Jak dobrze umyć włosy? Wybieramy szampon!
Wybieranie naturalnego szamponu to nie tylko unikanie agresywnych składników myjących. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak prawidłowo umyć włosy oraz jak zadbać o kondycję włosa od wewnątrz.
Właściwie szampon do włosów powinien zmienić nazwę na szampon do skóry głowy. Dlaczego? Bo w szamponie najważniejsze jest oczyszczenie i umycie skóry głowy. Nakładanie szamponu na końcówki włosów nie jest konieczne, chyba że codziennie używamy dużych ilości pianki do układania czy lakieru do włosów. W przeciwnym razie wystarczy namydlić skórę głowy tylko raz, ale porządnie.
Jeśli skóra głowy jest swędząca, pojawia się łupież, to znak, że używamy niedobrego szamponu do włosów. Co szkodzi skórze głowy? Przede wszystkim agresywne środki myjące i pianotwórcze. Głównym składnikiem szamponu, który znajdziemy w większości dostępnych na rynku produktów, jest Sodium Lauryl/Laureth Sulfate (SLS/SLES). To środki powierzchniowo czynne szeroko stosowane w szamponach i żelach pod prysznic. Są tanie i efektywne, oczyszczają… aż za bardzo. Usuwają zabrudzenia, tłuszcz (sebum) ze skóry głowy, ale przy okazji mogą uszkadzać naskórek. Potraktowana takim szamponem skóra głowy jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej i narażona na działanie różnych innych potencjalnie szkodliwych składników, które mogą się w szamponach znajdować. Istnieją badania potwierdzające, że SLS/SLES przenikają przez naskórek i działają drażniąco na skórę i oczy. Ten składnik szkodzi nie tylko skórze, ale także samym włosom, bo pozbawia je blasku i wypłukuje kolor.
Czego więc szukać w składzie szamponów zamiast SLS/SLES? Łagodnych środków myjących, takich jak: decyl glucoside, sodium cocoyl sulfoacetate, coco glucoside, sodium coco-sulfate czy lauryl glucoside. To łagodne roślinne środki myjące, które zostały zaaprobowane przez międzynarodowe organizacje certyfikujące kosmetyki ekologiczne. Są równie skuteczne, dokładnie oczyszczają, ale jednocześnie nie powodują tylu podrażnień co ich konwencjonalne odpowiedniki.
Producenci orientują się, że coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na kontrowersyjny składnik, i zastępują go łagodniejszymi detergentami. Jeżeli zobaczycie na etykiecie szamponu hasło „bez SLS”, to dobry znak, ale to dopiero początek. To nie są jedyne potencjalnie szkodliwe substancje, jakie mogą zawierać szampony. Dlatego wybierajcie naturalne i ekologiczne. To nieprawda, że się nie pienią i nie myją skutecznie włosów. Pod tym względem z powodzeniem konkurują z pozostałymi produktami na rynku. Łagodne składniki są równie skuteczne, a przy okazji nie podrażniamy skóry głowy. Wybraliśmy dla Was takie, które mają dobry skład i są skuteczne.
Po zimie skóra głowy i włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Suche powietrze z kaloryferów i grube czapki nie służą włosom. Dlatego warto zafundować sobie kurację odżywczą, żeby poprawić słabą kondycję włosów. Im bardziej o nie zadbamy, tym szybciej dostrzeżemy efekty.
Ale sam szampon, nawet z idealną listą składników, nie wystarczy. Włosy i skóra głowy wymagają odżywienia od wewnątrz, potrzebują przede wszystkim witamin z grupy B, których doskonałym źródłem są mięso i podroby oraz mleko i jego przetwory. Mamy też dobrą wiadomość dla wegetarian – naturalnym źródłem witaminy B2, która wpływa na włosy, są brokuły, szpinak, fasola i kasza gryczana. Włosy lubią też dietę bogatą w cynk, krzem, żelazo i selen. Zjadając następnym razem szpinak lub wątróbkę – pomyślcie o pięknych i zdrowych włosach. Warto, prócz modyfikacji diety, sięgnąć po dobry suplement!
Kosmetyki na zdjęciu (od lewej):
1. Urtekram: szampon pokrzywowy przeciwłupieżowy, poj. 250 ml, cena 28,40 zł
2. Phenomé: purifying anti-dandruff shampoo oczyszczający szampon przeciwłupieżowy, poj. 250 ml,
cena 89 zł
3. Nature MOI: szampon do włosów cienkich i pozbawionych objętości z miodem i proteinami ryżowymi, poj. 250 ml, cena 23 zł
4. Rahua: naturalny szampon regenerujący, poj. 275 ml, cena 163 zł
5. John Masters Organics: szampon do włosów wypadających i osłabionych mięta & wiązówka błotna, poj. 236 ml, cena 100 zł
Kosmetyki na zdjęciu (od lewej):
1. Urtekram: szampon aloesowy, poj. 250 ml, cena 28,40 zł, szampon z glinką zwiększający objętość,
poj. 250 ml, cena 28,50 zł
2. Coslys: szampon naprawczy z keratyną do włosów osłabionych i zniszczonych, poj. 250 ml, cena 44,99
3. SO BIO: kremowy szampon regenerujący z olejkiem arganowym do włosów zniszczonych, poj. 250 ml, cena 29,99 zł
4. Naturativ: szampon objętość i wzmocnienie, poj. 250 ml, cena 49 zł
5. Bentley Organic: szampon do włosów normalnych i suchych, poj. 250 ml, cena 29,90 zł
6. Lavera: szampon odświeżający do włosów szybko przetłuszczających się, poj. 250 ml, cena 22,60 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – ciekawy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
Eksperymentowałaś z hitami włosomaniaczek i teraz włosy wypadają ci garściami? „Nie zbieraj i nie licz, zrób dobre warunki wzrostu” – radzi trycholożka
się ten artykuł?