Przejdź do treści

Usta permanentne – na czym polega zabieg? Jest bezpieczny?

Tekst o makijażu permanentnym ust i jego bezpieczeństwie. Na zdjęciu: Osoba robiąca tatuaż na ustach - HelloZdrowie
Usta permanentne - na czym polega zabieg? Jest bezpieczny? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sztuka makijażu permanentnego powstała w Chinach przed dwoma tysiącami lat. Od tamtej pory technika pigmentacji została udoskonalona zarówno pod względem precyzji wykonania, jak i bezpieczeństwa. Czy to oznacza, że makijaż ust permanentny może być wykonywany u każdego?

Makijaż permanentny ust – co to jest?

Makijaż permanentny ust jest rodzajem tatuażu, który służy korekcie kolorytu warg, wyostrzeniu ich konturów i wyrównaniu kształtu. Barwnik nie jest aplikowany jednak głęboko – jedynie do poziomu warstwy jasnej naskórka (tuż pod warstwą rogową). Przed przystąpieniem do zabiegu linergistka przeprowadza wywiad zdrowotny z pacjentką. Ustala również oczekiwania estetyczne i proponuje kształt oraz kolor biotatuażu najkorzystniejsze dla typu urody.

Jak się przygotować do makijażu permanentnego ust?

Zanim odwiedzi się gabinet kosmetyczny, ważne jest przygotowanie organizmu i ust do makijażu permanentnego. Jednym z najważniejszych zaleceń jest profilaktyczna terapia zapobiegająca opryszczce. W tym celu konieczne jest zażywanie leku przeciwwirusowego przez pięć poprzedzających zabieg dni. Ponadto korzystnie jest wykonać peeling, aby zwiększyć poziom wchłaniania barwnika przez naskórek i tym samym zwiększyć trwałość makijażu.

Na czym polega makijaż permanentny ust?

Po znieczuleniu warg maścią na bazie lidokainy wykonuje się demakijaż i odtłuszcza skórę, a następnie nanosi szkic bezpośrednio na twarz i stopniowo uzupełnia go barwnikiem metabolicznie obojętnym (mineralnym lub roślinnym), aplikowanym igłą jednorazową. Najpierw ruchem okrężnym zaznacza się kontur warg, a następnie wypełnia całość pigmentem. Na zakończenie wykonuje się jeszcze cieniowanie ruchem pionowym od konturu do wewnątrz. Dzięki tej kolejności usta po makijażu permanentnym sprawiają wrażenie powiększonych.

W przypadku makijażu permanentnego ust 3D stosuje się dwa barwniki, które nadają wargom wielowymiarowy światłocień, czyli tzw. efekt trójwymiarowości. Bez względu na wybraną technikę cały zabieg trwa zwykle jedną lub dwie godziny. Makijaż permanentny ust – czy boli? W czasie wykonywania zabiegu możliwe jest odczuwanie tarcia lub mrowienia. Uczucie to jest niekomfortowe, lecz bezbolesne.

Permanentne usta – trwałość zabiegu

Trwałość tak wykonanego makijażu permanentnego wynosi od trzech do pięciu lat – blednie średnio o 20 proc. w ciągu roku. Naturalną reakcją organizmu na wstrzyknięcie pigmentu jest odbudowa. Naruszone komórki będą wypierane od warstwy jasnej ku warstwie rogowej, a następnie ulegną złuszczeniu wraz z barwnikiem. Jak długo po wykonaniu makijażu permanentnego ust kolory będą trwałe, zależne jest przede wszystkim od:

  • typu i kondycji cery,
  • reakcji immunologicznej organizmu,
  • techniki pigmentacji (w tym gradientu barwnika),
  • sposobu pielęgnacji ust.
kobieta maluje usta

Jak zadbać o usta po zabiegu makijażu permanentnego?

Po wykonaniu makijażu permanentnego (podobnie jak przed jego wykonaniem) konieczna jest pięciodniowa terapia lekiem przeciw wirusowi opryszczki.

Po wykonaniu makijażu permanentnego ust, gojenie trwa zwykle około miesiąca. Już od dwóch do czterech dni po jego wykonaniu naskórek zaczyna się intensywnie łuszczyć, pozbywając się ostatecznie ok. 40-50 proc. zaaplikowanego pigmentu. Właściwy efekt zabiegu widoczny jest po upływie miesiąca. Wówczas konieczne jest wykonanie korekty uzupełniającej barwnik. W pierwszym tygodniu po zabiegu makijażu permanentnego usta nie powinny być pielęgnowane przy użyciu kosmetyków kolorowych, ponieważ mogą one niekorzystnie wpłynąć na gojenie. Z podobnych przyczyn z diety warto wyeliminować czasowo pikantne dania i gorące napoje.

Czym smarować usta po makijażu permanentnym?

Aby wspomóc regenerację, ważne jest intensywne nawilżanie i natłuszczanie warg co najmniej trzy razy dziennie przez pierwszy tydzień. Stosowany preparat powinien mieć właściwości przeciwzapalnie, antyseptyczne i przeciwkrwotoczne oraz zawierać witaminy A i E, które wspierają skórę w odbudowie. Ważne jest również, by środek nanosić przy użyciu szpatułki, a nie palcami, na których gromadzą się bakterie i grzyby. Tak długo, jak wargi będą spierzchnięte należy ograniczyć ich kontakt z wodą do minimum. Napoje najlepiej wówczas pić przez słomkę.

Nie zaleca się również korzystania przez miesiąc z solarium, sauny, basenu czy siłowni. Należy również unikać zbyt intensywnej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Może to bowiem doprowadzić do zasinienia warg.

Paleta cieni do oczu

Makijaż permanentny ust – czy jest bezpieczny?

Permanentny makijaż ust pozwala zlikwidować niedoskonałości zarówno koloru, jak i kształtu warg. Lekko unosi opadające kąciki ust i maskuje drobne zmarszczki. Nie jest to jednak zabieg dla każdego! Aby nie doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, linergistka przeprowadza z pacjentką wywiad, by wskazać ewentualne przeciwwskazania.

Przeciwwskazania zabiegowe

Makijaż permanentny ze względu na aplikację barwnika przy pomocy igły jest zabiegiem inwazyjnym. Z tego względu przeciwwskazaniami do jego wykonania są:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • zaburzenia autoimmunologiczne,
  • cukrzyca,
  • anemia,
  • hemofilia,
  • terapia środkami przeciwkrzepliwymi, sterydami, retinoidami, antybiotykami,
  • alergie,
  • zmiany skórne,
  • stany zapalne skóry,
  • choroby zakaźne,
  • aktywna postać opryszczki,
  • nadciśnienie i choroby serca,
  • nowotwory w czasie leczenia,
  • infekcje, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała,
  • skłonność do powstawania bliznowców.
pędzle do makijażu

Makijaż permanentny ust – powikłania po zabiegu

Jeśli makijaż permanentny ust wykonuje doświadczona linergistka, skutki uboczne występują sporadycznie. Niekiedy jednak, bądź w skutek zatajenia przez pacjentkę faktów na temat stanu zdrowia, bądź błędu w sztuce, mogą wystąpić:

  • wybroczyny,
  • strupy i obrzęki,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • alergia na barwnik,
  • reakcja fototoksyczna,
  • rozmywanie pigmentu,
  • zmiana koloru barwnika na niepożądany.

 


Źródła:

  1. „Makijaż permanentny i mikropigmentacja medyczna wobec potrzeb społecznych i rynkowych. Raport z badań rynkowych” Instytut Badań Rynkowych i Społecznych
  2. Renata Grieger „Makijaż permanentny. Lifting bez skalpela” [w:] „Kosmetologia estetyczna” 4/2014, vol. 3
  3. oprac.mgr Żaneta Stanisławska-Swadźba „Makijaż permanentny”
  4. Irena Walecka „Makijaż permanentny jako narzędzie wspomagające medycynę” [w:] „makijaż permanentny” Wydanie specjalne beauty inspiration 2015
  5. Agnieszka Zapała „Po pierwsze – nie szkodzić Ciemna strona makijażu permanentnego” [w:] „Kosmetologia estetyczna” 6 / 2016 / vol. 5
  6. Sylwia Dankowska „Kosmetyczne niwelowanie defektów skóry jako uzupełnienie procedur leczniczych” Poznań 2012

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?