Przejdź do treści

Spierzchnięte usta – jakie są przyczyny?

kobieta maluje usta
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Spierzchnięte usta to problem całoroczny. Sterczące skórki czy uczucie nieprzyjemnego ciągnięcia staramy się zwalczyć balsamem lub wazeliną, które w kilka minut przywracają komfort. Jednak przyczyny spierzchniętych ust to nie tylko osobnicza tendencja czy zmieniająca się temperatura. Oto kilka głównych powodów problemów ze skórą ust.

Spierzchnięte usta – poparzenie słoneczne

Usta są niezwykle wrażliwą częścią ciała, a  skóra na nich jest bardzo cienka. Przez to są one bardziej podatne na uszkodzenia od słońca, również w tym obszarze można zachorować na raka skóry. Warto w tym przypadku używać balsamu SPF za każdym razem, gdy przebywamy na zewnątrz. Uszkodzenia wywołane przez słońce mogą powodować przednowotworowe schorzenie nazywane złuszczającym zapaleniem warg, a wówczas leczenie opiera się na krioterapii, medycznej terapii fotodynamicznej lub kremach chemioterapeutycznych.

Spierzchnięte usta – niezdiagnozowana alergia

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry także może być przyczyną spierzchniętych ust. Warto wówczas zwrócić uwagę jak reagują usta na pastę do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, na szminki, których używamy. W tym wypadku należy przerwać używanie powyższych produktów na tydzień, dwa i zobaczyć czy stan ust ulega polepszeniu. Jeśli spierzchnięcie nie ustępuje i podejrzewamy reakcję alergiczną, należy zwrócić się do dermatologa, który zrobi test płatkowy.

Spierzchnięte usta – przewlekle spierzchnięte usta

Czasami problem leży w naszych genach, jeśli od zawsze mamy problemy z przesuszaniem się warg, może to być przewlekłe spierzchnięcie ust. Dotyka to często osób, które mają lub miały problemy z przesuszoną skórą, problemy z łuszczycą lub egzemą. W tym wypadku leczenie opiera się na nakładaniu miejscowo maści lub balsamów z hydrokortyzonem.

 

Kosmetyki ekologiczne w otoczeniu jesiennych liści

Spierzchnięte usta – odwodnienie

Jeśli usta są suche, czasami warto wypić kilka szklanek wody, aby poprawić ich stan. Suche usta są jednym z pierwszych objawów odwodnienia, ponieważ pokrywa je cienka skóra i nie ma ona gruczołów potowych czy olejowych. Dlatego utrata wody przez skórę warg jest do 10 razy większa w porównaniu  do skóry twarzy lub innej skóry na ciele.

Spierzchnięte usta – oddychanie przez usta podczas snu

Oddychanie przez usta jest kolejnym powodem przesuszania warg. Wilgoć paruje z otwartych ust i powoduje nie tylko spierzchnięcie, jak również uczucie suchości w całej jamie ustnej. Ten sposób oddychania wynika z problemów z zatkanym nosem, gardłem, zatokami czy przewlekłymi alergiami. Jeśli budzisz się rano z przesuszonymi wargami, warto zastosować przed snem wazelinę lub balsam z witaminą E,

Spierzchnięte usta – oblizywanie ust

Oblizanie warg przynosi natychmiastową ulgę, często robimy to nawet nieświadomie. W rzeczywistości, jak ślina wyparuje, pozostawi usta jeszcze bardziej suche, co powoduje kolejne oblizanie. Tak zataczamy błędne koło suchych i podrażnionych ust, zamiast je wyleczyć. Trzeba skończyć z tym nawykiem i zawsze mieć przy sobie balsam zmiękczający.

Spierzchnięte usta – suche powietrze

Tak samo jak niskie nawodnienie organizmu, suche powietrze również wpływa bezpośrednio na usta. Suche powietrze, smog, wiatr ma duży wpływ na naszą skórę. W tej sytuacji profilaktyka skóry ust jest jak najbardziej pożądana. Dlatego ważny jest balsam, który swoją powłoką ochroni usta przed utratą wilgoci.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

O czym świadczą brązowe suche plamy na skórze?

Prosaki na ustach – dlaczego się pojawiają i jak się ich pozbyć? Lepiej nie robić tego w domu!

Zmarszczki palacza – jak pozbyć się „kodu kreskowego”, czyli zmarszczek przy ustach?

Koreański tint do ust – co to takiego? Rodzaje tintów

Sposoby na małe usta – jak powiększyć usta? Poznaj zabiegi i makijażowe triki

Przyczyny i sposoby na suche usta. Jak leczyć zajady i kserostomię?

Kształtne usta

Modelowanie ust – metody, ile kosztuje, fakty i mity

Balsamy do ust – rodzaje, skład, jak zrobić samemu?

Peeling do ust – jak wykonać samemu i kiedy stosować?

Łuk kupidyna – czym jest, jak go podkreślić i co oznacza?

Pękające kąciki ust – objawy, przyczyny i leczenie

Powiększanie ust kwasem hialuronowym, kosmetykami. Jak to zrobić?

Usta permanentne – na czym polega zabieg? Jest bezpieczny?

Solarium – dowiedz się, jak wpływa na twoje zdrowie. Ostrzega dermatolog

Kobieta na basenie

Co zyskasz, jeśli nie spalisz się tego lata?

Agnieszka Kobyłka-Dziki

„Czy naprawdę dla opalonej skóry chcemy sobie to fundować?” O tym, która z metod opalania jest bezpieczna, mówi dermatolog

Kobieta wystawia twarz do słońca

Skin cycling. Trójstopniowa rutyna odbudowująca skórę

#Everythingshower - nowy trend na TikToku

„Everything shower” zyskuje popularność na TikToku. Ekspertka: „niezdrowy, szkodliwy trend, przez który my, dermatolodzy będziemy mieli dużo pracy”

Jak zrobić warkocz? Sprawdzone triki i efektowne wariacje

Kwas TCA – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Jak korzystać z sauny infrared? Czy sauna na podczerwień pomaga schudnąć?

Cera odwodniona to nie to samo, co sucha. Jak poznać, że twojej skórze chce się pić?

Tretynoina – czym jest, zastosowanie, efekty niepożądane

Łuszczyca na twarzy – co robić, by łagodzić zmiany?