez skórę i doustnie.
„Chociaż benzen nie jest składnikiem żadnego z naszych produktów przeciwsłonecznych, wykryto go w niektórych próbkach gotowych produktów z filtrem w aerozolu” – informuje koncern.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Produkty wycofane ze sprzedaży
Poniżej przedstawiamy listę wycofanych z rynku produktów do opalania Johnson & Johnson.
Kosmetyki, w których próbkach wykryto benzen to:
- Neutrogena Beach Defense
- Neutrogena Cool Dry Sport
- Neutrogena Invisible Daily defense
- Neutrogena Ultra Sheer
- Aveeno Protect + Refresh
Producent obecnie bada przyczynę zanieczyszczenia kosmetyków i jednocześnie uspokaja: „Codzienna ekspozycja na benzen w tych aerozolowych produktach przeciwsłonecznych na poziomach wykrytych w naszych testach nie powinna powodować negatywnych konsekwencji zdrowotnych”.
Firma Johnson & Johnson w swoim oświadczeniu podkreśla jednak, że ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i powinniśmy ją kontynuować z użyciem innych produktów do opalania.
Zalecenia dla konsumentów
Producent poinformował, że konsumenci powinni przestać używać wskazanych produktów i odpowiednio je zutylizować.
Osoby, które używały zanieczyszczonych kosmetyków, „powinny skontaktować się ze swoim lekarzem, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości, pytania lub napotkali jakiekolwiek problemy zdrowotne związane ze stosowaniem tych produktów” – zaleca koncern.
Działania niepożądane lub problemy z jakością występujące podczas używania wycofanych produktów można zgłaszać do programu zgłaszania zdarzeń niepożądanych FDA MedWatch Adverse Event Reporting w trybie online, pocztą tradycyjną lub faksem.
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022