Ampułki do twarzy – właściwości i zastosowanie. Czym różnią się ampułki i serum do twarzy?
Chociaż ampułki w kosmetologii kojarzą się przede wszystkim z mezoterapią igłową, coraz częściej wykorzystywane są jako alternatywa dla serum. Jak stosować ampułki do twarzy? Czym różnią się od innych kosmetyków? Jak działa?
Czym różnią się ampułki do twarzy od serum?
Ampułki do twarzy i serum mogą zawierać wysokie stężenie witamin (witaminy C, witaminy A lub witaminy A+E), retinol lub kwas hialuronowy. Podstawową różnicą między ampułkami do twarzy a serum jest stężenie składników aktywnych w obu preparatach. W ampułkach stężenie witaminy C jest wyższe niż w serum, co sprawia, że ich działanie jest silniejszy. Ma to swoje wady i zalety. Zaletą jest skuteczniejsze oddziaływanie preparatu ampułek. Wadą – większe ryzyko podrażnień skóry. Z tego powodu, o ile stosowanie serum do twarzy zalecane jest do codziennej pielęgnacji, o tyle ampułki należy traktować jako krótkotrwałą kurację, po którą można sięgnąć tylko kilka razy w roku.
Korzyści ze stosowania ampułek do twarzy
Poza wysoką skutecznością zaletą ampułek jest skład preparatu. Ampułki są hermetycznie zamknięte, co wystarczająco chroni zawarte w nich składniki (np. witaminę C) przed psuciem się, bez konieczności dodawania do ampułek konserwantów. Dodatkowo ciemne szkło fiolki chroni zawarte w preparacie składniki przed utlenianiem się. Ponadto kosmetyk zapakowany w ampułce jest zużywany od razu po otwarciu (ewentualnie starcza na dwa razy). W przeciwieństwie do stosowania serum lub kremów w słoiczkach czy pudełeczkach nie pojawia się ryzyko, że do preparatu dostaną się zanieczyszczenia. Korzyścią ze stosowania ampułek do twarzy jest także odmierzona w fiolce ilość preparatu, co sprawia, że aplikujemy dokładnie tyle kosmetyku, ile jest wskazane.
Jakie ampułki i serum do twarzy wybrać?
Nie da się udzielić prostej odpowiedzi na pytanie, jakie jest najlepsze serum do twarzy. To, które serum sprawdzi się w twoim przypadku, zależy od potrzeb twojej skóry. Stosowanie witaminy C na twarz pomaga na trądzik, przebarwienia i „zmęczony” wygląd skóry, która jest szara i pozbawiona blasku. Dla cery dojrzałej i pokrytej pierwszymi zmarszczkami lepsza będzie witamina E. Z kolei przy dużych problemach ze skórą trądzikową i widocznych zmarszczkach zalecany jest retinol, czyli aktywna postać witaminy A.
Witamina C do twarzy
Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy od wieków stosowana jest w medycynie. Jej liczne korzystne dla zdrowia i urody właściwości wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Pierwszą cechą, dzięki której witamina C zawdzięcza swoja popularność jako kosmetyku anty-aging, jest neutralizacja wolnych rodników. Jej właściwości przeciwutleniające pomagają zniwelować szkodliwe dla urody skutki zanieczyszczenia smogiem, dymem papierosowym, promieniowaniem UV czy światłem HEV generowanego przez urządzenia cyfrowe.
Witamina C odgrywa kluczową rolę w produkcji kolagenu, który wpływa między innymi na stan i kondycję skóry. Stymuluje syntezę ceramidów, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry. Ma właściwości przeciwzapalnie – łagodzi stany zapalne powstałe w przebiegu trądziku pospolitego, trądziku różowatego, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Witamina C wspomaga także gojenie ran i blizn. Ponadto witamina C ma właściwości depigmentujące, tzn. rozjaśniające. W połączeniu z witaminą E przeciwdziała szkodliwości promieniowania UV i zapobiega powstaniu raka skóry.
Warto wiedzieć, że witamina C w kosmetykach wchłania się przez skórę wtedy, gdy pH preparatu wynosi 3,5.
Efekty stosowania witaminy C na twarz
Stosowana na twarz witamina C przynosi następujące efekty:
- zmniejsza niedoskonałości skóry;
- rozjaśnia przebarwienia i cienie pod oczami;
- rozjaśnia cerę, nadając jej zdrowy i promienny wygląd;
- działa ujędrniająco;
- poprawia elastyczność skóry;
- redukuje drobne zmarszczki
- dzięki uszczelnianiu naczyń krwionośnych redukuje zmiany powstałe w wyniku trądziku różowatego.
Jak stosować ampułki do twarzy z witaminą C?
Ampułki do twarzy należy stosować na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zawartość ampułki trzeba wylać na dłoń, lekko w niej rozetrzeć i rozmasować w skórę. Nie jest prawdą, że podczas kuracji witaminą C należy stosować krem z filtrem. Witamina C sama w sobie stanowi filtr przeciwsłoneczny, skuteczniejszy od samych kremów z filtrem. I choć kremy z filtrem warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji, nie ma to związku ze stosowaniem witaminy C.
Jaką postać witaminy C wybrać?
Witamina C jest dostępna w różnych postaciach. Najbardziej skoncentrowana ilość witaminy C występuje w ampułkach, a zaraz po nich – w serum z witaminą C. Najmniejsze stężenie witaminy C jest w kremie z witaminą C. Jeśli zdecydujesz się na kupno takiego kremu, wybierz ten o najkrótszym składzie, gdzie witamina C (inaczej kwas askorbinowy, z łac. acidum ascorbicum) wymieniony jest jak najwyżej wśród składników.
Dużym zainteresowaniem wśród kosmetyków z witaminą C cieszy się juvit c na twarz, często polecany na stronach i blogach dotyczących pielęgnacji skóry jako tańsza alternatywa serum z witaminą C (krople z witaminą C dostępne są w aptece za ok. 10 zł za 40 ml). Witamina C występuje też w koktajlach do mezoterapii mikroigłowej i ampułkach do mezoterapii mikroigłowej. Mezoterapia to obecnie najskuteczniejszy sposób dostarczenia skórze cennych składników. Chociaż witamina C wchłania się przez skórę, a regularne stosowanie kosmetyków z witaminą C przynosi oczekiwane rezultaty, najlepsze efekty uzyskuje się poprzez wstrzyknięcie preparatu bezpośrednio w skórę. Jeden zabieg mezoterapii bezigłowej wykonany to koszt 100-300 zł.
Źródła:
- Kilian-Pięta, E. Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie. Kosmetologia Estetyczna, 1/2019, vol.8.
- Musiał, C., Sawczuk, W., Gawdzik, B., Kuban-Jankowska, A., Przychodzeń, P., & Górska-Ponikowska, M. (2019). Witamina C w medycynie i kosmetologii. Wiadomości Chemiczne.
- Pawlaczyk, M., Korzeniowska, K., & Rokowska-Waluch, A. Witamina C i skóra. „Farmacja współczesna”. 2012; 5: 174-178.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?