Przejdź do treści

„Żaden zabieg nie usunie blizn. Możemy jedynie dobrać takie metody, które spowodują, że będą one estetyczniej wyglądały”. O metodach leczenia blizn opowiada dermatolog Małgorzata Huczek

małgorzata Huczek
zdjęcie: https://www.instagram.com/drhuczek/
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trądzik ustępuje a blizny zostają? Blizny na ciele powstają w naturalny sposób na skutek gojenia się ran po zabiegach chirurgicznych, zdarzeniach losowych, cesarskiego cięcia a nawet trądziku. Ich nieestetyczny wygląd często powoduje kompleksy, kojarzy się z bólem i niedogodnościami. Ślady pozostawione na ciele są zakrywane tak, aby nie były widoczne, a proces leczenia często jest nieskuteczny. O dermatologicznych metodach niwelowania blizn, opowiada dr n.med Małgorzata Huczek, dermatolog. 

Trądzik jest przewlekłym schorzeniem skóry, który występuje u około 60–80 proc. społeczeństwa. Zmiany skórne w postaci łojotoku, zaskórników, grudek, krost lokalizują się najczęściej w obrębie skóry twarzy, pleców i klatki piersiowej. Wśród najważniejszych czynników, które mają znaczenie w rozwoju wykwitów trądzikowych, wymienia się: skłonność genetyczną, łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju, wysoką aktywność hormonów, nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych, namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, wrażliwość na stres.

Dodatkowo, trądzik pozostawia często po sobie pamiątkę, w postaci blizn. Mimo, że są one naturalnym efektem gojenia się ran na skórze, czasem stają się przyczyną dyskomfortu nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Ślady potrądzikowe to problem nie tylko nastolatków. Zmagają się z nim osoby w rożnym wieku.

Jak powstaje blizna?

Blizna tworzy się z włóknistej tkanki łącznej w miejscu powstania urazu lub w efekcie gojenia się stanu zapalnego. Zanim dojdzie do wytworzenia blizny, skóra przechodzi przez kilka etapów.

Blizna to zmiana, której nie da się usunąć, możemy jedynie powodować, aby była mniej widoczna i bardziej estetyczna. Proces prawidłowego gojenia się rany jest wieloetapowy. Pierwszy to faza reakcji zapalnej podczas której w ciągu 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia się tkanek uszkodzonych. W drugim etapie następuje oczyszczanie się rany, które trwa około 7 dni. W trzeciej rozpoczyna się stymulacja fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych i rozrost nowych naczyń, których zadaniem jest odżywienie świeżej tkanki. Jeśli rana powstaje w skutek operacji, szwy zdejmuje się dopiero po 7-10 dniach. Podczas czwartego etapu początkowo, twarda i zaczerwieniona blizna ulega przebudowie i modelowaniu, czyli dojrzewaniu, aż z czasem staje się miękka i blednie. Ten okres trwa 6-12 miesięcy. Końcowy etap gojenia się rany to bliznowacenie, czyli powstanie zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej, pozbawionej mieszków włosowych, melanocytów, gruczołów łojowych oraz potowych.

dr n.med Małgorzata Huczek, dermatolog

Rodzaje blizn

Blizny możemy klasyfikować biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak: pochodzenie, czas powstania i wygląd, który zależy od przebiegu procesu gojenia się rany.

Warto również wiedzieć, że są różne rodzaje blizn: keloid, blizna przerostowa oraz blizna zanikowa, dlatego każdą z nich leczy się inaczej. Keloid to rodzaj patologicznego gojenia się skóry i rozrastania się blizny poza jej granice, często przypominające ciemnoczerwoną, nieregularna narośl wystającą ponad powierzchnię. Blizna przerostowa jest tkanką bliznowatą rozrastająca się tylko w obrębie uszkodzonej skóry. Staje się gruba, twarda, nieco wysklepiona ponad powierzchnię i w przeciwieństwie do keloidu leczy się z powodzeniem przez powtórną korekcję chirurgiczną. Blizna atroficzna czyli zanikowa, wygląda jak ubytek w skórze, w dotyku miękka, wiotka, z tendencja do rozchodzenia się. Leczenie zależy od rodzaju blizny.

dermatolog Małgorzata Huczek
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Pieprzyki na twarzy kobiety, która leży

Dermatologiczne metody leczenia blizn

– Jest kilka metod leczenia blizn. Jedną z nich jest laser CO2 frakcyjny, który znakomicie poprawia jakość blizny, ale można go stosować jedynie w przypadku blizn zanikowych i w celu zmniejszania prawidłowych. Keloidy i blizny przerostowe źle reagują na jego działanie, ponieważ poprzez stymulację następuje namnażanie się fibroblastów, co w konsekwencji prowadzi do większej produkcji kolagenu, a jeśli jest go za dużo, to blizna przerasta jeszcze bardziej – mówi Małgorzata Huczek.

Żaden zabieg nie usunie blizn. Możemy jedynie dobrać takie metody, które spowodują, że będą one estetyczniej wyglądały, tzn. będą mniej widoczne

– Jeśli macie blizny przerostowe lub keloidy, trzeba zacząć od nastrzyknięć z triamhexalu (sterydu), które najczęściej stosuje się co 6-8 tygodni. Jeśli uda się nam doprowadzić do zaniku blizny przerostowej, wówczas sięgamy po laser frakcyjny. W przypadku blizn zanikowych sprawdza się zarówno laser frakcyjny CO2 jak i równoległe nastrzykiwanie z kwasu hialuronowego w koktajlach z obecnością aminokwasów i związków odżywczych. Zdarza się również, że wypełnia się zanikowe blizny kwasem hialuronowym, dedykowanym do wypełnień. Do innych metod należy krioterapia, radioterapia, presoterapia (leczenie poprzez ucisk) lub stosowanie 5-fluorouracylu w plastrach. Wszystkie te metody mają jednak ten sam cel, tak przemodelować tkankę łączną , aby blizna była jak najbardziej estetyczna – wyjaśnia dermatolog.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?