Przejdź do treści

Tabletki na włosy – co powinno znaleźć się w ich składzie?

Tekst o składnikach tabletek na porost włosów. Na zdjęciu: Kobieta z długimi włosami dmuchającymi na wietrze - HelloZdrowie
Tabletki na włosy - co powinno znaleźć się w ich składzie? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tabletki na włosy wydają się być panaceum na przerzedzone fryzury osób niedożywionych, po przebytych chorobach zakaźnych czy borykających się z zaburzeniami hormonalnymi. Nie zawsze jednak preparaty na porost włosów rozwiązują problem. Łysienie może być bowiem nie tylko dolegliwością samą w sobie, ale objawem poważniejszego schorzenia.

Co jest przyczyną wypadania włosów?

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. Każdego dnia możesz ich tracić ok. 70-100. Szczególnie jest to zauważalne wiosną i jesienią, jest całkowicie naturalne i nie powinno budzić w tobie niepokoju. Jeśli jednak wypada ich znacznie więcej przez co najmniej kilka tygodni – może być to objaw nieprawidłowości zachodzących w organizmie, takich jak:

  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • choroby skóry głowy (w tym przede wszystkim łuszczyca, grzybica i ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry),
  • zmiany hormonalne związane z menopauzą i porodem,
  • zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • cukrzyca,
  • niektóre choroby zakaźne (szczególnie te o długo utrzymującej się wysokiej gorączce),
  • ciężkie uszkodzenie wątroby (nieprawidłowe metabolizowanie aminokwasów),
  • stres,
  • poddanie narkozie ogólnej,
  • palenie tytoniu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta (niedobory białka i deficyt kaloryczny),
  • anemia,
  • stosowanie niektórych leków (przede wszystkim środków przeciwzakrzepowych, obniżających poziom lipidów, cytostatyków wykorzystywanych podczas chemioterapii i leków immunosupresyjnych zmniejszających reakcję obronną organizmu np. na alergeny),
  • zwiększona podaż witaminy A,
  • zatrucie ołowiem, talem, rtęcią,
  • chemioterapia.

Dopiero po wyeliminowaniu przyczyny łysienia, stosowanie preparatów na porost włosów jest zasadne. W każdej innej sytuacji ich skuteczność będzie zauważalna wyłącznie podczas terapii. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy łysienie jest wywołane niedoborami witamin oraz mikro i makroelementów – wówczas suplementy w istocie mogą rozwiązać problem.

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się może dziać

Preparaty na porost włosów – jakie składniki powinny znaleźć się w lekach na włosy?

Ze względu na różne schorzenia, przebyte choroby i nietolerancje żywieniowe nie zawsze możliwe jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz mikro i makroelementów wraz z pokarmem. Aby w takim wypadku wzmocnić włosy i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu, warto stosować gotowe preparaty doustne. Co kupić w aptece na wypadanie włosów? Zwróć uwagę, by wybrane przez ciebie tabletki zawierały komplet niezbędnych składników:

  • aminokwasy siarkowe (cysteina i metionina) – biorą udział w syntezie keratyny, co nie tylko wzmacnia włosy, ale również pobudza je do wzrostu,
  • cynk – jest składnikiem ponad 2000 białek, stąd jego niedobór objawia się m.in. łysieniem,
  • żelazo – jest niezbędne do produkcji erytrocytów; jego niedobory skutkują rozwojem niedokrwistości, której konsekwencją jest m.in. zwiększona łamliwość włosów i paznokci,
  • witamina B7 (biotyna) – odpowiada m.in. za prawidłowy metabolizm kwasów tłuszczowych; zaburzenie tego procesu skutkuje zmianami skórnymi i wzmożonym wypadaniem włosów,
  • witamina B12 (kobalamina) – bierze udział w tworzeniu erytrocytów, a także przekształca homocysteinę w metioninę; niedobór kobalaminy wpływa na pogorszenie kondycji włosów i paznokci,
  • witamina B9 (kwas foliowy) – bierze udział w syntezie metioniny i produkcji erytrocytów; jej niedobór jest najczęściej spotykaną formą awitaminozy; konsekwencją tego jest niedokrwistość, która objawia się m.in. wypadaniem włosów,
  • witamina C – najważniejszą jej funkcją jest biosynteza kolagenu, który stanowi 25-40 proc wszystkich białek ludzkiego organizmu; dzięki niemu mieszki włosowe zachowują dobrą kondycję,
  • witaminy rozpuszczalne w tłuszczach  (A, D, E) –  ich niedobór wpływa na pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci; bądź jednak ostrożna z suplementacją witaminy A, ponieważ hiperwitaminoza może pogłębić problem wypadania włosów, zamiast go rozwiązać,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – ich niedobór wywołuje zmiany skórne oraz znacząco wpływa na kondycję włosów i paznokci.
Polekowe wypadanie włosów / unsplash

Czy tabletki na włosy mogą być szkodliwe?

Tabletki na paznokcie i włosy wydawane bez recepty są łagodnymi i skutecznymi preparatami. Jednak jak w przypadku każdego suplementu diety i tutaj zachowaj ostrożność. Warto przed rozpoczęciem ich stosowania wykonać badanie krwi w celu oznaczenia poziomu witamin. Dlaczego to takie ważne? Hiperwitaminoza jest dla organizmu tak samo niekorzystna, jak hipowitaminoza. Najlepszym tego przykładem jest witamina A. Jej niedobór objawia się suchością i łamliwością włosów. Tymczasem zbyt duże jej stężenie doprowadza do wzmożonego wypadania włosów.

Uważaj również na preparaty z ekstraktami roślinnymi w okresie karmienia piersią. Jeśli bowiem wybrane tabletki będą zawierały np. ekstrakt z szałwii, to skutkiem ich zażywania może być zatrzymanie laktacji. Najczęściej wypadanie włosów po urodzeniu dziecka ma charakter przemijający i ustępuje po dwóch lub trzech miesiącach. Wiąże się to z przemianami hormonalnymi i gwałtownym spadkiem estrogenów. Gdy już ich poziom się ustabilizuje, możesz wzmocnić włosy ampułkami, odżywkami i maskami, zamiast tabletkami.

Będąc w ciąży, bezwzględnie skonsultuj z lekarzem możliwość stosowania jakiegokolwiek preparatu. W przeciwnym razie możesz zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Na zdjęciu: Kobieta z niepokojem ogląda w lustrze wypadanie włosów i łupież

Suplementacja i pielęgnacja – sposób na piękne włosy

Aby wzmocnić włosy, zapobiec ich wypadaniu i matowieniu niezwykle ważne jest prawidłowe zbilansowanie diety. Kompozycja witamin, mikro i makroelementów oraz substancji odżywczych zależy m.in. od płci, stylu życia, a także kondycji zdrowotnej. Aby mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje – skonsultuj się z dietetykiem.

Poza tym ważne jest delikatne obchodzenie się z osłabioną fryzurą. Rozczesuj pasma przy użyciu szczotki z naturalnego włosia. Zrezygnuj również z codziennego mycia, aby nie uszkodzić osłonki włosów i nie zmienić ich struktury.

Stosuj również drożdże na włosy. Kupisz je bez problemu w większości sklepów spożywczych. Jeśli nie przepadasz za ich smakiem – zdecyduj się na tabletki drożdżowe. 

Dzięki zawartości kwasu pantotenowego, witamin z grupy B bardzo szybko zauważysz poprawę w wyglądzie fryzury.

 

Bibliografia:

  1. L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis, G. Kamińska, D. Wcisło-Dziadecka, Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260–266.
  2. P. Styczeń, Włosom na ratunek, „Art of Beauty” 2015, nr 2, s. 32–39.
  3. M. Kuras, M. Zielińska-Pisklak, K Perz, Ł. Szeleszczuk, Żelazo i cynk  główne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, „Lek w Polsce” 2015, vol. 25, nr 5, s. 6–13.
  4. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 4, s. 229–238.
  5. H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, nr 91 (3), s. 352–356.
  6. K. Janda, M. Kasprzak, J. Wolska, Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2015, nr 61 (4), s. 419–425.
  7. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89 (4), s. 471-475.
  8. B. Muszyńska, M. Malec, K. Sułkowska-Ziaja, Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae Meyen ex E.C. Hansen), „Postępy Fitoterapii” 2013, nr 1, s. 54–63.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?