Przejdź do treści

Trądzik Kobiet Dorosłych. Czym się charakteryzuje i dlaczego powstaje? Tłumaczy dermatolożka

Kobieta z kwiatami
Trądzik Kobiet Dorosłych. Czym się charakteryzuje i dlaczego powstaje? Tłumaczy dermatolożka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pomimo, że jesteś już dorosła i dawno skończyłaś 25. rok życia, to twoją twarz zdobi trądzik? Ta przypadłość to Trądzik Kobiet Dorosłych, charakteryzująca się grudkami, krostami, zaskórnikami, mikrocystami oraz stanami zapalnymi. Co jeszcze warto wiedzieć? Jak rozpoznać, że ten typ trądziku nas dotyczy? Wyjaśnia dermatolożka i lekarka medycyny estetycznej Nina Wiśniewska.

Dr Nina Wiśniewska

Nina Wiśniewska jest dermatolożką, która specjalizuje się w zakresie Dermatologii i Wenerologii oraz jest lekarką medycyny estetycznej. Jej profil na Instagramie „Dr Nina Wiśniewska derma” obserwuje ponad 20 tys. osób. Każdy post ekspertki w ciekawy sposób nawiązuje do ważnych tematów odnośnie problemów skórnych, lamp UV czy medycyny estetycznej. Dużo miejsca poświęca także wpisom o trądziku, o którym napisała w swoim najnowszym poście.

kobieta je czekoladę

Trądzik Kobiet Dorosłych – czym się charakteryzuje?

Typowe zmiany trądzikowe najczęściej występują u osób w wieku do 25. roku życia. Coraz częściej jednak pojawiają się także w dojrzalszym wieku. Okazuje się bowiem, że ponad 54 proc. kobiet zmaga się z tym problemem. Temat ten dokładnie opisała na swoim profilu na Instagramie dermatolożka Nina Wiśniewska.

Po czym poznać Trądzik Kobiet Dorosłych?

AFA = Adult Female Acne/Trądzik Kobiet Dorosłych

– Od 25. roku życia do okresu okołomenopauzalnego.
– Głównie w dolnej części twarzy, w tym w okolicy żuchwy, podbródka, nadając kształt litery U (obecnie opisuje się też plecy i dekolt).
– Charakteryzuje się zmianami zapalnymi, grudkami i krostami o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, z obecnością kilku zamkniętych zaskórników lub mikrocyst.
– Przebarwienia pozapalne i blizny mogą wystąpić u 20 proc. dotkniętych kobiet

– wyjaśnia dermatolożka.

Nastolatki z trądzikiem i kartkami z napisem #trądziknietabu

Trądzik Kobiet dorosłych – przyczyny

Wśród najważniejszych czynników, które mają znaczenie w rozwoju wykwitów trądzikowych, wymienia się: skłonność genetyczną, łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju, wysoką aktywność hormonów, nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych, namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, wrażliwość na stres. Co jeszcze może powodować trądzik u dorosłych?

Przyczyny: UV , stres, otyłość, dieta, palenie tytoniu, zaburzenia snu, kosmetyki, leki, nadmierne mycie skóry, możliwa odporność na P. acnes , choroby związane z niedoborem hormonów, niedobór funkcji bariery naskórkowej (Uszkodzenie bariery i związany z tym wzrost transepidermalnej utraty wody mogą być odpowiedzialne za początek kaskady zapalnej, która stanowi początek trądziku)

– wymienia specjalistka.

małgorzata Huczek

Wiśniewska wymieniła także wszystkie najważniejsze informacje odnośnie tego schorzenia, które warto znać.

Zmiany jakościowe w sebum: względny spadek kwasu linolowego (AL), niezbędnego kwasu tłuszczowego (EFA), który chroni ścianę nabłonka gruczołowego. Występuje także peroksydacja skwalenu przez synergię pomiędzy P. acnes i UV

– Występuje nienormalna proliferacja keratynocytów, stymulowana przez cytokiny prozapalne, takie jak interleukina-1 alfa (IL-1 alfa). (trwają badania nad lekiem biologicznym obecnie IV faza – ludzie przeciwciało monklonalne)

Dieta: Badania wykazały, że spożywanie produktów o wysokiej glikemii i nabiału zwiększa poziom insuliny i IGF1.

Leki: Niektóre leki są związane z rozwojem trądziku, takie jak benzodiazepiny, lit, cyklosporyna, ramipryl, izoniazyd, jodki, bromki, kompleksy witaminy B, inhibitory wychwytu serotoniny, inhibitory receptora wzrostu naskórka i antykoncepcyjne progestyny.

„Twarz palacza” = charakteryzuje się obecnością mikro- i makro-zaskórników

– Chociaż większość pacjentów z AFA nie wykazuje objawów hiperandrogenizmu klinicznego lub laboratoryjnego, zaobserwowano nieznacznie podwyższony poziom S-DHEA.

– Testosteron, siarczan dehydroepiandrosteronu (SDHEA) i dihydrotestosteron (DHT) stymulują wzrost gruczołów łojowych i produkcję sebum.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dr n.med Nina Wiśniewska, PhD (@dr_nina__wisniewska_derma)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?