Badanie ferrytyny to często pomijany element w leczeniu trądziku. Komentuje kosmetolożka
„Czy można obejść się bez diagnostyki ferrytyny w problemach trądziku i przebarwień?” – pyta na Instagramie kosmetolożka Agata Zejfer. Specjalistka przekonuje, że „bez badania ferrytyny cała terapia zabiegowa i pielęgnacja domowa może zakończyć się niepowodzeniem, a zmiany mogą powrócić z podobnym nasileniem”.⠀
Ferrytyna a problemy z trądzikiem
Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo, produkowanym przez wątrobę i jelita. To właśnie ona odpowiada za utrzymanie żelaza na właściwym poziomie i jest najlepszym markerem jego niedoborów. Ponieważ jest ściśle powiązana ze stężeniem tego pierwiastka w organizmie i zarządza jego gospodarką, oznaczenie poziomu ferrytyny jest przydatne w diagnozowaniu wielu zaburzeń lub chorób.
Kosmetolożka Agata Zejfer zwraca uwagę, że zbadanie stężenia tego białka w organizmie może okazać się również niezbędne w rozpoznawaniu i leczeniu problemów skórnych. Specjalistka wyjaśnia, że istnieje korelacja pomiędzy niedostateczną ilością ferrytyny a zmianami trądzikowymi i przebarwieniami na skórze.
„Jej spadek pojawia się aż nazbyt często w wynikach pacjentów, zarówno z problemami z trądzikiem, jak i przebarwieniami” – pisze ekspertka w swoim najnowszym poście na Instagramie.
Zejfer tłumaczy, dlaczego odpowiedni poziom białka magazynującego żelazo jest kluczowy dla zdrowej skóry:
„W kontekście zmian zapalnych niedobór ferrytyny wydłuża procesy gojenia, które w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się bliznami zanikowymi lub zmianami pigmentacyjnymi. Te drugie powstają w wyniku niedoboru żelaza na poziomie melanocytów i zaburzonego procesu melanogenezy”.
Z tego powodu – argumentuje kosmetolożka – oznaczenie poziomu ferrytyny powinno być nieodłącznym elementem kuracji przeciwtrądzikowej:
„Czy można obejść się bez diagnostyki ferrytyny w problemach trądziku i przebarwień?” – zapytuje Zejfer. I nie pozostawia złudzeń: „Bez badania ferrytyny cała terapia zabiegowa i pielęgnacja domowa może zakończyć się niepowodzeniem, a zmiany mogą powrócić z podobnym nasileniem”.⠀
Ekspertka przypomina, że badanie ferrytyny można wykonać w każdym laboratorium, a czas oczekiwania na wynik to maksymalnie trzy dni. Łatwy dostęp do takiego narzędzie diagnostycznego – przekonuje autorka wpisu – powinien nas zachęcić do wykorzystania jego potencjału dla wdrożenia bardziej efektywnego leczenia:
„Pracuj efektywnie, dbając o redukcję przyczyny zmian skórnych – nie tylko objaw” – pisze Zejfer.
Normy ferrytyny dla kobiet i mężczyzn
Normy stężenia ferrytyny są uzależnione są od płci i wieku badanej osoby. Dla osób dorosłych przyjmuje się, że wynoszą one:
- u kobiet 10-200 μg/l,
- u mężczyzn 15-400 μg/l.
Badanie na poziom ferrytyny wykonywane jest najczęściej w przypadku pacjentów podejrzanych o występowanie anemii lub hemochromatozy (przeładowania żelazem). Poziom ferrytyny należy zmierzyć również wtedy, gdy wyniki morfologii wskazują na to, że w organizmie dziać się coś złego z żelazem (niski poziom hemoglobiny, niski hematokryt, ilość czerwonych krwinek mniejsza niż normalnie). W takim wypadku należy wykonać badanie poziomu transferyny (białka nośnikowego jonów żelaza w surowicy). Lekarz powinien zalecić też wykonanie badania zdolności organizmu do wiązania żelaza (TIBC).
Agata Zejfer
Agata Zejfer jest kosmetolożką i psycholożką. Jak twierdzi, połączenie tych dziedzin pozwala jej na kompleksową pracę z ludzkim organizmem, w tym także ze skórą. W „branży kosmetologicznej” obecna od dziewięciu lat, od czterech lat prowadzi własny gabinet.
Zejfer przeprowadza szkolenia z dziedziny kosmetologii, wydaje e-booki, prowadzi też konto na Instagramie, na którym dzieli się swoją wiedzą z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała. Jej profil „Kosmetologia w Polsce” obserwuje ponad 2 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę
„Masz trądzik? Zrób sobie czekoladowy detoks”. Dermatolożki o wpływie czekolady na trądzik
„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Jak leczyć trądzik hormonalny i jakie są jego objawy?
Millie Bobby Brown zachęca do akceptacji trądziku. Sama zmaga się z nim od lat
Trądzik po 30. to krępujący problem. Jak sobie z nim poradzić?
się ten artykuł?