Przejdź do treści

Substancja rakotwórcza w kosmetykach przeciwsłonecznych. Johnson & Johnson wycofuje niektóre produkty ze sprzedaży

Johnson&Johnson wycofuje niektóre produkty przeciwsłoneczne
Johnson&Johnson wycofuje niektóre produkty przeciwsłoneczne / Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Firma Johnson & Johnson podjęła decyzję o wycofaniu kilku produktów do opalania w aerozolu. Powodem było wykrycie w próbkach kosmetyków substancji rakotwórczej – benzenu. Dowiedz się, które konkretnie spraye zostały wycofane i co masz zrobić, jeśli ich używałaś.

Benzen w kosmetykach do opalania

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego na stronie internetowej koncernu Johnson & Johnson wynika, że ze sprzedaży zostaną wycofane wszystkie partie pięciu areozolowych produktów przeciwsłonecznych marki Neutrogena i Aveeno. Decyzja o wycofaniu związana jest z wykryciem w próbkach kosmetyków benzenu.

Substancja ta klasyfikowana jest jako czynnik rakotwórczy – potencjalnie może powodować raka, w zależności od poziomu i stopnia narażenia. Jak dowiadujemy się z komunikatu producenta, benzen może być wchłaniany w różnym stopniu przez inhalację, przez skórę i doustnie.

„Chociaż benzen nie jest składnikiem żadnego z naszych produktów przeciwsłonecznych, wykryto go w niektórych próbkach gotowych produktów z filtrem w aerozolu” – informuje koncern.

Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało! /fot.Pexels

Produkty wycofane ze sprzedaży

Poniżej przedstawiamy listę wycofanych z rynku produktów do opalania Johnson & Johnson.

Kosmetyki, w których próbkach wykryto benzen to:

  • Neutrogena Beach Defense
  • Neutrogena Cool Dry Sport
  • Neutrogena Invisible Daily defense
  • Neutrogena Ultra Sheer
  • Aveeno Protect + Refresh

Producent obecnie bada przyczynę zanieczyszczenia kosmetyków i jednocześnie uspokaja: „Codzienna ekspozycja na benzen w tych aerozolowych produktach przeciwsłonecznych na poziomach wykrytych w naszych testach nie powinna powodować negatywnych konsekwencji zdrowotnych”.

Firma Johnson & Johnson w swoim oświadczeniu podkreśla jednak, że ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i powinniśmy ją kontynuować z użyciem innych produktów do opalania.

Zalecenia dla konsumentów

Producent poinformował, że konsumenci powinni przestać używać wskazanych produktów i odpowiednio je zutylizować.

Osoby, które używały zanieczyszczonych kosmetyków, „powinny skontaktować się ze swoim lekarzem, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości, pytania lub napotkali jakiekolwiek problemy zdrowotne związane ze stosowaniem tych produktów” – zaleca koncern.

Działania niepożądane lub problemy z jakością występujące podczas używania wycofanych produktów można zgłaszać do programu zgłaszania zdarzeń niepożądanych FDA MedWatch Adverse Event Reporting w trybie online, pocztą tradycyjną lub faksem.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: