Przejdź do treści

Alkohol benzylowy w kosmetykach i lekach. Czy jest szkodliwy?

Alkohol benzylowy w kosmetykach i lekach. Czy jest szkodliwy? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Alkohol benzylowy to substancja o stosunkowo szerokim zastosowaniu. Zazwyczaj pełni rolę konserwantu i rozpuszczalnika. Niekiedy wykorzystuje się go również w produkcji likierów, win oraz smakowych koktajli, a także jako wzmacniacz smaku. W tym artykule skupimy się jednak głównie na jego stosowaniu w branży kosmetycznej oraz farmaceutycznej. 

Czym jest alkohol benzylowy?

Alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol) to organiczny związek, który zalicza się do alkoholi aromatycznych. Jest to bezbarwna ciecz, która dobrze rozpuszcza się w etanolu i eterze dietylowym, natomiast słabo w wodzie. Wyróżnia się charakterystycznym zapachem, podobnym do aromatu jaśminu, róży oraz hiacyntu. 

Alkohol benzylowy występuje w kosmetykach, lekach, ale także w niektórych owocach i ziołach. W postaci naturalnej można go znaleźć w olejkach eterycznych wytwarzanych przez różne rośliny. Warto dodać, że bez problemu substancja ta może być wykorzystywana przez wegan, ponieważ nie ma w niej składników pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, nie wywiera ona negatywnego wpływu na środowisko, dlatego można ją znaleźć również w kosmetykach naturalnych. 

Benzyl Alcohol w kosmetykach

Alkohol benzylowy w kosmetykach ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go głównie w produktach pielęgnacyjnych, takich jak: 

  • balsamy, 
  • masła do ciała, 
  • mleczka, 
  • kremy do rąk, 
  • kosmetyki do mycia twarzy, 
  • kosmetyki do mycia ciała, 
  • mydła w płynie. 

Nierzadko można znaleźć go w składzie płynów do higieny jamy ustnej. Jeśli chodzi o Benzyl Alcohol na włosy, stosuje się go również np. farbach.  

Często, ze względu na charakterystyczny aromat, Benzyl Alcohol pełni rolę substancji zapachowej. Kosmetyki, w których się znajduje, nie muszą jednak pachnieć jaśminem czy różą – czasem inne substancje sprawiają, że jego woń nie jest zbyt wyczuwalna. Nierzadko wykorzystuje się jednak alkohol benzylowy także w perfumach. 

Benzyl Alcohol świetnie sprawdza się jako substancja konserwująca. Zabezpiecza wyroby kosmetyczne przed rozwojem mikroorganizmów podczas przechowywania. Posiada właściwości antybakteryjne – w praktyce oznacza to, że chroni przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić do kosmetyków podczas codziennego ich stosowania (np. przy nabieraniu kremu palcem). Przedłuża trwałość kosmetyków i sprawia, że dłużej zachowują one swoje działanie. 

Alkohol benzylowy zdaje również egzamin jako regulator lepkości (środek zmniejszający lepkość) i rozrzedzenia. Oznacza to, że wpływa na konsystencję kosmetyku, którą dopasowuje się w zależności od jego przeznaczenia. Wykorzystuje się go także jako regulator pH.  

Kobieta spryskuje się mgiełką do twarzy

Alkohol benzylowy w lekach 

Jeśli chodzi o alkohol benzylowy w lekach, czasem stosuje się go jako substancję konserwującą. Nie powinno się jednak podawać produktów z nim w składzie wcześniakom oraz noworodkom. U dzieci do 3. roku życia może on powodować reakcje toksyczne i rzekomoanafilaktyczne. Co więcej, potrafi on wywołać u małych dzieci szereg działań niepożądanych, w tym zespół niewydolności oddechowej. Niekiedy może również doprowadzić do śmierci. U dorosłych nie jest on jednak szkodliwy. Nierzadko występuje on w produktach np. do dezynfekcji, a więc do odkażania ran. 

Czy Benzyl Alcohol jest szkodliwy? Przeciwwskazania

Zastanawiasz się, czy Benzyl Alcohol jest szkodliwy? Może, ale – tak jak już powiedzieliśmy – przede wszystkim dla dzieci. Z reguły jest on bezpieczny, szkodliwy jest jedynie po spożyciu oraz wdychaniu, jednak w kosmetykach występuje w bardzo niskim stężeniu (maksymalnie w ilości 1%). Na opakowaniach kosmetyków powinien się on znaleźć wtedy, gdy jego stężenie przekracza 0,001% w produktach niespłukiwanych oraz 0,01% w produktach spłukiwanych. 

Alkohol benzylowy najczęściej nie drażni oraz nie wysusza, jest obojętny dla skóry. Warto jednak zaznaczyć, że od tej zasady istnieją wyjątki. Alkohol benzylowy może być szkodliwy dla osób ze skórą problematyczną i skłonną do podrażnień oraz dla alergików. Zdarza się, że nasila swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie, czasem doprowadza też powstania wyprysku kontaktowego na obszarze, na którym doszło do kontaktu z alergenem. Dlatego nie powinien znajdować się w kosmetykach, które są dla tej grupy klientów przeznaczone. 

Ostrożne powinny być również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dlaczego? Ponieważ w wyniku hormonów skóra szybko się zmienia i bywa nieprzewidywalna. Co więcej, osoby w tym stanie są bardziej podatne na alergie, które ów składnik może wywoływać. Ważne jest także to, że alkohol benzylowy może przenikać przez łożysko. 

Źródła: 

  1. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Benzyl-Alcohol (dostęp: 14.12.22). 
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11766131/ (dostęp: 14.12.22). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: