Wąkrotka azjatycka – właściwości i działanie w kosmetyce
Wąkrotka azjatycka ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii. Pokochają ją zarówno osoby z cerą naczynkową, jak i tłustą. Ze względu na jej kompleksowe działanie, docenią ją także panie ze skórą dojrzałą. Roślina ta skradnie również serca osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Jak działa zatem na skórę i kosmyki? I co jeszcze warto o niej wiedzieć? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!
Czym jest wąkrotka azjatycka?
Wąkrotka azjatycka, określana też jako „gotu kola”, „brahmi” czy też „trawa tygrysia”, to roślina szczególnie popularna w Azji. I mimo iż na wschodnim kontynencie stosuje się ją w ziołolecznictwie od tysięcy lat, w Europie zainteresowano się ją stosunkowo niedawno. Naturalnie rośnie na terenach o dużej wilgotności, w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, m.in. w Chinach, Australii, Afryce oraz Ameryce Południowej i Północnej. Kompleksowo działa na skórę, co z kolei spowodowało, że zdobyła ona sporą popularność. Na opakowaniach kosmetyków można ją znaleźć pod nazwą „Centella Asiatica” lub „CICA”.
Wąkrota azjatycka – właściwości
Działanie i właściwości wąkrotki azjatyckiej docenia wiele osób. Wykazuje się ona szerokim spektrum działania na skórę, co zawdzięcza bogactwu znajdujących się w niej składników. Można do nich zaliczyć:
- flawonoidy (np. kemferol),
- fitosterole,
- witaminy A, C, K i E,
- monosacharydy (sacharozę, fruktozę),
- polisacharydy,
- kwasy fenolowe,
- kwasy triterpenowe (np. kwas azjatykowy),
- karotenoidy,
- olejki eteryczne.
Charakterystyczne dla wąkrotki azjatyckiej są także znajdujące się w niej madekasozydy (czyli madekasozyd i kwas madekasowy), które m.in. pobudzają organizm do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Jeszcze innymi jej składnikami są azjatykozydy (azjatykozyd i kwas azjatykowy), które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Działanie wąkrotki azjatyckiej w kosmetyce
CICA znana jest z tego, że przyspiesza gojenie ran. Związane jest to z tym, że dobrze wpływa na rozwój fibroblastów. Z tego też powodu poleca się ją stosować na skórze podrażnionej i uszkodzonej – nie bez powodu spotyka się ją w produktach np. po opalaniu. Stosuje się ją również w ramach terapii blizn, ponieważ wspomaga proces powstawania tkanki bliznowatej. Jednocześnie sprawdza się przy egzemie, łuszczycy oraz różnego rodzaju owrzodzeniach, żylakach i odleżynach.
Wąkrota azjatycka wzmacnia barierę skórną, a zawarte w niej składniki wykazują się działaniem zmiękczającym i oczyszczającym. To z kolei powoduje złagodzenie stanów zapalnych. Nie można zapomnieć o tym, że trawa tygrysia wspomaga wytwarzanie elastyny i kolagenu, które zwiększają jędrność i sprężystość skóry. Stymuluje również produkcję kwasu hialuronowego, zwiększając tym samym nawilżenie i napięcie skóry. Zmniejsza też suchość naskórka, a cera zyskuje dzięki niej młodzieńczy blask. Można zatem powiedzieć, że ma ona działanie odmładzające.
Wyciągi z tej rośliny stosowane są w produkcji preparatów zwiększających elastyczność skóry, a co za tym idzie – także tym przeciwko rozstępom. Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej skutecznie niweluje je np. na udach i brzuchu. Zmniejsza widoczność blizn, plam barwnikowych oraz przebarwień. Dzięki temu, że stymuluje krążenie, wykazuje się działaniem przeciwobrzękowym – ma to szczególnie duże znaczenie przy pielęgnacji oczu. Co więcej, właściwości te świetnie sprawdzają się w preparatach antycellulitowych oraz wyszczuplających. Warto dodać, że trawa tygrysia ma również właściwości łagodzące.
Nie wszyscy wiedzą, że gotu kola spowalnia proces starzenia się skóry – mówi się, że jest to „roślina długowieczności”. Dzięki witaminie C jest ona silnym antyoksydantem, zabezpiecza więc komórki przed działaniem wolnych rodników. Stosuje się ją, w związku z tym, w licznych kremach przeciwzmarszczkowych. Oczywiście, nie ma co liczyć na to, że dzięki niej całkowicie pozbędziesz się zmarszczek, ale te drobne faktycznie skutecznie ona wygładza.
Kosmetyki z Centella Asiatica można także stosować na suche i popękane kolana, dłonie, pięty czy nawet i łokcie. Wystarczy dodać kilka kropel wyciągu z tej rośliny do kremu do rąk czy stóp, aby zapewnić swojemu ciału przyjemne nawilżenie i ukojenie.
Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej pozytywnie wpływa również na włosy. Dzięki temu, że stymuluje krążenie obwodowe, hamuje ich wypadanie oraz przyspiesza porost. Ponadto badania dowodzą, że wyciąg z brahmi oraz pozyskiwane z niej substancje bioaktywne mogą być naturalnym zamiennikiem syntetycznych surowców kosmetycznych.
Kosmetyki z gotu kola – do jakiej cery się sprawdzą?
Kosmetyki z trawą tygrysią mogą z powodzeniem stosować osoby z:
- cerą tłustą, mieszaną, trądzikową – ze względu na jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przyspieszające gojenie, stosuje się ją m.in. w ramach wysuszających kuracji potrądzikowych, sprawdza się ona też przy różnych rodzajach trądziku (np. młodzieńczym, różowatym, grudkowatym);
- cerą podrażnioną i uszkodzoną (np. w wyniku promieniowania UV) – ma ona właściwości regenerujące, przyspiesza gojenie ran i ich zabliźnianie;
- cerą dojrzałą – kremy z brahmi mają działanie anti-aging, działają przeciwzmarszczkowo i zapewniają optymalny poziom nawilżenia, a także minimalizują oznaki starzenia;
- cerą naczyniową i wrażliwą – gotu kola skutecznie łagodzi zaczerwienienia, uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza też ryzyko wystąpienia nowych pajączków;
- cerą suchą i odwodnioną – ze względu na to, że dobrze ją nawilża;
- cerą z przebarwieniami i bliznami – wąkrotka azjatycka sprawia, że są one mniej widoczne.
Trawa tygrysia świetnie zda również egzamin na skórze wymagającej regeneracji, np. po różnego rodzaju zabiegach kosmetologicznych. Można z powodzeniem wykorzystać ją na cerze o szarym kolorycie oraz tej łuszczącej się.
W jakich kosmetykach można znaleźć wąkrotę azjatycką?
Wąkrotę azjatycką z powodzeniem można znaleźć głównie w takich kosmetykach, jak:
- kremy do twarzy,
- kremy na rozstępy,
- kremy regenerujące,
- oleje na rozstępy,
- emulsje do pielęgnacji skóry okolic oczu,
- balsamy do ciała (np. antycellulitowe),
- maseczki,
- toniki,
- żele do mycia twarzy,
- pianki do mycia twarzy,
- sera,
- hydrolaty,
- płyny micelarne,
- plasterki na wypryski,
- szampony, odżywki i wcierki (przeciwko wypadaniu włosów).
Oprócz tego znajduje się ona również w wybranych maściach i żelach regenerujących skórę, a także w produktach na żylaki.
Przeciwwskazania do stosowania kosmetyków z CICA
Jedynym przeciwwskazaniem do używania kosmetyków z wąkrotką azjatycką jest alergia. Może się ona objawiać poprzez zaczerwienie, swędzenie lub pokrzywkę skóry po zastosowaniu produktów z tą rośliną w składzie. Warto jednak zaznaczyć, że takie reakcje zdarzają się stosunkowo rzadko. Dlatego nie ma konieczności wcześniejszej konsultacji z dermatologiem, choć oczywiście możesz się na nią zdecydować.
Gdzie kupić kosmetyki z gotu kola?
Produkty z wąkrotką azjatycką kupisz w wielu sklepach z kosmetykami, np. tymi ekologicznymi czy azjatyckimi. Znajdują się one zarówno w wybranych drogeriach internetowych, jak i tych stacjonarnych. Czasem można je upolować również w aptekach oraz sklepach zielarskich.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3116297/ (dostęp: 20.12.22)
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834700/ (dostęp: 20.12.22)
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
się ten artykuł?